שתף קטע נבחר

סקר של משרד הרווחה: הרוב מתנגד לקיצוץ

סקר שהזמין משרד הרווחה נותן רוח גבית למתנגדים לקיצוץ התקציבי. שר הרווחה הבהיר: "מנהרות העוני דורשות טיפול לא פחות ממנהרות הטרור", אך הממשלה כלל לא דנה עדיין במסקנות הדו"ח שיזם

משרד הרווחה נערך לקרב על קיצוץ התקציב: סקר שביצע מכון מחקר עבור המשרד מעיד על כך ש-53% מהישראלים סבורים שאין לקצץ את תקציב הרווחה לשנת 2015.

 

ממצאי הסקר, שערך בשבוע שעבר מכון המחקר פאנלס פוליטיקס בקרב 300 נשאלים, מלמדים עוד כי 26% מהישראלים אומרים כי יש להגדיל את תקציב הרווחה, 48% קוראים ליישם את מסקנות ועדת אלאלוף למלחמה בעוני, ו-68% סבורים שיש להגדיל את קצבאות הזקנה הנוכחיות.  

 

החודש הודיע משרד האוצר על קיצוץ כ-60 מיליון שקלים מתקציב משרד הרווחה, במסגרת הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה בעקבות מבצע צוק איתן בתקציבי המשרדים לשנת 2014. שר הרווחה מאיר כהן, שהצביע בעד הקיצוץ בישיבת הממשלה, הודיע בשבוע שעבר כי יתנגד בתוקף לקיצוצים המתוכננים בתקציב 2015.  

 

על פי דו"ח העוני האחרון של המוסד לביטוח לאומי, בישראל חיים יותר ממיליון ו-800 אלף עניים נכון ל-2012. מומחים מעריכים כי הדו"ח הקרוב שיוגש בסוף השנה יצביע על עלייה בשיעורי העוני והפערים החברתיים, משום שישקף גם את העלאת המע"מ וביטול קצבאות הילדים, שהשיתה הממשלה בשנה שעברה.

  

הוועדה למלחמה בעוני שמינה שר הרווחה הגישה את מסקנותיה לפני כשלושה חודשים, אבל למרות התחייבותו של כהן, כבר עתה ברור כי הקיצוצים של השנה הבאה יפגעו בתקצוב יישום מסקנות הוועדה. המסקנות אמורות היו להוות את תשובת הממשלה הנוכחית לבעיה המחריפה של העוני בישראל. עם הגשת המסקנות ביוני התחייב כהן כי הן יובאו לישיבת הממשלה תוך חודשיים, אבל מבצע צוק איתן דחה זאת והדיון כלל לא התקיים עד כה. לפיכך גם הממשלה לא אימצה את המסקנות. במשרד הרווחה אומרים כי הממשלה תדון במסקנות הוועדה בשבועות הקרובים.

  

שר הרווחה מסר: "סקר זה מוכיח שלמרות המצוקה הביטחונית, הציבור מבהיר באופן ברור ביותר את יחסו ואת החשיבות שהוא נותן לתקציב הרווחה והצורך לטפל באוכלוסיות החלשות בישראל. נרתמנו כל משרדי הממשלה לקיצוץ הרוחבי לטובת מבצע צוק איתן. זאת משימה בלתי אפשרית ברווחה, וביצירתיות רבה הצלחנו לגעת בקיצוץ זה רק בהוצאות מטה כגון אבטחת שר, מיחשוב וקיצוץ נסיעות לחו"ל".

 

עוד הבהיר: "כעת במשרד הבטחון חייבים להבין שתקציב 2015 לא יכול להיות ביטחוני בלבד. גם על משרד זה מוטלת אחריות קולקטיבית, ובפרט לדאגה לאוכלוסייה שעמדה בגבורה במהלך המבצע הצבאי והייתה הערובה להצלחתו. מנהרות העוני דורשות טיפול לא פחות ממנהרות הטרור". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מי יילחם בעוני? (אילוסטרציה)
צילום: shutterstock
מומלצים