שתף קטע נבחר

"ישראל העבירה לארה"ב מודיעין על דאעש"

דיפלומט מערבי אמר לרויטרס שהאמריקנים קיבלו תמונות לווין ומידע על אזרחים מערביים שייתכן שהצטרפו לארגון: "הישראלים טובים בדברים האלה". היום יגיע לאזור מזכיר המדינה קרי והאמריקנים הודיע שבקואליציה נגד דאעש ישתתפו 40 מדינות

ישראל סיפקה לארה"ב מודיעין ותמונות לוויין שסייעו לה בתקיפות האוויריות נגד כוחות דאעש בעיראק. כך אמר אתמול (יום ב') דיפלומט מערבי לסוכנות הידיעות רויטרס. לדבריו, המידע "הופשט" מסממניו הישראליים ואז שותף עם בנות הברית של וושינגטון במלחמה מול המדינה האיסלאמית, ובהן גם מדינות ערביות וטורקיה.

 

משרד הביטחון בישראל לא הכחיש ולא אישר כל מעורבות במאמץ הצבאי הבינלאומי נגד דאעש. "אנחנו לא מגיבים על כל סיוע שלנו או על השאלה אם בכלל יש סיוע כזה במאבק נגד דאעש", אמר דובר במשרד הביטחון לסוכנות הידיעות רויטרס.

 

היום יגיע מזכיר המדינה ג'ון קרי לביקור במזרח התיכון, בין השאר בירדן ובערב הסעודית, לשם בניית הקואליציה הבינלאומית למלחמה במדינה האיסלאמית. כך הודיעה דוברות מחלקת המדינה והוסיפה שיותר מ-40 מדינות יקחו חלק בקואליציה.  

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

ההתפשטות הטריטוריאלית של דאעש בחודשים האחרונים, ובעיקר הוצאתם להורג של שני העיתונאים האמריקנים, הובילה את ההתערבות המערבית בנעשה בצפון עיראק. ישראל חוששת שהמיליציות האסלאמיות הקיצוניות יתקרבו בשלב זה או אחר לגבולותיה, ועל פי הדיווח ברויטרס הציעה לסייע.

 

הדיפלומט המערבי המצוטט בידיעה טען שלווייני ריגול ישראליים עוברים מעל עיראק בזוויות ובתכיפות שאין למודיעין האמריקני, והצילומים אפשרו לפנטגון לקבל מידע ותמונה איכותית יותר של תוצאות התקיפות שלה על מטרות דאעש.

 

עוד דווח בכתבה שישראל העבירה לארה"ב מידע שנאסף ממאגרי מידע הקשורים בתנועת נוסעים על אודות אזרחים מערביים החשודים שהצטרפו לארגונים איסלאמיים ועלולים להתגייס לביצוע פיגועים במדינות המקור שלהם אחרי שיחזרו.

 

"הישראלים טובים מאוד באיסוף מידע על נוסעים", הוסיף הגורם הדיפלומטי. "באמצעות ניתוח רשתות חברתיות בערבית הם מקבלים תמונה טובה יותר לגבי מי האנשים האלה".

 

במקביל, אמר שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל שבזמן שארה"ב שוקלת את הרחבת הפעילות נגד דאעש, הנשיא ברק אובמה צריך לשקול את ההשלכות של מערכה ארוכה ואת האפשרות שהיא תשתבש. בשיחה עם עיתונאים בטורקיה הוסיף הייגל שעליו לייעץ לנשיא לא רק איך לפתוח במהלך, אלא גם להעריך כיצד הוא יסתיים.


פורסם לראשונה 08/09/2014 21:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים