שתף קטע נבחר

היועמ"ש: אין מקום לחקירה בפרשת ביביטורס

שלוש שנים אחרי התחקיר בפרשת מימון טיסות רה"מ לחו"ל, החליט וינשטיין לסגור את תיק החקירה. לדבריו, "אין סיכוי של ממש שהמשך הבדיקה יוביל לממצאים הנדרשים להעמדה לדין, בין היתר בשל הזמן הרב שחלף"

היועץ המשפטי לממשלה הודיע הערב (ה') על סיום הבדיקה בפרשת ביביטורס. "במכלול החומר שנאסף, לא נמצא שיש מקום לפתוח בחקירה בחשד לביצוע עבירה פלילית מצדו של נתניהו. על כן החלטתי לסיים את הבדיקה בפרשות אלה", כתב היועץ יהודה וינשטיין בשורה התחתונה של החלטתו. 

 

ההתפתחויות האחרונות בפרשה:

"ביביטורס": אודליה כרמון העידה במשטרה

פרשת "ביביטורס" עוברת לבדיקת יאח"ה

 

בהחלטתו ציין וינשטיין כי ראש אגף החקירות במשטרה המליץ בפניו לסיים את ההליך, "משלא נמצאה תשתית ראייתית לפתיחה בחקירה פלילית". עוד נמסר כי "פרקליטות מחוז ירושלים ופרקליט המדינה הצטרפו למסקנת המשטרה והוסיפו כי להערכתם אין סיכוי של ממש שהמשך בדיקה, ואף חקירה פלילית, יובילו לממצאים ברמה הנדרשת להעמדה לדין, בין היתר בשל חלוף הזמן הרב. לאחר בחינת הדברים, החלטתי לאמץ את עמדתם ולסיים את הליך הבדיקה".

 

היועץ ניסה להסביר מדוע לקח שלוש שנים מפרסם התחקיר בערוץ 10 ועד החלטתו: "הטענות שנטענו נגדו, הן בנוגע למימון טיסותיו לחו"ל, הן בנוגע למימון שהייתו שם, והן בנוגע לאירוע הנוסף - נבדקו. נתבקשו פרטים והבהרות מבא כוחו של נתניהו, נבחנו חומרים שנאספו בעניין במשרד מבקר המדינה. פעולות אלה דרשו זמן, ותוך כדי הבדיקה הועלו טענות חדשות, התבררו עובדות והתקבלו חומרים שהצריכו השלמות והמשך בדיקה".

 

"אי הבנות" בהוצאת חשבוניות, ושינוי גרסאות

בסוף 2012 הודיע וינשטיין כי יבדוק אם יש היבטים פליליים בדו"ח הנסיעות שפרסם מבקר המדינה ועסק בנסיעות של נתניהו בתקופת כהונתו כחבר כנסת. על פי התחקיר, בכמה מקרים טס נתניהו לחו"ל במימון כפול משורת ארגונים ותורמים יהודים שהתעניינו בקרבתו. בפרסום נטען שלא שנתניהו לא קיבל אישור מוועדת האתיקה לכול טיסותיו.

 

בהודעת היועמ"ש הערב מתייחסים לשתי נסיעות שהיו במרכז התחקיר בערוץ 10. לפי הפרסום, בשני מקרים ב-2006 בשעה שראש הממשלה בנימין נתניהו כיהן כח"כ, מימנו גופים שונים את אותן שתי נסיעות לחו"ל. עו"ד דוד שומרון, בא כוחו של רה"מ, הסביר במכתביו כי בנוגע לאחת הטיסות ללונדון (אוגוסט 2006), הכנסת מימנה את עלות הנסיעה, וארגון הבונדס מימן את הטיסה של שרה נתניהו.

 

אך לטענת עו"ד שומרון, הטיסה של שרה נכתבה גם היא על שמו של ראש הממשלה ומכאן הטעות, ולכן לטענתו לא מדובר במימון כפול אלא באי הבנה. בנוגע לטיסה השנייה, לניו יורק (ספטמבר 2006), טען נתניהו כי את שתי החשבוניות הוציא אותו ארגון, שנושא שני שמות שונים ומכאן אי ההבנה. בתחילה הוצאה חשבונית על שם לא נכון של הארגון, ואז הוציא הארגון חשבונית חדשה תחת השם המדויק.

 

לפי מסמכים שהעביר מבקר המדינה ליועמ"ש,

ב-2008 העביר איש העסקים דדי גראוכר סכום כסף נכבד לנהגו של נתניהו, בזמן שכיהן כראש האופוזיציה. עלה חשד שהכסף מיועד לנתניהו. העניין נבדק על ידי הפרקליטות והמשטרה. נמצא כי אכן הועבר כסף לידי הנהג בסכום של מאות דולרים בלבד. צויין שגראוכר והנהג נתנו גרסאות שונות וסותרות, אך יחד עם זאת לא נמצא כי מישהו מהם עבר עבירה פלילית ולא נמצא שנתניהו היה מעורב או מודע לאירוע.

 

לפי בדיקת המבקר, אודליה כרמון מלשכתו של נתניהו שטיפלה בנסיעותיו העידה שגראוכר מימן את שתי הנסיעות המדוברות של נתניהו, מה שלכאורה שוב הצביע על חשד למימון כפול. אך כשנחקרה ביוזמת היועמ"ש, הכחישה כי איש העסקים מימן את הנסיעות הללו. גם מגראוכר נגבתה עדות ע"י מבקר המדינה. הוא טען תחילה שאיננו זוכר את האירוע, ובהמשך הסביר שהיה מעורב בהזמנת נתניהו אך לכל היותר שילם על המלון ולא על הטיסות, וקיבל על כך החזר מן הארגון שהזמין את נתניהו והציג אף חשבונית ששלח הארגון בגין החיוב.

 

על רקע חקירת הפרשה, הועזב ממשרד מבקר המדינה החוקר שמונה לבדוק את ביבי טורס, ניצב משנה נחום לוי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים