שתף קטע נבחר

מסתורין ביוטה: מה גרם ללוע בתוך בריכה?

זה לא נגרם מרעידת אדמה, לא מפגיעת מטאור וגם לא מצינור שהתפוצץ. מה הוביל (כנראה) ללוע מסתורי בבריכת השקיה בארצות הברית?

חייזרים שנחתו? מעיין שנבע? צינור שהתפוצץ? לא, לא ולא. חקלאים ביוטה תוהים מה גרם לתופעה נדירה בבריכת השקיה, תופעה שמעולם לא ראו, תופעה שגם המדענים לא מצליחים לתת לה הסבר משכנע. בתוך הבריכה התגלו שני מעגלים, ובמרכזם דבר מה הדומה ללוע של הר געש. אבל לא, זו גם לא התפרצות געשית. אז מה כן? צפו בכתבה של רשת KSL ובניסיון לפצח את התעלומה.

 

 


בחודש שעבר גארי דלטון מסירקלוויל, יוטה, גילה לוע מסתורי שהופיע לפתע בבריכה. "השמש זרחה ופתאום ראיתי את הדבר הזה, שאיש מעולם לא ראה", אמר דלטון. הוא גילה זאת לאחר שרוב המים בבריכה נוקזו לצורך השקיה. מעט מתחת לפני השטח ראה דלטון מעגלים בעלי מרכז משותף בתחתית האגם, שקוטרם כשבעה מטרים. הטבעת החיצונית היא מעגל שמכוסה אצות. הטבעת הפנימית נראית כאילו משהו שפרץ מתחתית האגם, והיא דומה ללוע של הר געש. "אולי זה אגם ממאדים, אין לי מושג", אמר דלטון.

 

 

מומחים לגאולוגיה מיוטה בחנו את הבריכה, וגם להם - כמו לתושבים המקומיים - לא היו תשובות. "העלינו כמה תיאוריות, אבל את רובן כבר הפרכנו", אמר הגאולוג ביל לונד לאחר שבחן את האגם. יש שחשבו כי הלוע המסתורי נוצר ממעיין טבעי שפרץ החוצה בעקבות גשמים שירדו בתקופה האחרונה, אבל לונד אמר כי תיאוריה זו נשללה, בעקבות בדיקת צילומי אוויר שנלקחו לפני חפירת הבריכה, לפני שנתיים וחצי. "היה שם שדה אספסת, ולא מעיין", הבהיר.

 

הסבר אחר שנפל הוא שהמקור לכך הוא צינור שכנראה נפגע וחורר במהלך בניית הבריכה. גם האפשרות שמדובר בתוצאה של פגיעת מטאור הופרכה. עוד אפשרות שנבדקה - ומיד נשללה - היא שמדובר ביציאת גז מתאן מרקב של חומרים אורגניים שמתחת לבריכה. רעידות אדמה יוצרות לעתים צורות דומות בחול או באדמה בוצית, אבל לונד הפריך גם את התיאוריה הזו ואמר כי באזור לא היו רעשי אדמה חזקים מספיק כדי ליצור אפקט שכזה. לבניו של דלטון לא היו הצעות מוצלחות בהרבה. "או שזה התפרצות געשית או שמדובר בנחיתת חייזרים", התבדח אחד הבנים.

 

אבל החקלאים והמדענים לא ויתרו. הם לקחו מנוף שנשא אותם אל מעל ללוע המסתורי, השליכו סרט מדידה ולקחו גם קלשון. אז הסתבר כי עומקו של השקע הוא כ-20 ס"מ בלבד. הקלשון עצמו הצליח להגיע עד לעומק של 40 ס"מ מתחת לשקע. "ברור שמשהו קרה ויצר את הטבעת", הסביר לונד. "אבל אז זה קרס לתוך עצמו וסגר את הפתח".

 

ממדידות אלו התפתחה תיאוריה מובילה - שקיעת קרקעות. הבריכה יובשה ומולאה יותר מתריסר פעמים בשנתיים האחרונות. על פי התיאוריה, הטלת משקל כבד זה על הקרקע פעם אחר פעם הובילה לכך שחלק ממנה קרס, ויצר התפרצות קטנה. "בעת שהקרקע קרסה ונדחסה יצאו קצת אוויר ומים וגרמו לדבר הזה. זה נראה כמו דבר חד-פעמי", אמר לונד. זה נראה כמו ההסבר הטוב ביותר עד כה, אבל גם לונד אמר כי לא ראה תופעה שכזו מתרחשת מתחת למים. "עדיין נותרות שאלות פתוחות", הוא הודה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים