שתף קטע נבחר

באיזו מדינה הילדים הכי מאושרים?

50 אלף ילדים בעשרות מדינות בעולם המערבי נשאלו על מעמדם הכלכלי והחברתי, הביטחון העצמי ושביעות הרצון מהחיים. המדינות החזקות בעולם בתחתית, כמה מהצנועות בצמרת. ישראל מתברגת גבוה, ארדואן בצרות

הארגון הבריטי The Children’s Society פרסם בסוף השבוע מחקר שנתי שנועד לקבוע היכן נמצאים הילדים המאושרים ביותר בעולם המערבי בהתבסס על כמה פרמטרים.

 

עוד חדשות בעולם:

שוב: דאעש הוציא להורג עיתונאי אמריקני

מלזיה איירליינס: "מה תרצו לפני שתמותו?"  

מלחמה במספרים: מיליון נעקרו, 2,600 נהרגו

 

כ-50,000 ילדים השתתפו במחקר, שלפי הארגון נערך ב-39 מדינות באירופה ובצפון אמריקה. הארגון הבריטי ערך גם השוואה נפרדת בין אנגליה ל-10 מדינות רנדומליות ברחבי העולם.

ילדים בעיר המקדונית ביטולה בחופשת הקיץ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ילדים בעיר המקדונית ביטולה בחופשת הקיץ(צילום: רויטרס)

 

הילדים במחקר נשאלו לגבי שביעות הרצון מהחיים ורמת האושר שלהם בהתבסס על שישה פרמטרים: המצב הכלכלי של משפחתם, הביטחון העצמי שלהם, מעמדם החברתי, חינוך, סביבה וזמן פנוי. בנוסף נבדק מהו הגיל ה"עצוב" ביותר עבור הילדים.

 

משקלול של הנתונים עולה כי המקום שבו נמצאים הילדים המאושרים בעולם המערבי הוא מקדוניה, מדינה במזרח אירופה נטולת מוצא לים שבה כשני מיליון תושבים. את החמישייה הראשונה משלימות מדינות נוספות שלא נמצאות "בלב העניינים" הפוליטי והכלכלי: הולנד, ארמניה, גרינלנד ואיסלנד.

 

מודאגים מהעתיד. ילדים באנגליה (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
מודאגים מהעתיד. ילדים באנגליה(צילום: Gettyimages)

הילדים אצלו לא מאושרים. ארדואן (צילום: AP) (צילום: AP)
הילדים אצלו לא מאושרים. ארדואן(צילום: AP)
 

ישראל הגיעה למקום השמיני והמכובד. בדו"ח של הארגון נכתב כי ישראל היא אחת המדינות היחידות שבהן לא קיים פער בין הילדים לילדות בכל הנוגע לשביעות רצון מהופעה חיצונית.

 

ברוב המדינות עלה כי ילדות מוטרדות הרבה יותר מהמראה החיצוני שלהן. ישראל מקדימה את ארה"ב, ברזיל (אחת המדינות הרנדומליות במחקר) ואנגליה במדד שביעות הרצון בקרב ילדים בני 12.

 

כמה ממעצמות העולם מוצאות את עצמן בתחתית הרשימה: ארה"ב הגיעה למקום ה-38, איטליה שני מקומות לפניה וצרפת מתברגת במקום ה-27. רוסיה שידועה בביקורת על מדינות המערב הגיעה למקום ה-19. את הרשימה סוגרת טורקיה, שילדיה לא מאושרים כלל בהשוואה לשאר המדינות ברשימה.

 

המחקר התמקד באנגליה, שהגיעה למקום ה-30 ברשימה. החוקרים מצאו כי הילדים האנגלים "מאושרים יחסית" בתחומים כמו כסף ורכוש, אך נוטים לחרדות יותר מילדים במדינות אחרות כשהם עסוקים בעתידם ובהופעתם החיצונית.  

 

כ-5,000 ילדים אנגלים השתתפו במחקר. כ-13% מהנשאלים שגילם 13-10 ציינו כי הם לא מרוצים מהמראה החיצוני שלהם. לפי המחקר, הגיל ה"אומלל" ביותר עבור ילדי העולם המערבי הוא 15. באנגליה למשל עולה מדד חוסר שביעות הרצון בגילאים האלה ל-14%, בהשוואה ל-4% בלבד בגיל שמונה.

 

מראה ושפת גוף הם הדאגות העיקריות לילדים ובעיות עם תדמיתם החיצונית. "הפופולריות חשובה מאוד. את צריכה להיות יפה, עשירה, רזה, חכמה. אם לא - יציקו לך", אמרה ילדה אנגלית בת תשע. "שופטים אנשים לפי מראה. לפעמים את מרגישה שאי-אפשר ליהנות מעצמך אם את לא יפה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הכי שמח במקדוניה
צילום: רויטרס
מומלצים