שתף קטע נבחר

בדיון על הקיצוץ - נציג נתניהו דיבר על דאעש

הכנסת קיימה דיון פגרה מיוחד בנושא הקיצוץ הרוחבי והמצוקה שאליה נקלעו יישובי הדרום. נציגי האופוזיציה טענו: "הקיצוץ פוגע קודם בהם והכסף עובר להתנחלויות". נציג הממשלה אקוניס התבקש לתת תשובות אבל העדיף לספר אבו מאזן, דאעש ועל ביקורי פצועים שערך בבתי חולים

דאעש, חמאס, ההתנתקות, צוק איתן ואבו מאזן - ואף מילה על הקיצוץ במשרדי הממשלה שעומד לפגוע בתושבי הדרום. לבקשת האופוזיציה קיימה הכנסת הבוקר (ה') דיון פגרה מיוחד שעוסק בהשלכות צוק איתן, בסיוע המתבקש ליישובי הדרום, בקיצוץ בתקציב ועוד. אבל בעוד חברי האופוזיציה הציגו את המצוקה של היישובים שנפגעו מירי חמאס, נציג ראש הממשלה שהגיע לענות להם, סגן השר אופיר אקוניס, בחר להתחמק ובמשך דקות ארוכות נאם על נושאים שלא קשורים לדיון ולא נותנים כל מענה לבעיות שמעסיקות את תושבי הדרום. לבסוף יצא אקוניס ידי חובה והזכיר סכום כסף שיועבר ליישובי הדרום. ynet העביר שידור חי מהישיבה המיוחדת.

 

לדיון הגיעה האופוזיציה בנוכחות כמעט מלאה, ומהממשלה נכחו שר האוצר יאיר לפיד, שר החוץ אביגדור ליברמן והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ. סגן השר אקוניס שעלה להשיב לשאלות האופוזיציה סיפר על תוכנית ההתנתקות, על מלחמת האזרחים בסוריה ועל ביקורים שערך בבתי חולים אצל פצועי צוק איתן. בתגובה התרעמו חברי האופוזיציה וקראו לו לחזור לנושא הכלכלי-חברתי ולמצוקה שאליה נקלעו יישובי הדרום בעקבות צוק איתן. "מה קשור אבו מאזן עכשיו, זה דבר על הקיצוץ", צעקו לעברו הח"כים. מחאתם לא הצליחה, ואקוניס כאמור המשיך בשלו בהפגנתיות.

  

מופע ההתחמקות של סגן השר אקוניס (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מופע ההתחמקות של סגן השר אקוניס(צילום: גיל יוחנן)

בבקשה לקיום הדיון ציינו הח"כים כי הקיצוץ הרוחבי שאישרה הממשלה בתחילת השבוע בסך של שני מיליארד שקל יפגע בכלל תושבי המדינה ובתושבי הדרום בפרט. במהלך המופע של אקוניס קראו לעברו חברי האופוזיציה לא לסטות מהנושא. "דבר על הדרום, אל תמכור לנו אמירה מדינית", אמר ח"כ איציק כהן (ש"ס). נחמן שי הצטרף: "מה עם הקיצוץ? הוא סוטה מהנושא". ניצן הורוביץ: "ההצעה לסדר היא על הקיצוץ והוא לא עונה על זה בכלל". וסתיו שפיר סיכמה: "הוא כל כך הרבה זמן על הבמה ועוד לא ענה על כלום. אני מעריצה את הסבלנות של יו"ר הכנסת. אני מאבדת סבלנות. כל כך הרבה זמן וכל כך הרבה אמירות שטחיות וריקות מתוכן. תחתכו לו את זמן הדיבור וזהו".

 

היו גם מי שענו ישירות לנאום הנצי של אקוניס. ח"כ איתן כבל אמר: "נשמע שאתה מאשים את השמאל בכישלון של המבצע". אראל מרגלית: "אחרי שגייסתם חיילי מילואים, אחרי שצנחנים, גולני ועוד יחידות היו קילומטר וחצי מחמאס, ואחרי ימי לחימה כל כך ארוכים, למה השארתם את חמאס על כנו?". 

 

"לפיד וביבי הופכים את החברה לקניבליסטית"

עוד קודם לכן טענה יו"ר מרצ זהבה גלאון שבאופן אבסורדי, הקיצוץ שהביא "צוק איתן" יפגע בראש ובראשונה בתושבי הדרום. "המדיניות של שר האוצר וראש הממשלה הופכים את החברה הישראלית לקניבליסטית. אתם מעדיפים לשסות את אזרחי ישראל זה בזה. הסבל של תושבי הדרום בשבועות האחרונים נכפה עלינו על ידי ממשלה בלי שום מחשבה מדינית. אנחנו שומעים ששר האוצר מגיש לנו את החשבון על צוק איתן. למי הוא מגיש אותו? לילדים שלנו. לא נגעו בתקציב הביטחון ועוד הוסיפו לו. אבל איפה קיצצו? בחינוך. ומי תמך? השרים הכי חברתיים. והאירוניה היא שהראשונים שיסבלו מהקיצוץ הרוחבי בעקבות צוק איתן יהיו תושבי הדרום. זה לא קיצוץ נקודתי בגלל המבצע אלא צמצום נוסף של ההוצאה האזרחית. הפגיעה בשירותים החברתיים צפויה להיות בלתי הפיכה".

 

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) תקפה את סדר העדיפויות של הממשלה, שלטענתה מעבירה תקציבים ליהודה ושומרון על חשבון אזורים אחרים: "אתם יודעים לאן עברו כספים? 70 מיליון שקל למועצות הדתיות לפני שבועיים. זה היה מאוד דחוף. ועכשיו 20 מיליון לחוסן החברתי ביו"ש. זה ריקוד מבזה על הדם. שתי דקות אחרי רצח הנערים הלכו שרי הימין להתנחלויות והעבירו תקציבים לפסיכולוגים במקום לתחבורה. במקום לשקם את מערכת הבריאות בדרום מעבירים כסף לקייטנות בשטחים".

השר לפיד במהלך הדיון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השר לפיד במהלך הדיון(צילום: גיל יוחנן)

במקביל, בכנס סיכום משרד הרווחה לשנת 2014, התחייב השר מאיר כהן כי בשנה הבאה תינתן תוספת של 200 מיליון שקל לקצבת הזקנה כחלק מיישום מסקנות ועדת אלאלוף. בכנס אמר כהן כי יתנגד לכל קיצוץ במשרדו: "מי שינסה לקצץ ברווחה בשנה הקרובה - שינסה אותי. התקציב יגדל ומסים לא יעלו".

 

הישיבה המיוחדת בכנסת מתקיימת על רקע הדיון הסוער אתמול בוועדת הכספים לאחר שנציגי יישובי הדרום התפרצו לדיון ודרשו מהח"כים לסייע להם. "אנחנו קורסים ואתם מדברים על אפס מע"מ - את מי זה מעניין? עזרו לנו", אמרו הנציגים בדיון.

 

הצעת החוק על תוכנית מע"מ אפס של שר האוצר יאיר לפיד, שאמורה לעלות להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בתחילת מושב החורף שייפתח בחודש אוקטובר, תהיה אחד מהקרבות הפוליטיים המורכבים שינהל שר האוצר. בכנסת נרשמה התנגדות גדולה לתוכנית מצד האופוזיציה ואף מצד גורמים בקואליציה, שטוענים כי היא לא תשרת את מעמד הביניים ותגזול תקציב עתק למטרה לא ברורה, כהגדרתם.

 

לפיד וחברי סיעתו אמרו בדיונים אחרונים כי הממשלה הנוכחית חפצת חיים ותאשר את התוכנית שנועדה להעניק פטור ממע"מ על דירה ראשונה מקבלן שאמורה להקל על זוגות צעירים. בהמשך תדון המליאה בנושא הקיצוץ הרוחבי כתוצאה ממבצע "צוק איתן". גם לאור הקיצוץ, לפיד שב על הבטחתו כי לא יעלה מסים.

 

במקביל, דיוני התקציב לשנת 2015 כבר פתחו חזית חדשה-ישנה בין משרדי האוצר והביטחון על רקע דרישת מערכת הביטחון לתוספת תקציבית של 11 מיליארד שקל מעבר ל-52 מיליארד שהוקצבו למשרד במסגרת תקציב השנה הבאה. באוצר מסרבים לתוספת ודיוני הקבינט אמורים לעסוק בין היתר בסוגיה זו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הדיון הסוער בוועדת הכספים, אתמול
צילום: גיל יוחנן
מומלצים