שתף קטע נבחר

נתניהו: ישראל משחקת תפקיד במאבק בדאעש

ראש הממשלה אמר כי הוא תומך בהחלטת נשיא ארה"ב אובמה לפעול נגד "המדינה האיסלאמית". על תקציב הביטחון אמר: "נצטרך להגדיל אותו בצורה אחראית שלא תוביל להגדלה חסרת רסן של הגירעון"

פחות מ-24 שעות לאחר נאומו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה שבו חשף את האסטרטגיה שלו נגד דאעש, התייחס היום (ה') ראש הממשלה בנימין נתניהו לאיום של ארגון "המדינה האיסלאמית" ולטרור המתגבר באזור. "אני תומך בהחלטת אובמה לפעול נגד דאעש", אמר נתניהו. "ישראל משחקת תפקיד במאבק, חלק מהדברים ידועים יותר וחלק פחות". נתניהו אמר את הדברים בכנס הבינלאומי ה-14 של המכון למדיניות נגד טרור לציון 13 שנים לפיגוע התאומים.

 

"חמאס כמו אל-קאעידה, דאעש, בוקו חראם, חיזבאללה - ענף של אותו עץ רעיל. כל הקבוצות הללו מטילות איום זהה", אמר נתניהו שהוסיף כי אם לארגון אל-קאעידה היה נשק גרעיני בזמן הפיגוע במגדלי התאומים הוא היה משתמש בו.

 

עוד בחדשות:

חקירה פלילית נגד השופט יצחק כהן

בן 4 נשאר לבד בבית ונפל מקומה 7

המטרות, השותפים, התגובות. תוכנית אובמה

  

נתניהו התייחס בנאומו גם לצורך להגדיל את תקציב מערכת הביטחון לאור האיומים. "צריכים להגדיל את הוצאות הביטחון ולעשות זאת בצורה אחראית שלא תוביל להגדלה חסרת רסן של הגירעון". לדבריו, "אנחנו צריכים להגדיל את ההוצאות של הביטחון ולא להגדיל את הגירעון יתר על המידה".

 

ראש הממשלה הוסיף ואמר כי "צריך למצוא את האיזון המתבקש עם מדיניות כלכלית אחראית שתאפשר צמיחה כלכלית שהייתה בישראל בעשור האחרון. בזמן שדירוג האשראי של מדינות ירד בשיא המשבר, הדירוג של ישראל עלה. דרגה אחת של ירידה באשראי שווה ל-3 מיליארד שקל בשנה.

 

"קיבלתי החלטה לייצר אלפי כיפות ברזל", המשיך נתניהו. "חייבים להגדיל את המשאבים האלה, ההתקפיים וההגנתיים". חיזבאלה מצויד בטילים, חמאס ארגוני הטרור ודאעש מתקרבים לכיווננו מהמזרח ומהצפון. מול אתגרים בשלל זירות, צריך הרבה נשק התקפי והגנתי, הרבה מודיעין והרבה אמצעים של ניתן לפרט".

 

נתניהו קרא לשנות את סדרי העדיפויות לאור ההתפתחויות במזרח התיכון. "בהכרח נצטרך להגדיל את תקציב הביטחון בשנה הקרובה ובשנים הקרובות. אין ברירה – הביטחון קודם לכול".

 

ראש הממשלה הוסיף כי הקרב נגד ארגוני הטרור האלה לא צריך להיות שונה, משום שאם הם יצליחו במקום אחד, הם יצליחו בכל מקום. נתניהו השווה גם בין איראן, שהוציאה להורג מתנגדי משטר, לשלטון החמאס בעזה בימים שאחרי סיום מבצע צוק איתן. "בזמן המלחמה בעזה אנשים הפגינו נגד מה שחמאס עשה להם ופשוט ירו בהם", אמר נתניהו. "בסוף המלחמה, כמו באיראן ובעיראק, הם לקחו 25 אנשים והאשימו אותם שהם נתנו לישראל מידע מודיעיני".

 

נתניהו נשא את נאומו לאחר שהלילה נשיא ארה"ב אובמה הבהיר בנאומו, שארך כרבע שעה, כי ארה"ב מתחילה להוביל מהלך מקיף נגד דאעש. "המטרה שלנו ברורה: אנחנו נחסל בסוף את דאעש". הנשיא פירט איך התוכנית שלו תפעל. "בהתחלה נמשיך לתקוף דרך האוויר. בשיתוף עם ממשלת עיראק נרחיב את הפעולות כדי להגן על אנשינו. נצוד את הטרוריסטים שמאיימים על מדינתנו. לא נהסס לפעול נגד מטרות דאעש בסוריה כמו גם בעיראק. מי שמאיים על ארה"ב לא ימצא מקלט".

  

אובמה ציין כי יגביר את הסיוע לכוחות שנלחמים נגד אנשי דאעש על הקרקע. עם זאת, לא יהיו לוחמים אמריקניים על הקרקע. "שלחתי כמה מאות חיילים לעיראק כדי להעריך איך אנחנו יכולים לעזור לכוחות הביטחון העיראקיים. נשלח עוד 475 חיילים לשם, אך לא תהיה להם משימת לוחמה קרקעית. לא ניגרר לעוד מלחמה בעיראק. אנחנו צריכים לסייע לכוחות העיראקיים והכורדיים על הקרקע", אמר הנשיא האמריקני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בנימין נתניהו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים