שתף קטע נבחר

מנהל מחוז חרדי: בלי השכלה ובלי יכולת ניהול

מכרז לתפקיד במשרד החינוך חשף את התנאים הנמוכים של מי שעתיד לרכז את כל התחום החרדי, שאפילו לא התבקש לתואר שני. בעקבות עתירה, המכרז בוטל

מכרז לתפקיד מנהל מחוז חרדי במשרד החינוך בוטל היום (א') בטענה לחוסר שוויון, אך התעמקות בתנאיו חושפת כי לתפקיד החשוב נקבעו קריטריונים נמוכים במיוחד שמעלים תמיהה נוכח האחריות הכרוכה בו. אחרי כמה דיונים בנושא הודיעה המדינה כי תבטל את המכרז בלי להודות בטענות, והיא תפרסם אחד חדש.

 

על פי הגדרות התפקיד אמור מנהל המחוז לרכז את נושא מוסדות החינוך החרדיים במשרד. לפני כחודשיים עתרה התנועה לאיכות השלטון לבית הדין האזורי בירושלים נגד נציבות שירות המדינה ומשרד החינוך, וטענה כי מדובר במכרז "בלתי חוקי, הנוגד את הדין ופוגע בעקרון השוויון". לטענת העותרים, שביקשו לבטל את המכרז שיצא בחודש יוני, הוא פורסם תוך השמטת תנאי סף בסיסיים ומהותיים לתפקיד, ללא כל נימוק ענייני.

 

כך, למשל, בניגוד למכרזים מקבילים לא נדרש תואר שני מהמועמדים אלא נכתב כי תואר שכזה "רצוי". עוד נכתב כי מי שייבחר, ואין ברשותו תואר שני, יידרש להשלימו תוך מספר שנים. נקודה נוספת מראה כי מהמועמדים גם לא נדרש ניהול של מוסדות חינוך, כפי שמפורט במכרזים אחרים, ונכתב רק בכלליות כי נדרשות 7 שנים בניהול "מערכות ארגוניות", ללא הסבר במה הכוונה.

 

הנקודה השלישית שעליה הצביע התנועה לאיכות השלטון, ולטענתה היא החמורה ביותר, הוא העדר תנאי סף להשכלה פדגוגית. יצוין כי בכל תפקיד במשרד החינוך, שהינו ברמת מפקח ומעלה וגם בתפקידים פחות בכירים, נדרשת השכלה פדגוגית. ולפיכך נטען כי יכול היה להיווצר מצב שבו הכפופים לאותו מנהל יידרשו להשכלה פדגוגית – שאין הוא מחזיק בה. המכרז אף סותר את עצמו בנקודה זו, שכן מוצהר בו שהוא כפוף להנחיות של משרד החינוך, בעוד החלק הפדגוגי שבו לא עומד בכך.

 

במהלך ההליך לא הורה בית הדין למדינה לעצור את המכרז, אך הורה לא לפרסם את תוצאותיו עד להכרעה בעתירה. המדינה ביקשה לדחות את מועד הדיון מספר פעמים, ואף קיימה מגעים עם העותרים, אך היום הודיעו הצדדים לבית הדין כי מבלי להודות בטענות שהמדינה מסכימה כי המכרז יבוטל ויפורסם מכרז חדש תחתיו.

 

עו"ד תומר נאור שייצג את התנועה לאיכות השלטון העתירה בירך על ההחלטה: "אנחנו מברכים על החזון שמקדם שר החינוך לשילוב הציבור החרדי במערכת החינוך הציבורית, עם זאת, ראוי ששילוב זה והקידום יהיו תוך מנהל תקין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים