שתף קטע נבחר

צילום: EPA

"סטיבן אהב את ישראל בדם; לא נרצח לשווא"

איש עסקים שמקורב למשפחת סוטלוף סיפר ל-ynet על משימת חייו של העיתונאי שנרצח בידי דאעש: "הוא ניסה להראות לעולם שיש שואה שמבוצעת בעם הסורי ושילדים נהרגים". שכנים בהרצליה נזכרו: "היה בחור נחמד, שקט, ביישן"

"סטיבן לא היה בן אדם תמהוני, הוא גדל על בית ישראלי ועל בית יהודי. האהבה לישראל הייתה אצלו בדם". כך סיפר ל-ynet על סטיבן סוטלוף איש עסקים המקורב למשפחה ושנמצא בקשר עם גורמי אופוזיציה סוריים. "סטיבן נכנס לסוריה כדי לדווח שאסד טובח בעם שלו. מה הוא ניסה בסך הכול לעשות? להראות לעולם שיש שואה שמבוצעת בעם הסורי ושילדים נהרגים".

 

 

סוטלוף בבחריין (צילום: EPA) (צילום: EPA)
סוטלוף בבחריין(צילום: EPA)
 

אביו של סוטלוף מחוץ לבית המשפחה בפרבר של מיאמי, פלורידה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אביו של סוטלוף מחוץ לבית המשפחה בפרבר של מיאמי, פלורידה(צילום: רויטרס)

 

סוטלוף (בעיגול)  ()
סוטלוף (בעיגול)

אבל בבית המשפחה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
אבל בבית המשפחה(צילום: MCT)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

סוטלוף (31), עיתונאי בעל אזרחות אמריקנית וישראלית, נחטף בסוריה לפני כשנה. אתמול פורסם סרטון המתעד את הוצאתו להורג בידי ארגון דאעש. "אני תמיד אמרתי לו שלא לסמוך על אף אחד ושהעולם נראה טוב יותר ממיאמי", הוא המשיך ותיאר את משימת חייו של העיתונאי. "סטיבן אהב מאוד אנשים, אהב את המזרח התיכון, את האוכל ואת השפה. זה חלק מהישראליות".

 

המפגש האחרון בין השניים, לדבריו, היה לפני שנה וחצי. "היה פיגוע שם בגבול טורקיה-סוריה. הוא רצה ללכת שם לצלם והמלצנו לו לא לעשות את זה, כיוון שיודעים עליו כבר והמטורפים מתחילים להתקרב והם כבר באזור". חבר המשפחה הדגיש כי "סטיבן לא נרצח לשווא. הוא אהב את השכנים שלנו ורצה לסייע להם, להראות לעולם את הטבח שמתרחש בסוריה. הוא לא נרצח על ידי סורים אלא על ידי זרים שמפיצים ג'יהאד בעולם".

 

רק היום אישרו הרשויות בארצות הברית את אמיתות הסרטון שפורסם ואז הותרו לפרסום קשריו הישראליים של סוטלוף. לדברי איש העסקים, קודם לכן הקהילות היהודיות בארצות הברית וגורמים נוספים השקיעו מאמצים רבים כדי להסתיר את הצד הישראלי שלו. "כל כתבה שיצאה, ניסו ישר למחוק את זה. הקהילות האלה עשו עבודה ממש טובה".

 

סטיבן למד באולפן ברעננה ולימודי ממשל בבית הספר הבינלאומי במרכז הבינתחומי, והתגורר בתקופת לימודיו (2008-2005) בהרצליה. "הוא גר פה בדירה מול הדירה שלנו בעבר עם שני חברים", סיפרה היום שכנתו. "סטיבן היה בחור נחמד, שקט, ביישן. הוא לא דיבר כל כך טוב עברית. הם גרו פה בבניין בערך שנה וכשהם עזבו, השאירו לי מכתב תודה על שעזרתי להם. היום ראיתי את התמונה שלו בעיתון והיא נראתה לי מוכרת. מצער לשמוע שהוא זה שנרצח על ידי דאעש".

 

מוקדם יותר המרכז הבינתחומי הביע "צער עמוק" על מותו של סוטלוף. "במעשה הזה הוציא עצמו ארגון הג'יהאד המוסלמי הזה מכלל משפחת האנושות", אמר פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא ומייסד המרכז. "הרצח של סטיבן מחק גם את החסינות שחברת בני התרבות מעניקה לעיתונאים, גם בתקופות לחימה, שמטרתם להגן על האמת וחופש הביטוי".

הבניין שבו התגורר סוטלוף כשלמד בישראל, ודלת הכניסה לדירה (צילום: רענן בן צור) (צילום: רענן בן צור)
הבניין שבו התגורר סוטלוף כשלמד בישראל, ודלת הכניסה לדירה(צילום: רענן בן צור)

 (צילום: רענן בן צור) (צילום: רענן בן צור)
(צילום: רענן בן צור)

סוטלוף בסרטון הוצאתו להורג של ג'יימס פולי ()
סוטלוף בסרטון הוצאתו להורג של ג'יימס פולי
 

עם סיום לימודיו שב סוטלוף לארצות הברית, וביולי 2013 זכה חברו מייק ספיר לשיחה מפתיעה ממנו. "סטיבן יצר אתי קשר בפייסבוק והציע שניפגש בנתניה לפני משחקי הראגבי במכביה. שם הוא סיפר לי מה עשה כל השנים האלה. בשלב הזה ניכר בו השינוי. הוא היה אדם שונה לחלוטין וסיפר לי על הקריירה החדשה שלו, זו שהובילה לבסוף למותו".

 

לדבריו, "הוא יצר קריירה עיתונאית יש מאין. הוא המציא את זה. הוא אמר: 'זה מה שאני רוצה לעשות, אני אעשה את זה ואני אמכור את הסיפור למי שייקח אותו'. הוא לא היה עיתונאי רשמי, לא שלח קורות חיים לעיתונים. הוא סיפר לי שהוא רוצה לראות מה קורה במזרח התיכון, אז הוא הלך למצרים אחרי האביב הערבי. הוא הלך לבנגזי בלוב ועקב אחרי המהפכה שם".

 

"הוא הלך לשם ופשוט כיסה את זה. ואחרי שהוא כיסה את זה הוא מכר את הסיפורים שלו. הוא יצא לשטח ועשה את זה, לא כמו הכתבים בעזה שישבו במלונות. סטיבן הלך לשם. הוא בטח חי באיזה חור ושתה קפה ברחוב עם האנשים, לבוש כמו האנשים, מתנהג כמו האנשים. הוא הפך לעיתונאי אמיתי. עיתונאי עומק, שחי את מה שהוא מדווח".

 

מוקדם יותר הנשיא ברק אובמה הגיב לראשונה בעצמו למותו של סוטלוף והבהיר כי מדובר ב"מעשה דוחה", והבהיר כי הצדק ייעשה. אובמה הוסיף כי לוחמי ארגון דאעש מהווים סיכון רציני לאזור כולו אולם הודה כי ייקח זמן עד שיצליחו לגרום להם לסגת.

 

"איננו יכולים לדמיין את הצער שקרוביו של סוטלוף חשים", אמר אובמה, "ולכן היום מדינתנו מתאבלת יחד עמם. חייו של סוטלוף, כמו אלו של ג'יימס פולי,

עמדו בניגוד מוחלט לאלו של רוצחיהם". 

 

"האסטרטגיה של דאעש היא אימה והפחדה במטרה לגייס לשורותיו עוד מוסלמים צעירים מרחבי העולם. הוא לא מאיים כרגע על ארצות הברית אלא על עיראק וסוריה", הצהיר על רקע זאת חוקר הטרור יורם שוייצר באולפן ynet. להערכתו, החשש הגדול במערב הוא שהאנרגיות מהקמפיין המתוקשר של דאעש יגיע למדינותיהם ויסחוף אחריו אנשים.

 

לדברי שוייצר, דאעש מנצל היטב את התקשורת ויצא בקמפיין מתוכנן, כחלק מאסטרטגיית הפעולה שלו. "חלק מהאסטרטגיה נועדה להפחיד אוכלוסיות ולשדר מסר לעולם כדי לגייס מוסלמים חדשים וצעירים. אין שום דבר חדש שדאעש עושים ולא נעשה קודם על ידי אל קאעידה, כמו למשל עריפת הראשים, רק שהם עושים זאת באופן המוני". 

 

בהכנת הידיעה השתתפו שחר חי ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים