שתף קטע נבחר

ח"כ כבל בביקורת על היועמ"ש: "תמוה שלא הורה על חקירה מיידית של ההדלפה מהקבינט"

בעקבות פרסום פרטי המצגת מהקבינט שתיארה השלכות כיבוש רצועת עזה, דרש ח"כ כבל מהיועמ"ש לפתוח בחקירה לאיתור המדליף. עד כה היועץ נמנע מקבלת החלטה בנושא וכבל אומר: "לא ארפה. אפעל בכל הכלים שהחוק מעמיד לרשותי"

שלוש שנים וחצי לקח ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לקבל החלטה בתיק "ביביטורס" - כמה זמן ייקח לו להחליט אם לחקור הדלפה שיצאה מהקבינט בזמן המבצע בעזה?

 

לפני כשלושה שבועות פנה ח"כ איתן כבל מהעבודה ליועמ"ש ודרש שיורה לפתוח בחקירה בעקבות פרסום בערוץ 2 על אודות תרחיש האימים של צה"ל שהוצג לשרים במהלך מבצע "צוק איתן". כבל טען כי מדובר ב"עבירה פלילית לכאורה, פגיעה בביטחון המדינה ובהרתעה", ודרש "לשלוח את כל חברי הקבינט לפוליגרף".

 

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. "תמוה שלא הורה על חקירה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. "תמוה שלא הורה על חקירה"(צילום: גיל יוחנן)

על אף הזמן שחלף מאז, היועץ המשפטי לממשלה עדיין לא קיבל החלטה בנושא. וינשטיין סופג בימים אלה ביקורת חריפה על טיפולו בפרשת "ביביטורס" (פרשן חדשות 10, רביב דרוקר, אף טען בבלוג שלו כי וינשטיין מטייח).

 

לנוכח השתהות היועץ בקבלת ההחלטה, פנה אליו כבל בימים האחרונים במכתב נוסף. "אני סבור שאין להקל ראש בנושא הדלפות בכלל ומהקבינט בפרט. אני יודע בוודאות שראש הממשלה מעוניין לדעת מי הם אותם גורמים שהוציאו מידע אסור מתוך ישיבת הקבינט", כתב כבל. ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "המכתב התקבל וייענה כמקובל".

ח"כ כבל. דורש חקירה (צילום: גבי מנשה) (צילום: גבי מנשה)
ח"כ כבל. דורש חקירה(צילום: גבי מנשה)

 

בשיחה עם ynet הוסיף חבר הכנסת: "לאור העובדה שראש הממשלה בעצמו דיבר בחריפות נגד ההדלפות מהקבינט, תמוהה בעיניי העובדה שהיועץ המשפטי לממשלה לא הורה על פתיחת חקירה בנושא לאלתר, ואני מקווה שהוא יעשה זאת בהקדם. מדובר בהדלפה חמורה ואני מצפה שהפעם תיפתח חקירה. אין לי שום כוונה להרפות ואפעל בכל הכלים שהחוק מעמיד לרשותי".

 

בפנייה הראשונית הזכיר כבל כי "אחת המטרות המוצהרות של הממשלה במבצע 'צוק איתן' הייתה השבת ההרתעה, והמדליף גרם לפגיעה חמורה בתחום זה. הקביעה שההדלפה הסבה נזק ביטחוני כבד נשענת על עמדת הצנזורית הצבאית הראשית, תא"ל סימה ואקנין-גיל,

 המקובלת על המערכת הממלכתית כבת-סמכא ממעלה ראשונה בתחום הביטחון והתקשורת". 

 

תוכן המצגת פורסם על רקע הדיונים הרגישים בקבינט ולנוכח דרישת שרים בקבינט לפעול לכיבוש הרצועה והכנעת חמאס. לפי צה"ל, השתלטות כוללת על רצועת עזה הייתה מובילה לאבידות רבות ולסיכון השלום עם ירדן ומצרים. בעקבות הפרסום התרעמו שרים בממשלה, אולם עד כה לא הוגשה בקשה רשמית לבדיקת הנושא.

 

גם חבר הקבינט, השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו), דרש לחקור בנושא. "צריך להעביר את כולם פוליגרף, מי שמדליף - צריך להעיף אותו", הוא אמר לפני יותר משבועיים. "הצעתי את זה גם לראש הממשלה, אמרו שיבדקו את העניין הזה אך בינתיים זה לא קורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים