שתף קטע נבחר

חשיפת פתקי המתפללים - לבדיקת המשטרה

לשכת רב הכותל המערבי הגישה תלונה למשטרה בעקבות חשיפת דף הפייסבוק "פתקים שלקחתי מהכותל", בגין חילול "מקום קדוש" ופגיעה ברגשות הבאים בו. "איך אנו נראים בפני אומות העולם כאשר אנו מתייחסים כך אל המקום הקדוש שלנו?"

בעקבות הפרסום ב-ynet – המשטרה תבדוק את פרשת חשיפת פתקי מתפללים ברשת החברתית : בלשכת רב הכותל הגישו אמש (יום א') תלונה למשטרה בגין חילול "מקום קדוש" ופגיעה ברגשות הבאים בו.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

התלונה שהגיש עוזר רב הכותל, הוגשה בעקבות חשיפת דף הפייסבוק "פתקים שלקחתי מהכותל", המתהדר באלפי עוקבים, ומעלה בקשות ווידויים אישיים שהוא וחבריו הוציאו מבין אבני האתר הקדוש. מנהל העמוד המכנה עצמו "עמוס, בן 41", פועל לדבריו בשם עיקרון "זכות הציבור לדעת" ו"ענייני דת ומדינה". "לא ייתכן שלא ניחשף לפתקים המעניינים ביותר בכותל", הוא אומר.

 

"זה מעשה נבלה"

רב הכותל המערבי, שמואל רבינוביץ', הביע זעזוע מפרסום הפתקים שהוטמנו בכותל, ברשת הפייסבוק. "מנהג הטמנת הפתקים בכותל הוא מנהג עתיק", אמר. "חשיפת פתקי התפילה היא מעשה נבלה של הפרת הברית האינטימית שבין אדם לבוראו".

 

"הכותל הוא מקום ציבורי, ועל כן אין דרך לאכוף כל העת את השמירה על פרטיות הפתקים". אחד הפתקים שנחשפו (צילום: מתוך פייסבוק) (צילום: מתוך פייסבוק)
"הכותל הוא מקום ציבורי, ועל כן אין דרך לאכוף כל העת את השמירה על פרטיות הפתקים". אחד הפתקים שנחשפו(צילום: מתוך פייסבוק)

 

עוד הוסיף, כי "הכותל הוא מקום ציבורי, ועל כן אין דרך לאכוף כל העת את השמירה על פרטיות הפתקים. זוהי אחריותו האישית של כל אדם לכבד ולשמור על כבודם של המתפללים ועל פרטיות תפילתם".

 

הרב הזכיר את פרשיית חשיפת הפתק שטמן הנשיא אובמה בעת ביקורו בכותל, לפני כשש שנים, מה שגרם, לדבריו, ל"זעזוע בעולם היהודי כולו". ול"פגיעה עמוקה בקדושת המקום".

 

"עתה, שוב חוזרת על עצמה תופעה מבישה זו. איך אנו נראים בפני אומות העולם כאשר אנו מתייחסים כך אל המקום הקדוש שלנו?" הרב הביע תקווה כי מפעיל העמוד יחזור בו, ויבקש סליחה מאלה שפתקיהם נחשפו "כראוי לחודש אלול, חודש הרחמים והסליחות".

 

הגולשים זועמים

הדף "פתקים שלקחתי מהכותל" קיים שנה, אך עיקר פעילותו היא בשבועות האחרונים, לאחר שבמשך חודשים ארוכים היה "רדום", מה שגם עורר דיונים ערים על ההצדקה המוסרית של פרסום התפילות.

 

חשיפת פתקים ברשת היא מעשה פלילי? (צילום: מתוך פייסבוק) (צילום: מתוך פייסבוק)
חשיפת פתקים ברשת היא מעשה פלילי?(צילום: מתוך פייסבוק)

 

את הפתקים שולחים לעמוס גולשים, ולאחרונה פנה בבקשה לגולשים ירושלמים להעביר אליו פתקים נוספים. כמעט בכל אחד מהם מסתתר

סיפור, הסביר. בין הסיפורים, גם אישיים מאוד ומרגשים במיוחד, כמו זה של ל' שמבכה את מות אהובה במכתב אישי במיוחד שכתבה לו.

 

"בכל השנים שבהן אני מחטט בפתקי הכותל, מצאתי לא פעם (ולא פעמיים) התוודויות מפחידות במיוחד", כתב מייסד הדף בתגובה לחבריו, "החל מאנשים שמבקשים כפרה וסליחה מ'אלוהים' על כך שקיימו משכב זכר, ועד נערים שמבקשים שאותו אלוהים יעשה אותם דיסלקטים על מנת שיוכלו לקבל מרשם לריטלין ולהתמסטל".

 

רבים מגולשי הפייסבוק שהתוודעו לקיומו של הדף, הגיבו בזעם ואיימו בפנייה לרשויות החוק, מה שגרר תגובות מלגלגות למדי מעמוס, שתהה כיצד הם מתכוונים לעלות עליו. "אתה מנצל את המקום הכי קדוש בשביל לעג לאנשים חסריי ישע, שבסך הכל מציגים את חולשתם מול הדבר שהם הכי סומכים עליו. אתה מגלה את חולשתם ומשפיל אותם", כתב גולש בשם עימנואל ק'. "זה כמו אדם שמחטט ברשימות של פסיכולוג. בזוי", הוסיף ש"א.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך פייסבוק
"שמפעיל הדף יבקש סליחה"
צילום: מתוך פייסבוק
צילום: נועם מושקוביץ
הרב שמואל רבינוביץ'
צילום: נועם מושקוביץ
צילום: מתוך פייסבוק
פתקים שהוצאו מהכותל ופורסמו
צילום: מתוך פייסבוק
מומלצים