שתף קטע נבחר

מ' השיכון: 10,000 דירות נכללות במע"מ 0%

בעקבות הדיונים הסוערים בוועדת הכספים על חוק המע"מ, ערך משרד הבינוי והשיכון בדיקה חוזרת של מספר הדירות הצפויות לעמוד בקריטריונים של החוק, אם יאושר. על פי הבדיקה, אם החוק היה מיושם ב-2012, היו נמכרות קרוב ל-12 אלף דירות במע"מ 0%, וב-2013 יותר מ-11 אלף. ב-2015 יימכרו לפי חישוב זה כ-10,000 דירות. העלות לקופת המדינה: כ-1.8 מיליארד שקל

בעקבות הדיונים הסוערים השבוע בוועדת הכספים של הכנסת בנושא חוק מע"מ 0% , ביצע משרד הבינוי והשיכון בדיקה חוזרת של מספר הדירות שצפויות לעמוד בקריטריונים של החוק. במשרד הודיעו הערב (ג') כי בדקו כמה דירות שנמכרו בשנים 2012-2013 עמדו בקריטריונים של חוק מע"מ 0%, והממצאים נשלחו לשר האוצר, יאיר לפיד.

 

חוק המע"מ - כותרות נוספות בערוץ הנדל"ן :

 

הדירות שנבחרו בבדיקה הן דירות שמחירן נמוך מ-1.6 מיליון שקלים, ושטחן הוא 60-150 מ"ר. כמו כן, כללו במשרד השיכון בחישוב בתים צמודי קרקע שעומדים בקריטריונים, כמו גם דירות שבהן המחיר למ"ר גבוה מהמחיר הממוצע באותו אזור בפחות מ-5%. זאת, מתוך הנחה שבמקרים כאלה הקבלנים יעדיפו להוריד את המחיר כדי ליהנות מההטבה.

 

ממצאי הבדיקה מלמדים כי אם החוק היה מיושם בשנת 2012 - היו נמכרות 11,824 דירות במע"מ 0%; ובשנת 2013 היו נמכרות 11,275 דירות בפטור. על סמך חישוב זה, העריכו במשרד השיכון כי אם יאושר החוק - יימכרו בשנת 2015 כ-10,000 דירות בפטור, והעלות לקופת המדינה תעמוד על כ-1.8 מיליארד שקלים.

 

טענות לא מבוססות?

נושא העלות המשוערת של חוק מע"מ 0% עלה לדיון מחודש בימים האחרונים, לאחר שאתמול טען שר האוצר לפיד בדיון בוועדת הכספים, כי הטענות שלפיהן החוק יגרע מקופת המדינה הכנסות בהיקף של 3 מיליארד שקל - אינן מבוססות.

 

בימים האחרונים פועל שר השיכון, אורי אריאל, רבות לאישור החוק. אתמול שלח מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובו ביקש ממנו לפעול לקידום הליכי האישור של החוק בכנסת. "עקב המציאות המורכבת בשוק הדיור, אבקש את התערבותך הדחופה על מנת להביא לאישור החוק לפני ראש השנה", כתב השר. "אישור זה יהיה בשורה גדולה ומשמעותית לציבור בגדר 'תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה'". זמן קצר לאחר מכן נודע כי ראש הממשלה דווקא החליט להקפיא את הליכי החקיקה.

 

יצוין כי סיעתו של שר השיכון, הבית היהודי, הגיעה להסכמות עם סיעתו של שר האוצר, יש עתיד, בנוגע להעברת תקציבים למוסדות דת והתנחלויות, בתמורה לתמיכתה בחוק. כל עוד החוק לא עובר, שר האוצר מעכב את יישומה של תוכנית "מחיר מטרה", שיזם שר השיכון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות
צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות
מומלצים