שתף קטע נבחר

שר הרווחה: "יאיר הציל את כלכלת ישראל"

השר מאיר כהן הזהיר מהתפרקות הקואליציה אם יאושרו תוספות לתקציב הביטחון "על חשבון החלשים". עוד התריע מפני "הקונצנזוס שביססו כלכלני בנק ישראל והאוצר, הם אלה שהובילו אותנו עד הלום"

מי מחבל בכלכלת ישראל ומי מושיעה? לשר הרווחה מאיר כהן (יש עתיד) יש תשובה ברורה: "אצל ראש הממשלה לפני שנה וחצי-שנתיים הגירעון עמד על 40 מיליארד שקלים. יאיר נכנס, שילם מחיר פוליטי ועשה צעדים כואבים - כדי להחזיר את הגירעון ל-2% במקום 5%". השר התראיין באולפן ynet לנוכח המשבר הקואליציוני שמאיים שוב ושוב על שלמות הקואליציה, והתגלע בימים אלה עקב הצעת חוק מע"מ אפס והקיצוץ העתידי לטובת תקציב הביטחון.

 

לדברי שר הרווחה, "אחד הדברים שקרו הפעם זה שכשראש הממשלה צועק 'גוועלד', אנחנו יודעים שהוא לא מתכוון. להזכירך, זה אותו ראש ממשלה שבזמנו עמד הגירעון על 5%. לא צריך להלך אימים, לא ניתן לפגוע בחלשים". עוד הדגיש: "יאיר לפיד שר האוצר שהציל את כלכלת ישראל משלם מחיר פוליטי קשה מאוד. כל בר דעת יודע שיש רזרבות בדיוק לקטסטרופות כאלה כמו המלחמה. אי אפשר לדבר על מיליארדים רבים בלי שאף אחד יגיד - יש גם מערכת אזרחית שעליה אנחנו מופקדים".

 

עוד על המשבר הקואליציוני:

נתניהו: מיליארדים לביטחון הצילו את הכלכלה

לפיד מתבצר בעמדתו: לא אוותר על מע"מ 0, לא אעלה מסים

פרי: אם נתניהו ידחוף אותנו החוצה - נעזוב

 

השר הסביר: "לפני שנה וחצי הגירעון עמד על 5% והצלחנו לייצב את הכלכלה. אין סיבה בעולם לשלוח יד לכיסים של האזרחים כדי לתת לביטחון. צריך להגיד - לא תקבלו את הסכום האסטרונומי שאתם רוצים, אנחנו צריכים לרענן את המציאות הזו, אנחנו צריכים לדאוג לחוליות החלשות ולמעמד הביניים. שאף אחד לא ינסה להיות מר ביטחון על החלשים". בכך כיוון כהן לדרישות משרד הביטחון שהגיעו בעקבות מבצע צוק איתן, להוסיף לתקציבו עשרות מיליארדי שקלים.

 

כהן אמר כי "מפלגת יש עתיד אומרת, ורוב הציבור אומר - אנחנו מבינים את חשיבות הביטחון, אבל בשום פנים ואופן לא נסכים שיעלו מסים, שיפגעו בחלשים. אני כשר הרווחה שואל עצמי מתי יקום שר ביטחון שלא יעשה זאת על חשבון החלשים?".  

 

"לא הכול ביטחון"

הוא שב ואיים: "לא נישאר בממשלה במקרה שראש הממשלה יעביר מיליארדים או יתעקש להעביר מיליארדים בלי שום בדיקה ובלי שום התייעלות של המערכת. 4% מהקשישים בישראל יורדים מתחת לקו העוני בכל שנה. על ביטחון יודעים לדבר. אין שום ריב בינינו לבין צה"ל אבל אנחנו יכולים לבוא ולומר, מספיק, מר ביטחון - תקשיב למה שהציבור אומר. לא הכול ביטחון. ראש הממשלה יצטרך להבין שאמנם הוא מר ביטחון, אבל הוא ראש הממשלה של כולם, לא רק של סקטור מסוים. אם הוא יבין את זה, לא יצטרכו לפרק את הממשלה וללכת לבחירות שיעלו הון תועפות".

 

השר הזהיר מפני המהירות שבה משתמשים "בקונצנזוס סביב 10-5 כלכלנים שקשורים לבנק ישראל או אנשי האוצר. הם אלה שהובילו אותנו למציאות שבה דירה אחת של שלושה חדרים בתל אביב אי אפשר לקנות בפחות משני מיליון שקל. בואו נוריד את המע"מ, נייצר עוד מחירי מטרה, עוד הוזלה של קרקעות. צריך לאמץ את התכנית הזו בשתי ידיים. זה הפך להיות בכנסת לקרקס, החרדים מתנגדים, הערבים מתנגדים. אבל אנחנו נחושים להעביר את התוכנית הזו".

 

על העמותות שעובדות סביב השעון לפני החגים אמר כהן: "לסיפור של העמותות אין צידוק. יש תקציב לביטחון תזונתי, 160 מיליון שקל. המדינה הפריטה את עצמה לדעת, זה איום ונורא. לכל מקום שהמדינה יצאה, העמותות נכנסו. עמותות מסתערות על הבעיות החברתיות. אבל הן השותפות, הן לא העיקר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניצן דרור, ולדימיר רוטנשטיין
שר הרווחה מאיר כהן
צילום: ניצן דרור, ולדימיר רוטנשטיין
מומלצים