שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מיכל ינאי: מערוץ הילדים לריאליטי

  היא החלה בתור כוכבת ילדים בלתי מעורערת, אך לאחר שפשטה את מדי הברבי, מיכל ינאי התקשתה לשחזר את ההצלחה, ובימים אלה משתתפת בריאליטי. בתעשייה מדברים על שחקנית מוכשרת, שסבלה מכמה החלטות לא נכונות וגם מהצל שהטיל העבר המתוק שלה: "יש הרגשה שיוצרים נהנו להתעלל בה ולתת לה תפקידים מלוכלכים"

  לאחרונה החלו להופיע על מסך הטלוויזיה פרומואים לתוכנית ריאליטי חדשה בהשתתפות מפורסמים בדרג כזה או אחר. עד כאן אין כל חידוש. אך בין כל אותם פרצופים הופיעה אחת שעד כה לא טיילה במחוזות הריאליטי - מיכל ינאי. השחקנית שניסתה את כוחה בדרמות בשנים האחרונות, לא הצליחה לשחזר את ההצלחה הגדולה מימי הזוהר בתור כוכבת ילדים בלתי מעורערת.

   

  בתעשייה מדברים על שחקנית מצוינת וחרוצה, אך מודים שהליהוק בסדרות בוגרות בעייתי בגלל אותו עבר זוהר. "יש בה משהו שפוגע בסקס אפיל כשחקנית. היא לא באמת הצליחה להשתחרר מהתדמית שלה ככוכבת ילדים. לא נעים לראות כוכבת ילדים בסצנת סקס, אפילו אם כוכבת ילדים לשעבר", אומר במאי טלוויזיה.

   

  מיכל ינאי בתוכנית הילדים "חדר החלומות". חזרה למקורות (צילום: רפי דלויה) (צילום: רפי דלויה)
  מיכל ינאי בתוכנית הילדים "חדר החלומות". חזרה למקורות(צילום: רפי דלויה)
   

  ינאי החלה את דרכה בתעשיית הבידור בראשית שנות ה-20 שלה, עם תוכניות ילדים בערוץ הראשון. הפריצה הגדולה שלה הגיעה כשחתמה על חוזה בערוץ הילדים, ומאז נחשבה למלכה בלתי מעורערת: תוכניות טלוויזיה, פסטיגלים, הצגות וכל המשתמע מכך. גם כסף גדול. אבל אחרי תשע שנים בערוץ היא מאסה בתואר, פשטה את מדי הברבי ועברה לעולם המבוגרים, שם גילתה שהקריירה היא לא משחק "אני לא יודע אם היא עשתה את המעבר הזה כי נמאס לה או בגלל הלחץ החברתי שהיה סביבה. מיכל למדה בכיתה מאוד איכותית בתלמה ילין וכנראה שזה השפיע עליה - כשהיא ראתה איזה דברים מוצלחים עושים בני המחזור שלה, היא גם רצתה", אומר מקורב אליה.

   

  את השנים הראשונות שלה בעולם המבוגרים עשתה ינאי בתוכניות כמו "שישי וחצי" ו"מזל טוב" ובסרט הקולנוע "תמונה קבוצתית עם אישה". בתקופה זו גם התחתנה ועברה לארצות הברית בעקבות האהבה, אך הנישואים הסתיימו בגירושים, וינאי חזרה לארץ והחלה לעבוד במרץ בסדרות טלוויזיה כמו "אולי הפעם" ו"רביעית רן". התפקידים שנבחרה לגלם שם היו האנטיטזה לכוכבת ילדים: אפרוריים וממורמרים או לחילופין - סקסיים.

   

  "יש לי הרגשה שהיוצרים נהנו להתעלל במיכל ולתת לה תפקידים מלוכלכים כאלה. היתה הרגשה שאנשי התעשייה שמחים לאידה, כלומר 'היית כוכבת בעולם הילדים? בואי נעשה ממך זולה בעולם המבוגרים'. לכן, היה קצת קשה להעריך אותה כשחקנית", אומר במאי שעבד עם ינאי בעבר. "היא שחקנית מעולה, היא פשוט הסכימה לעשות הכל כדי להוכיח. היא רצתה תמיד עוד ועוד, ויש לזה מחיר".

   

  מיכל ינאי ב"רביעיית רן" (צילום: ורד אדיר) (צילום: ורד אדיר)
  מיכל ינאי ב"רביעיית רן"(צילום: ורד אדיר)
   

  עולם הדרמות כנראה לא הספיק, וינאי חזרה לתוכניות הילדים וגם לערוץ הילדים - כששיחקה  במשך שתי עונות בסדרה "השמיניה". "היא ממש לא באה ככוכבת", אמר אחד השחקנים שעבד עמה, "היא היתה מאוד מקצועית ועבדה כמו כולם, לא הייתה אווירה שונה". על כך, אגב, אין עוררין. כל המרואיינים תמימי דעים לגבי המקצועיות והחריצות של ינאי ולגבי היכולות שלה כשחקנית. "יצא לי לעשות לה כמה אודישנים והיא היתה טובה", מספר במאי טלוויזיה נוסף שעבד עם ינאי, "אם זה היה תלוי בי הייתי מקבל אותה לתפקיד, אבל כשהליהוק הגיע לדרגים הגבוהים יותר - הוא נעצר. כלומר הבוסים העדיפו שלא לקבל אותה".

   

  ומה הסיבה לזה לדעתך?

   

  "לאנשים למעלה, בניגוד ליוצרים - היה קשה לקבל אותה בתפקידים של מבוגרים, יש בה משהו שמפריע. המעבר הזה בין כוכבת ילדים לכוכבת מבוגרים הוא קשה. הרבה מנחים ושחקנים כשלו אותו".

   

  גורם נוסף בעולם המשחק טוען כי הבעיה אצל ינאי טמונה בכך שהיא לא היתה ממוקדת בדרך לשלב הבא - לדבריו, היא רצתה לטרוף את העולם בלי תכנון ובלי דרך. "היא לא מכוונת מספיק לדרמות", הוא אומר, "אם מיכל תהיה מספיק חזקה כדי להגיד לא לכמה מההצעות ולהתחיל לברור אותן - היא תעלה על גל חדש. אבל אי אפשר להאשים אותה. היא צריכה פרנסה וכן, כשפונים אליך לעשות תוכניות וסדרות פחות איכותיות, אתה נאלץ להסכים בגלל הפרנסה. אין הרבה שחקנים בישראל שיכולים להרשות לעצמם לברור הצעות, ומיכל, נכון לעכשיו, היא לא אחת מהן".

   

  האמירות הללו מתייחסות בין היתר לשעשועון לצעירים "קרב המוחות", שאותו הנחתה ינאי בטלוויזיה החינוכית ב-2009. על פי גורמים בחינוכית, השכר לתוכנית כזאת מוערך בכ-2,500 שקלים לתוכנית, ובכל יום יכולות להצטלם גם ארבע תוכניות. "אלו תוכניות שעושים כדי להשלים הכנסה, אף לא רוצה להיות איכותי במחיר של לוותר על ההכנסה בסוף החודש", אומרת סוכנת שחקנים.

   

  "השם מיכל ינאי עובד"

  לפני כחמש שנים נישאה ינאי בפעם השנייה לבן זוגה בן מוסקל, ולזוג נולדו שני ילדים. "מיכל היא גם אמא והיא אוהבת את זה", מוסיף מקורב אליה. "היא היתה במין תנופה כזאת לפני שהילדים נולדו, וזה נעצר, מבחינת הקריירה זה אולי חוסר מזל, אבל בשבילה יש לה משפחה ושני ילדים. שכל אחד יחליט מה יותר חשוב לו".

   

  עם הבעל בן מוסקל (צילום: ענת מוסברג) (צילום: ענת מוסברג)
  עם הבעל בן מוסקל(צילום: ענת מוסברג)
   

  ואולי דווקא באמהות של ינאי מסתתר הצעד הבא בקריירה שלה, זה שיכול להביא אותה למקום אחר וחדש כשחקנית איכותית, אליו כיוונה בעצם מאז שעזבה את ערוץ הילדים בשנת 2000. "מיכל יכולה להתחיל לחשוב על התפקידים הבאים שהיא רוצה. היא אמא לשני ילדים והיא צריכה לגשת לאודישנים לתפקידים כאלה. זה סוג של מעבר בקריירה שברגע שאתה מפנים אותו, נפתחות בפניך אפשרויות חדשות לתפקידים שלא חשבת עליהם בכלל. מיכל ינאי עדיין כוכבת והשם שלה עדיין נחשב", אומר במאי טלוויזיה.

