שתף קטע נבחר

הימין הקיצוני הפך ללשון המאזניים בשבדיה

ראש הממשלה החדש של שבדיה יהיה כנראה מנהיג גוש השמאל-מרכז, אך לאחר שגם הקואליציה שלו לא זכתה ברוב בפרלמנט, נראה כי המפלגה בעלת העבר הניאו-נאצי תהיה המפתח להרכבת ממשלה. "לא תתעלמו מאיתנו", חגגו אנשיה

שניים רבים - והקיצונים מרוויחים. תוצאות הבחירות הכלליות בשבדיה שהתפרסמו הלילה (יום ב') סימנו מהפך: האופוזיציה מהשמאל-מרכז גרפה 43.7% מהקולות ואילצה את ראש הממשלה פרדריק רייפלנדט, שהקואליציה שלו זכתה ל-39.3 אחוזי תמיכה, להודיע על התפטרותו. אולם אף אחד מהצדדים לא זכה בדי קולות לבסס רוב - מה שהופך את הימין הקיצוני למרוויח הגדול. "לא תוכלו להימנע מלקחת אותנו בחשבון", חגגו אנשיו.

 

מפלגת הדמוקרטים-השבדים, מפלגת אנטי-מהגרים בעלת עבר ניאו-נאצי ועמדות קיצוניות, זכתה בבחירות ל-12.9 אחוז מהקולות, לפי תוצאות ראשוניות, שמיתרגמים ל-49 מושבים בפרלמנט. רבים צפו מראש כי זו תהפוך להיות לשון המאזניים בהרכבת הממשלה החדשה, שכן האופוזיציה המפולגת בשבדיה לא הצליחה לנצל את חוסר שביעות הרצון בציבור, אולם יתר המפלגות כבר הודיעו כי לא יהיו מוכנות לעבוד עמה.

מנהיג השבדים-הדמוקרטים אקסון. יהיה "ממליך מלכים"? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מנהיג השבדים-הדמוקרטים אקסון. יהיה "ממליך מלכים"?(צילום: רויטרס)

זה שעולה וזה שיורד. יו"ר הסוציאל-דמוקרטים לופבן (משמאל) ורה"מ ריינפלדט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זה שעולה וזה שיורד. יו"ר הסוציאל-דמוקרטים לופבן (משמאל) ורה"מ ריינפלדט(צילום: רויטרס)
 

"אתם תהיו חייבים לקחת אותנו בחשבון אם אתם רוצים לנהל את המדינה", הצהיר מנהיג המפלגה ג'ימי אקסון בפני קהל תומכיו שחגגו עם פרסום התוצאות. "אנחנו מחזיקים עתה בידינו את מאזן הכוחות". מנגד, ראש הממשלה המיועד סטפן לופבן, שעומד בראש המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, הבהיר כי "הימין לא יהיה 'ממליך מלכים'", חרף תוצאות הבחירות. "זכרו ש-87 אחוז מהשבדים לא הצביעו למענו. תהיה לנו ממשלה חזקה שלא תהיה תלויה בדמוקרטים-השבדים".

 

רוב בפרלמנט מצריך 175 מושבים, אולם שלוש מפלגות השמאל-מרכז - הסוציאל-דמוקרטים, הירוקים ומפלגת השמאל, שטרם התאגדו רשמית לגוש אחד - תופסות רק 158 מושבים. הקואליציה של ריינפלדט, המונה את המתונים, מפלגת המרכז והמפלגה הליברלית, זכתה עתה רק ב-142 מושבים. מפלגת היוזמה הפמיניסטית, שמשכה תשומת לב רבה, זכתה לבסוף רק ב-3.1 אחוז מהקולות ולא עברה את אחוז החסימה.

 

לופבן, לשעבר רתך ומנהיג ארגוני עובדים, הצהיר גם כי הוא כבר ערוך להתחיל בשיחות להרכבת הקואליציה, תחילה עם מפלגת הירוקים, "אבל אני פתוח גם לשיח עם מפלגות נוספות", הוא הדגיש. "אנחנו נמצאים במצב רציני: יש לנו אלפי מובטלים, ההישגים של תלמידינו נמצאים בירידה יותר מאשר בכל חברה אחרת ב-OECD - משהו פה מקולקל, ועתה שבדיה הכריזה כי היא רוצה שינוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סטפן לופבן. מסתמן כראש הממשלה הבא
צילום: רויטרס
מומלצים