שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תופתעו: כדאי לשפץ את הדירה לפני המכירה
  סילוק חפצים אישיים ופינוי חדרים עמוסים, צביעת הדירה בצבעים בהירים וחיפוי הרצפה בפרקט סינתטי וזול הם בין הצעדים המינימליים שכדאי לעשות לפני שאתם מתחילים להציג את הבית לקונים פוטנציאלים. המטרה: להקל על הרוכשים לדמיין עצמם שייכים לדירה ומבצעים בה שינויים לטעמם. פרק מספר

  הכנה נכונה של דירה לקראת מכירה תהווה את ההשקעה הכלכלית הנבונה ביותר שתוכלו לעשות בזמן הקצר ביותר, ולכן היא מצדיקה תשומת לב מיוחדת. ההנחיות לביצוע שיפוץ לקראת מכירה שונות ברובן מההנחיות לקראת שיפוץ דירה שאתם מתכוונים לגור בה לאורך שנים. למעשה, יתכן שהמילה "שיפוץ" גדולה מדי עבור התהליך הקצר הנדרש כאן.

   

  מכירת דירות - כתבות נוספות בנושא:

   

  רוב מתווכי הדירות יאמרו לכם שאנשים נוטים להעריך הערכת יתר את הדירה שלהם בבואם למכור אותה. בדרך כלל הסיבה לכך היא רגשית: אנחנו נוטים לשגות בחוסר אובייקטיביות כאשר אנו מעריכים חפצים השייכים לנו ושאנו קשורים אליהם רגשית. ומה יותר רגשי מאשר הבית בו אנו חיים, מגדלים בו את ילדינו, מתאהבים ומתבגרים בו?

  אין צורך לשבור קירות, אך שיפוץ קל יותר יעשה את העבודה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אין צורך לשבור קירות, אך שיפוץ קל יותר יעשה את העבודה(צילום: shutterstock)

  אבל אנחנו בדרך כלל טועים. דווקא דירות אשר אינן משדרות ומבטאות את האישיות המיוחדת שלנו נמכרות בקלות רבה יותר. הסיבה – גם הקונים מבצעים רכישה רגשית בדרך כלל, ורוצים לדמיין את חייהם שלהם בתוך הדירה שהם רוכשים.

   

  ככל שהדירה עמוסה באישיות שלנו, זאת אומרת בחפצים ייחודיים, תמונות משפחתיות, ועיצוב מקורי כגון קיר סלון או חדר שינה צבוע בוורוד פוקסיה, יהיה לקונים קשה יותר לדמיין את עצמם חיים בה. צרפו לכך את העובדה שלרוב האנשים קשה לדמיין מצב שונה מאוד מהמצב אותו הם רואים לנגד עיניהם, וצפו להורדת ערך הדירה ומהירות המכירה שלה.

   

  מצד שני, הנכונות שלנו להיכנס לבלאגן של שיפוץ והשקעה של כסף שאנו לא בטוחים שנראה אותו בחזרה במהירות, או בכלל, היא מוגבלת, ובצדק. לכן, חשוב לתכנן את השיפוץ והתקצוב שלו בהתאם לנסיבות הללו.

   

  אז קודם כל, ברור שלא נוציא סכום כסף גבוה, מכיוון שעלינו להתייחס לכל התהליך כעל השקעה כלכלית: סיכון מינימלי עם סיכוי מקסימלי. בנוסף, סף אי הנוחות, הלכלוך והבלאגן שנהיה מוכנים לעמוד בו במהלך השיפוץ הוא נמוך ביותר, כי הרי, מעבר לפיצוי הכספי, לא נזכה להנות מהתוצאה של השיפוץ לאורך זמן, במיוחד אם נצליח במשימה למכירה זריזה של הדירה. כמו כן, סביר להניח שלבנו ותשומת לבנו כבר בדירה החדשה אליה אנו מתכננים לעבור בקרוב. 

  לא בלבן: צבעו את הדירה בצבעים בהירים ושקטים המשדרים רוגע וניקיון (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  לא בלבן: צבעו את הדירה בצבעים בהירים ושקטים המשדרים רוגע וניקיון(צילום: shutterstock)
   

  כדי לעמוד בהנחיות העקרוניות הללו, אלו הם הצעדים שעליכם לעשות לפני שאתם מתחילים להציג את הבית לקונים פוטנציאלים

  התחילו בפינוי של כמה שיותר חפצים. במיוחד חפצים אישיים כגון תמונות משפחתיות או פסלים מיוחדים שהבאתם מהטיול האחרון שלכם לדרום אמריקה. היפרדו לזמן מה מהכריות הפרחוניות בסלון, מהשטיח ומאוסף הצלחות שעל הקיר במטבח, ואפילו מהכורסה הישנה והנוחה אך המרופטת משהו שאתם מאוד אוהבים. הסירו וילונות כהים או בעלי דוגמאות דומיננטיות שמושכות את תשומת הלב.

   

  השתדלו להמנע ממתלי בגדים ומעילים עמוסים בכניסה לבית. הסתירו כמה שיותר חפצים בתוך מגירות וארונות. אם אפשר, גייסו לצורך העניין באופן זמני חדר פנוי אצל הורים, אחים או ילדים, רק עד לחתימת חוזה המכירה של הדירה. טיפ: שימו את האגו והטעם האישי בצד והתייחסו לנושא בצורה עסקית ועניינית לחלוטין.

   

  השלב הבא הוא שיפוצון קטן שנועד לכוון למכנה המשותף הרחב ביותר של האוכלוסיה כדי להרחיב את מגוון הקונים הפוטנציאלים של הדירה שלכם. מדובר במספר פעולות אשר עלותן נמוכה והן כרוכות באי נוחות קלה אך קצרה:

   

  צבעו את הדירה בצבעים בהירים ושקטים המשדרים רוגע וניקיון אך בשום פנים ואופן לא בלבן בוהק. אין חובה לצבוע את כל הדירה, אלא רק אזורים מרכזיים או אזורים בהם הצבע התיישן והצטברו עליו סימנים מהרהיטים או מהתמונות שהיו תלויות עליו. אין צורך בעבודת הכנה של שפכטל, וניתן לצבוע דירה שלמה במחיר של כ-3,000 שקל ואף פחות מכך.

   

  חשוב במיוחד לצבוע קירות שהיו צבועים בצבע כהה או דומיננטי, אפילו אם להרגשתכם הם מוסיפים עניין ועיצוב מיוחד לדירה. יתכן בהחלט שזה נכון, אבל זכרו שאתם רוצים לכוון למכנה המשותף הרחב ביותר, אפילו על חשבון ייחודיות, אם אתם רוצים להגיע למגוון רחב יותר של קונים פוטנציאלים. התאפקו מלבטא את עצמכם, שמרו זאת לדירה שאתם עוברים אליה. טיפ: שקלו צביעה של ארונות מטבח או משקופים ודלתות פנים. לא מדובר בהכרח בעלות גבוהה, ולפעמים התוצאה משדרגת משמעותית את מראה הדירה.

   

  אחד האלמנטים הבולטים ביותר לעין בדירה הוא הריצוף. לכן, אם הריצוף שלכם מיושן מעט, או בעל דוגמה או צבע דומיננטי שעלולים לצמצם את קהל היעד שלכם, אני ממליצה בחום: שיקלו לחפות את הרצפה בפרקט סינתטי לא יקר (ללא הדבקה), לפחות באזור הסלון, המסדרון ויחידת ההורים.

   

  מדובר לרוב בשטח של כ-50 מ"ר שניתן לחפות אותו בפרקט סינתטי יפה בעלות של אלפי שקלים בודדים. בניגוד להחלפת ריצוף או הדבקה של אריחים חדשים, חיפוי בפרקט הוא תהליך נקי יחסית ומהיר מאוד שיכול להסתיים ביום אחד.

   

  חשוב מכל, אל תבצעו פעולות בלתי הפיכות והשאירו אפשרויות פתוחות. רוב האנשים יתרשמו באופן חיובי מהשינויים שהצעתי לכם לבצע, ועם זאת, סביר להניח שרובם ירצו לבצע שינויים לפי הצרכים וההעדפות שלהם.

   

  אין זה מעיד על כך שהשינויים שבצעתם היו לחינם, נהפוך הוא, כנראה שזה מעיד על כך שהצלחתם במשימה והמטרה הושגה: ברוב המקרים קל יותר לאנשים לדמיין שינויים שהם ירצו לבצע, דוקא על בסיס מצב קיים סולידי ופחות ייחודי, המקל עליהם לדמיין את עצמם שייכים לדירה ומבצעים בה שינויים לטעמם. לכן, חשוב שהקונה הפוטנציאלי ידע שיש בפניו אפשרויות פתוחות לבצע שינויים כרצונו.

   

  • ד"ר רות בן יקר היא מחברת הספר "איך לשפץ את הבית מבלי לאבד את השפיות" בהוצאת ראם טכנולוגיות. מאמר זה לקוח בחלקו מתוך הספר

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים