שתף קטע נבחר

יעלון החליט: גלנט לא יהיה רמטכ"ל

נסתם הגולל על מינוי האלוף במילואים. שר הביטחון שוחח עם כתבים ויצא בגלוי נגד גלנט. על חמאס אמר: "אין סימנים שהאש תחודש". על העימות עם האוצר: "אנו דורשים תקציב לחזור לכשירות". על דאעש: "לא מאיים על האינטרסים שלנו". הקצין שהדליף לבנט בצוק איתן טופל על ידי גנץ

יציאה בגלוי בפעם הראשונה נגד מועמדותו של אלוף במיל' יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל, הערכה כי חמאס לא יחדש בקרוב את הירי ומתקפה נוספת על משרד האוצר ועל חלק מחבריו לקבינט. שר הביטחון משה יעלון שוחח היום (ג') עם כתבים בקריה והתייחס לכמה נושאים בוערים ורגישים שעומדים על הפרק.

 

יעלון התייחס לאמירתו של גלנט בראיון בערוץ 2 כי יסכים להתמנות לרמטכ"ל אם הממשלה תבחר בו. "הרמטכ"ל הבא יהיה מקרב שורות הצבא ואמנה אותו בהליך מסודר", אמר שר הביטחון. "נהיה פתוחים לשמוע אם יהיו תלונות על מועמדים ונברר עם היועץ המשפטי לממשלה על מועמדים אפשריים כדי שלא תהיה פארסה כמו בפעם הקודמת. אביא את המועמד הטוב ביותר לאישור הממשלה בעצה עם ראש הממשלה".

יעלון וגלנט. ככל הנראה לא יעבדו ביחד (צילום: מוטי קמחי, עידו ארז) (צילום: מוטי קמחי, עידו ארז)
יעלון וגלנט. ככל הנראה לא יעבדו ביחד(צילום: מוטי קמחי, עידו ארז)
 

נכון לעכשיו המועמד המוביל לרשת את גנץ הוא סגנו האלוף גדי אייזנקוט. אולם עתירות לבג"ץ ותלונות לוועדת טירקל על מעורבותו הלא-פלילית בפרשת הרפז, פרשה שזכתה לביקורת גם ממבקר המדינה, עלולות להקשות את קידום מועמדותו. "אני לא מכיר שיש חקירה נגד אף אחד מהמועמדים ואני יודע שאין דבר נגד אף אחד מהמועמדים", אמר יעלון.

 

גלנט נהנה מהערכה רבה של ראש הממשלה ואם האחרון יתערב לטובתו יביא הדבר לעימות חזיתי בינו לבין שר הביטחון. מועמדים נוספים שעשויים להילקח בחשבון במרוץ הם מפקד פיקוד צפון, אלוף יאיר גולן, וסגן הרמטכ"ל הקודם אלוף יאיר נווה.

 

יעלון התייחס גם לאפשרות כי חמאס יחדש בקרוב את הירי לעבר ישראל ושלל אותה. "אין סימנים שהאש מהרצועה תחודש בסוף החודש, עם או בלי חידוש שיחות ההסדרה בקהיר", אמר שר הביטחון. "אנחנו פועלים לייצב את המציאות בשטח עם הגדלת שטח הדיג לשישה מיילים והגדלת הכנסת המשאיות דרך מעבר כרם שלום מ-250 ביום בממוצע ל-380 משאיות בממוצע ביום כעת".

מנהיג חמאס חאלד משעל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מנהיג חמאס חאלד משעל(צילום: AFP)
 

לדבריו, בתוך חודש יחל לפעול מנגנון פיקוח מיוחד של ישראל שיאפשר לראשונה זה כשנה הכנסה של חומרי בנייה לרצועה, גם למגזר הפרטי, לצורך שיקום ההרס הגדול שנותר כתוצאה מהתקיפות של צה"ל. יעלון הבטיח כי יהיה מעקב מודיעיני קפדני כדי למנוע שימוש באותם חומרי בנייה לטובת חידוש מנהרות הטרור של חמאס.

 

שר הביטחון התייחס גם לעימות מול משרד האוצר סביב התוספת לתקציב הביטחון ומתח ביקורת חריפה על תחזית משרדו של יאיר לפיד כי עלות הלחימה מסתכמת ב-6 מיליארד שקלים בלבד ולא 9 מיליארד שקלחם כפי שטוענת מערכת הביטחון.

 

לדבריו, "החשבת הכללית טענה שיש לקזז את ההוצאות של טיסות המטוסים ויתר הפעילות והאימונים שהיו מתקיימים בכל מקרה בחודשיים של המלחמה אם היא לא הייתה פורצת, אבל איך זה יכול להיות? הרי חודש לפני 'צוק איתן' עצרנו את טיסות האימונים וחלק מתרגילי היבשה כי נגמר לנו התקציב. זה בבחינת הרצחת וגם ירשת. הוויכוח הפך למטופש. אנחנו לא דורשים תוספות, אלא תקציב לחזור לכשירות".

שר האוצר לפיד. במסלול התנגשות (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
שר האוצר לפיד. במסלול התנגשות(צילום: עידו ארז)
 

שר הביטחון התייחס בתדרוכו גם לארגון דאעש. "הארגון פועל רחוק מישראל, במזרח סוריה, ולא מהווה איום כעת על האינטרסים שלנו", אמר יעלון שלא הכחיש כי ישראל מסייעת מודיעינית לקואליציה הבינלאומית נגד דאעש. "אם יש לנו מידע שזקוקים לו, אז זה עובר כמו מידע אחר שעובר בקהיליית המודיעין".

  

יעלון מתח גם ביקורת על התנהלות חלק מחברי הקבינט במהלך המבצע. "אני מקווה שהשרים בקבינט למדו את הלקח", אמר שר הביטחון. "זה (ההתנהלות שלהם – י"ז) הוביל למחיר כבד בלחימה. הצד השני ראה איך אנו אוטוטו קורסים ומתפצלים. בשום אופן אסור לשרים לדבר עם קצינים ללא אישורי וידיעתי. הייתה תקשורת שכזו, אבל היא לא לגיטימית ולא ראויה וטופלה".

 

שר הכלכלה נפתלי בנט קיבל במהלך המבצע מקצין מילואים, בניגוד לפקודות, מידע מסווג על דרכי ההתמודדות של מערכת הביטחון עם איום המנהרות. בדיקה שהתקיימה במערכת הביטחון גילתה את הדבר והקצין טופל באופן אישי גם על ידי הרמטכ"ל.

 

מלשכתו של השר בנט נמסר בתגובה כי "ההכפשות האנונימיות הן חוצפה. השר בנט גאה בפעולותיו שהובילו למבצע המנהרות והצילו חיי אדם. ההתעקשות של השר בנט להביא לפעולת המנהרות לא הגיעה אליו מאסטרולוגים, אלא מירידה לשטח, ומפגישות חוזרות ונשנות עם גורמי ביטחון, מודיעין ומומחים שונים. הצלת חיי אדם חשובה אפילו יותר מתדרוכים פוליטיים.

 

"אנו מקווים כי בקרוב יפיקו את כל הלקחים סביב דחיית פעולת המנהרות והשלכותיה, והשר בנט יהיה הראשון שישמח לדון בכך. בכלל, אנו מתרשמים עמוקות מכך שרוח הלחימה שבה לפוליטיקאים מסוימים בשלהי ספטמבר".

שר הכלכלה נפתלי בנט (צילום: עידו ארז ) (צילום: עידו ארז )
שר הכלכלה נפתלי בנט(צילום: עידו ארז )
 

יעלון גם הגיב לראשונה לביקורות שעלו נגד אמ"ן כי התקשה לחזות את כוונות חמאס לפתוח במערכה נגד ישראל. "אמ"ן עמד בציפיות וסיפק את הסחורה הצפויה לדרג המדיני ולדרג הצבאי הבכיר, כמו גם לדרג הטקטי", אמר שר הביטחון. "לא הייתה התרעה למלחמה ביולי כי חמאס לא חשב על מלחמה ביולי. אנחנו כן סימנו את הקיץ כמועד פוטנציאלי למלחמה בגלל התכנסות של מספר אירועים ובהם סיום המשא ומתן המדיני".

 

בנוגע לביקורת כי התמרון הקרקעי לא היה יצירתי ומתוכנן מספיק טוב, השיב יעלון: "מלחמה היא לא עניין לגימיקים. לייצר 7,000 מטרות ולתקוף אותן מהאוויר, מהים ומהיבשה זה שבלוני ולא יצירתי? זה אפקטיבי. מי שחיפש מבצע אנטבה בצוק איתן לא ימצא אותו למרות שהיו מבצעים שלא נחשפו. לא אסכן חיילים בשביל גימיקים וכשאין ברירה נפעל קרקעית כמו שעשינו נגד המנהרות".

 

בנוגע לוועדת החקירה הבינלאומית של האו"ם שתחקור את התנהלות חמאס וישראל במבצע, יעלון הפתיע כשלא פסל אפשרות לשתף עמה פעולה, זאת בניגוד לעמדה של יתר הצמרת המדינית. "אני יכול לפרוס את דברינו בפני כל גורם הוגן, כפי שעשיתי בפני נשיא הצלב האדום ומזכ"ל האו"ם כשהראיתי להם פירים ומשגרי רקטות בסג'עייה ובכפר בדרום לבנון", אמר יעלון.

 

שר הביטחון הדגיש כי "צריך לבחון את הסוגיה. אנחנו לא צריכים ועדה כזו כי אנחנו יודעים לבחון ולחקור את עצמנו. אם ועדה כזו תגיע עם מסקנות מראש ועם דעות קדומות, כמו הוועדה שקבעה מראש שהיה טבח בג'נין שלא היה או כמו ועדת גולדסטון, לא נשתף עמה פעולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
שר הביטחון משה יעלון
צילום: ירון ברנר
מומלצים