שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המשטרה מחכה לשומרי הסוד בצה"ל: אנשי ברק ייחקרו?

  אחרי שאבי בניהו נעצר עם ארז וינר ללילה אחד בחשד להחזקת חומרים סודיים, עורכי דינו הזכירו למשטרה: גם בידי משרד הפרסום שתבענו היו מסמכים מסווגים. רשימת נחקרים פוטנציאלים כבר גובשה, חוות דעת של מחלקת ביטחון מידע תכריע אם לזמנם

  הסתעפות נוספת בפרשת המסמך והלכלוכים בצמרת - והפעם אנשיו של אהוד ברק על הכוונת המשטרתית. ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) גיבשו רשימת נחקרים פוטנציאליים שקשורים ללשכתו של ברק ולאלוף במיל' יואב גלנט, לנוכח בדיקת הדלפת חומרים סודיים לגורמים חיצוניים.

   

  ביאח"ה ממתינים לחוות דעת של מחלקת ביטחון מידע (מחב"ם) באגף המודיעין של צה"ל, לגבי מסמכים שנמצאו בידי משרד הפרסום "מקאן אריקסון", שעל דבר בדיקתם פורסם אתמול ב"הארץ". את החומר העבירו למשטרה עורכי דינו של תת-אלוף במיל' אבי בניהו, שהמשטרה המליצה לעמידו לדין בחשד להחזקת חומרים סודיים אחרים. זאת במסגרת הסתעפויות פרשת מסמך הרפז והיחסים העכורים בין לשכת השר ברק לרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ואנשיו.

   

  מלבד אנשי מקאן אריקסון שהחזיקו במסמכים ובוודאי יוזמנו לחקירה, במשטרה הכינו רשימה נוספת של נחקרים פוטנציאלים שקשורים הפעם ללשכתו של שר הביטחון לשעבר ברק. "מדובר בחומר צבאי ורק מחלקת ביטחון המידע בצבא יכולה להחליט אם מדובר בעבירה כאשר מחזיקים אותם", אמר גורם משטרתי בכיר.

  אהוד ברק. מאיפה הגיעו המסמכים למשרד הפרסום? (צילום: תומריקו, ידיעות אחרונות) (צילום: תומריקו, ידיעות אחרונות)
  אהוד ברק. מאיפה הגיעו המסמכים למשרד הפרסום?(צילום: תומריקו, ידיעות אחרונות)

  המסמכים עצמם הגיעו לעורכי דינו של בניהו במסגרת תביעת דיבה שניהל נגד משרד הפרסום, בשל מודעה שייחסה לו מעורבות ב"פוטש בקריה". התביעה נמחקה בסופו של דבר בפשרה.

   

  לטענת בניהו ועורכי דינו, המסמכים הסודיים שימשו בין היתר את מבקר המדינה לדו"ח שכתב על הפרשה, וקשורים לרמטכ"ל ולצבא. מכיוון שחלק מהמסמכים היו קשורים לאשכנזי, ההנחה הייתה כי אלה נמסרו למקאן אריקסון מכיוון אנשיו של ברק, שלא בדיוק חיבבו את בניהו.

   

  כאשר נעצר בניהו לפני חצי שנה יחד עם עוזר הרמטכ"ל לשעבר ארז וינר ובביתו נמצאו כמה מסמכים מסווגים, עורכי דינו ציון אמיר ואייל רוזובסקי טענו כי לא מדובר בעבירה וכי מסמכים מסווגים יותר מסתובבים אצל אזרחים.

   הם הפנו את החוקרים למקאן אריקסון, ואף הגישו חלק מהמסמכים המסווגים שהיו ברשותם.

   

  בשבועות האחרונים עסקו ביחידה הארצית לחקירות הונאה בפיקודו של תת-ניצב אפרים ברכה בסגירת הקצוות של תיק החקירה בפרשת הרפז, ופרסמו את המלצותיהם. במקביל, ביקשו לבחון אם הימצאות המסמכים שהעביר בניהו בידי אנשי משרד הפרסום מהווה עילה לחקירה. מעטפת המסמכים הועברה לעיון של המחלקה לביטחון מידע בצה"ל - ורק לאחר קבלת חוות הדעת יוחלט על פתיחת חקירה.

   

  בכל מקרה, ביאח"ה ערוכים לחקור, ואם אכן יתברר שמבחינת צה"ל החזקת החומרים בידי גורמים לא מורשים מהווה עבירה מצד מוסריהם - כבר הוכנה רשימה של אנשים שייתכן שהיה להם יד בהעברת המסמכים למקאן אריקסון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים