שתף קטע נבחר

הדינוזאור הצמחוני ששקל יותר ממטוס ג'מבו

ארוך כמו מגרש כדורסל וכבד כמו 12 פילים - תכירו את הזוחל הענק ששלט על חבל פטגוניה לפני 77 מיליון שנה. למרות גודלו, הסתפק באכילת צמחים

הוא התנשא לגובה של שתי קומות, אורכו היה כמעט כמו מגרש כדורסל, משקלו היה גדול משל מטוס ג'מבו. תכירו את הדינוזאור 'דרדנוטוס סקרני', שחי בעולמנו לפני 77 מיליון שנה, ועצמותיו נחשפו לאחרונה בחפירות בחבל פטגוניה בארגנטינה.

 

חוקרים הציגו אתמול (ה') את ממצאי החפירה בה התגלו שרידי הדינוזאור העצום, שהיו שמורים יחסית ואפשרו להעריך את גודלו. משקלו היה כ-65 טון, אורכו מהזנב ועד הראש הגיע ל-23 מטרים, עם צוואר באורך 11.3 מטרים וזנב באורך 8.7 מטרים.

 

 

אחד החוקרים נשכב ליד שרידי עצמות הדינוזאור (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אחד החוקרים נשכב ליד שרידי עצמות הדינוזאור(צילום: AFP)

"רצינו לתת שם קשוח לאוכל צמחים" (צילום: MCT) (צילום: MCT)
"רצינו לתת שם קשוח לאוכל צמחים"(צילום: MCT)

חוקר המאובנים קנט לקוברה מאוניברסיטת דרקסל בפילדלפיה, שגילה את הדינוזאור והוביל את המשלחת בחפירה באזור, אמר כי מדענים חישבו את המשקל על בסיס עצמות הזוחל. לא מדובר רק בייצור גדול בהשוואה למה שאנו מכירים בימינו, הדינוזאור שנחשף היה ענק גם מול בני מינו. לפי הערכות, משקלו היה גדול פי 7 ממשקל הדינוזואור הטורף המוכר טירנוזאורוס רקס (טי רקס) שחי באותה תקופה באזור צפון אמריקה.

המחשה: כך נראה דרדנוטוס (צילום: AFP PHOTO / MARK A. KLINGER / CARNEGIE MUSEUM OF NATURAL HISTORY) (צילום: AFP PHOTO / MARK A. KLINGER / CARNEGIE MUSEUM OF NATURAL HISTORY)
המחשה: כך נראה דרדנוטוס(צילום: AFP PHOTO / MARK A. KLINGER / CARNEGIE MUSEUM OF NATURAL HISTORY)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

אז האם מדובר בדינוזאור הגדול ביותר ששוטט בכדור הארץ?

חוקרים מעריכים שדינוזאור אחר מהאזור, ארגנטינוזאורוס, שקל יותר מהזן החדש שנחשף. אך הנושא שנוי במחלוקת כיוון שלא מצאו מספיק משרידיו של ארגנטינוזאורוס, ולכן אין אפשרות לקבוע חד משמעית מה היה משקלו.

 

למרות גודלו, דרדנוטוס היה צמחוני. חוקרים מעריכים שטורפים התרחקו ממנו מפאת עליונותו. "החלטנו לקרוא לו דרדנוטוס, Dreadnoughtus, כי משמעות המילה 'אינו פוחד מדבר'. כי אם אתה מגיע לגודל כזה, אתה כנראה לא מפחיד יותר מידי", הסביר אחד החוקרים בצוות, שהוסיף בקריצה: "מה גם שחשבנו שהגיע הזמן שדינוזאור צמחוני יקבל שם קשוח, שבדרך כלל שמורים לטורפים".


פורסם לראשונה 05/09/2014 00:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP PHOTO / MARK A. KLINGER / CARNEGIE MUSEUM OF NATURAL HISTORY
הדמיה של הדינוזאור דרדנוטוס סקרני
צילום: AFP PHOTO / MARK A. KLINGER / CARNEGIE MUSEUM OF NATURAL HISTORY
צילום: AFP
החוקרים לצד שרידי עצמות שהתגלו
צילום: AFP
מומלצים