   

  "בגלל העובדה שהשם מיכל ינאי עובד ומעניין", אומרת בכירה בתעשיית הטלוויזיה, "היא צריכה לקחת איתה כותב או במאי טוב וליצור משהו משלה, דרמה או כל סדרה אחרת. את הפגישות הראשונות יהיה לה קל לעשות כי השם שלה הולך לפניה. נכון שיהיה לה קשה להפיק את זה, אבל אם היא תצליח, יצטרף לשם שלה טייטל של יוצרת, שזה מוסיף איכות ופותח כיוונים חדשים".

   

  "היא אמא והיא אוהבת את זה" (צילום: רפי דלויה) (צילום: רפי דלויה)
  "היא אמא והיא אוהבת את זה"(צילום: רפי דלויה)
   

  השנה פנתה ינאי לאפיק חדש - ריאליטי. היא משתתפת בתוכנית "הצילו! אני לא יודע לבשל" של זכיינית ערוץ 2 קשת, שצפויה לעלות בקרוב. על פי הערכות, היא מקבלת עליה שכר שנאמד בין 100-80 אלף שקלים. "הריאליטי לא רק נותן פרסום, אלא גם תנופה ואנשים פתאום נזכרים שאתה קיים", אומרת סוכנת שחקנים. "אין רע בלעשות ריאליטי, זה חלק נרחב וגדול מהתעשייה היום". 

   

  "כולם עושים היום ריאליטי וזה בסדר. השאלה מה היא תעשה עם התהילה והפרסום שיגיעו  אחריו, זאת כבר שאלה אחרת ועניין של החלטות נכונות". מוסיף במאי טלוויזיה.

   

  על פי גורם שעבד עם ינאי ב"הצילו", שבו משתתפים בעיקר אנשים מוכרים מתחומים שונים, היא לא התבלטה בתוכנית. "מיכל היא מאוד מוקפדת כזאת ואינטלגנטית, זה לא משהו שהריאליטי אוהב להבליט. הריאליטי צריך להיות מצחיק ומשעשע. היא לא תהיה הכוכבת הגדולה של העונה - בוודאות".

   

  משתתפת נוספת בתוכנית היא יעל בר זוהר, שבדומה לינאי הגיעה אליה על תקן כוכבת. "למרות ששתיהן אמורות להיות אויבות - השמות שלהן הרי הכי מוכרים והכי גדולים, הופתעתי לראות את מערכת היחסים ביניהן. היא היתה לתפארת. אולי זו הבגרות, אולי האימהות או סתם המקצוענות. אבל לא היו שם מלחמות אגו", סיפר גורם המעורה בפרטים.

   

  "בסופו של דבר", מוסיף איש טלוויזיה שנמנה עם חבריה של ינאי מתקופת הזוהר שלה, "היא עובדת. וזה לא דבר שמובן מאליו בתעשיית הבידור הקטנה שלנו כאן. יכול להיות שאם לא היו קוראים לה מיכל ינאי והיית רואה את הרזומה שלה מאז שעזבה את ערוץ הילדים, והיית חושב שהיא הצליחה. אי אפשר להשוות את ההצלחה בעולם הילדים לזו אצל המבוגרים. בתקופת הזוהר של ינאי היו מחכים לה 200 ילדים מחוץ להצגה. בעולם המבוגרים גם אם אתה השחקן הכי גדול בתיאטרון הכי גדול במדינה - לא יחכו לך אפילו 20 איש מחוץ לחדר. אולי זה מה שבעוכרי הקריירה של מיכל, ההשוואה הזאת לעבר. היא מיותרת".  

   

  מאיר קוטלר, מנהלה של ינאי, מסר בתגובה: "מיכל ינאי אחת השחקניות הטובות בישראל. מקומה על הבמה ועל המסכים השונים ימשיך להתחזק. קולות הרקע שעולים מהכתבה יידומו, ולפרשנים העלומים לא תהיה תקווה" .

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רפי דלויה
  מיכל ינאי. הקולגות משבחים
  צילום: רפי דלויה
  לאתר ההטבות
  מומלצים