שתף קטע נבחר

נתניהו: מיליארדים לביטחון הצילו את הכלכלה

נמשך הקרב מול האוצר על תקציב הביטחון. עוד הצהרה של ראש הממשלה שתומך בתוספת לצה"ל: "זקוקים להגדלת התקציב במיליארדים רבים". למרות המתיחות העריך מקורב ללפיד: "להערכתי אנחנו לא במשבר קואליציוני"

על רקע המחלוקת סביב תקציב הביטחון נמשכת מלחמת ההצהרות בין שר האוצר לבין ראש הממשלה. בתגובה להצהרה הגורפת של השר יאיר לפיד על התנגדותו לתוספת לביטחון, אמר אחר הצהריים (א') בנימין נתניהו: "המיליארדים שהשקענו בביטחון הצילו את מדינת ישראל כלכלית. אנו זקוקים להגדלה משמעותית של תקציב הביטחון במיליארדים רבים".

 

בדבריו, שנאמרו במסגרת כנס הסייבר הבינלאומי שעורכת סדנת יובל נאמן באוניברסיטת תל אביב, התייחס נתניהו לשלל האיומים הביטחוניים שעמם התמודדה ישראל בשנים האחרונות, ולא רק מול חמאס.

 

 

נתניהו עקץ את לפיד: "מדינת ישראל זקוקה לתקציב אחראי שייתן מענה לצרכים ביטחוניים ולא ידרדר אותנו". הוא הוסיף: "אנחנו צריכים כסף לכיפות ברזל ולהתמודד עם דאעש במזרח, עם חיזבאללה ואל קעידה בצפון ועם חמאס בדרום. מיליארדים שהושקעו בגדר (עם מצרים, ג"מ) בלמו כליל מסתננים וג'יהדיסטים. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אלמלא השקענו אז".

נתניהו (במרכז), היום בכנס הסייבר (צילום: חן גלילי) (צילום: חן גלילי)
נתניהו (במרכז), היום בכנס הסייבר(צילום: חן גלילי)

לטענת נתניהו, בזכות האחריות שבה התנהלה הממשלה בשנים האחרונות ישראל לא הדרדרה כמו כלכלות מערביות אחרות.

 

"המיליארדים שהושקעו באלפי מיירטים של כיפת ברזל אפשרו לכלכלת ישראל להמשיך לתפקד במהלך המערכה האחרונה ומנעו בריחה של השקעות בישראל", הוסיף. "יש בכוחנו לעמוד באתגרים הללו בתנאי שנעשה זאת באחריות ולא נדרדר את ישראל לגרעון בלתי נשלט".

 

מנגד אמר ל-ynet גורם בכיר המקורב ללפיד: "להערכתי אנחנו לא במשבר קואליציוני, אבל נראה". השר פירון ניסה גם הוא להרגיע הערב המתח בממשלה ואחרי שיחה עם לפיד ציין: "זה לא זמן לעימות פוליטי. צריך להרגיע הרוחות ואפשר להגיע להבנות בסוגיות שעל הפרק". גורם המעורה בשיחה שקיימו היום ראש הממשלה ושר האוצר אמר כי "לא היה עימות בין השניים בפגישה".

 

בכיר בליכוד סיכם את העימות בין נתניהו לשר האוצר: "המשבר כעת לא שונה בהרבה ממשברים קודמים. אבל לפיד טיפס על עץ גבוה, ולמרות שהוא רוצה - אני לא בטוח שהוא יידע לרדת ממנו".

 

נתניהו בנאומו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו בנאומו(צילום: EPA)

 

בדבריו בתל אביב התייחס נתניהו גם למה שהגדיר כדה-לגיטימציה בינלאומית שניזונה מגורמים ישראליים. הוא התייחס למכתב של יוצאי יחידת 8200 ואמר: "סרבנות מכל סוג היא דבר שראוי לגינוי מלא. צה"ל, על כל יחידותיו,

הוא הצבא המוסרי בעולם. מהיכרות רבת שנים שלי עם 8200 אני יודע שההשמצות חסרות הבסיס לא יפגעו בעבודתה למען ישראל. אני אומר - המשיכו".

 

על מלחמת הרשת שמנהלת ישראל אמר נתניהו: "זיהינו ועצרנו מתקפות סייבר. יש פעולות בשדה הזה של איראן וניסיונות גם של חמאס, אך איראן היא התומכת והמקור של רוב מתקפות הסייבר. אנו מחויבים לשמר את מעמדה של ישראל כמעצמת סייבר גלובלית".

 

מוקדם יותר אמר לפיד ל-ynet: "ניתן להגיע להסכמות בנוגע לתקציב. מצד אחד לתת תוספת למערך הלוחם ולהכנת הצבא לאתגרים עתידיים, ומצד שני להתחשב ולחזק את אזרחי המדינה ולהוסיף תקציבים חברתיים. אך בשום פנים ואופן לא להעלות מסים שיכבידו על האזרחים. אי העלאת מסים תקל על האזרחים ותאפשר צמיחה לכלכלה ולמשק".

 

בכנס אחה"צ נאם גם שר החינוך שי פירון מיש עתיד, שאמר: "מחוץ לאולם יש אנשים שמנסים לייצר עימות בין חינוך לביטחון. אבל אין סתירה בין חינוך לביטחון מדינת ישראל. אף אחד לא מפקפק בצורך שלנו לחזק היום עכשיו את מערכת הביטחון, אבל אף אחד לא חושב שזה צריך לבוא על חשבון חינוך או רווחה, כי אלה הם המקומות שיבטיחו שמישהו בכלל יעשה את העבודה החשובה הזאת שנקראת ביטחון. מדינת ישראל לא צריכה עכשיו להגיע עימות פנימי".

 

בהכנת הידיעה השתתפו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח, לע"מ
בנימין נתניהו
צילום: חיים צח, לע"מ
מומלצים