שתף קטע נבחר

סער פרש: "אבידה לליכוד, לקחו לנו מנהיג"

פעילים וחברי כנסת בליכוד מיהרו לבכות את עזיבת שר הפנים והודו שהם חוששים מהקמת מפלגה גדולה של יוצאי הליכוד שתהיה הרסנית לתנועה. כמה מהם גם הפנו אצבע מאשימה כלפי ראש הממשלה

ההפתעה בליכוד מהכרזתו אמש (יום ד') של שר הפנים גדעון סער כי הוא לוקח פסק זמן מהחיים הפוליטיים, הפכה להבעת חשש מצד בכירים ופעילים בשטח. כמה מהם מתחו ביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הוא לא מאפשר להצמיח דור המשך", אמר בכיר בליכוד על יו"ר מפלגתו. "הוא מסנדל את הטובים ומבריח אותם החוצה".

  

פרישת סער - כתבות נוספות

ליברמן על פרישת סער: "הפסד לממשלה"

אחרי בגין, מרידור וכחלון - עוד אבידה לליכוד

איילה חסון: "גאולה אבן יכולה לשוב לשדר" 

 

הבוקר (ה') פרסם סער סטטוס בעמוד הפייסבוק שלו ובו התנצל בפני מי שנגרם לו צער על פרישתו. הוא ציין כי "אני עוזב תפקידים, אבל לא את הדרך שלמענה לחמתי".


גורמים בליכוד אמרו כי נתניהו "מקטין" את השרים הפופולריים ומגביל את מרחב התנועה שלהם במפלגה, וחשדנותו האינסופית תוביל ליצירתה של מפלגה גדולה של יוצאי הליכוד שתהיה הרסנית לתנועה. לדברי אותו גורם בכיר, "נתניהו מתנער מהמוסדות של המפלגה והיא לא מעניינת אותו. הוא גם לא מאפשר לה להצמיח דור המשך, ומוביל לכרסום פנימי. זה זמן רב שכל מה שמעניין אותו הוא הישרדותו הפוליטית".

 

חבר כנסת אחר מהליכוד אמר: "נתניהו יביא אותנו לאופוזיציה אם ימשיך ככה. הפעילים רואים את זה ומוטרדים מאוד. יש דברים שאי-אפשר יהיה לסלוח לנתניהו עליהם. הפרישה של כחלון וסער הן תוצר של התנהגות נתניהו. לא נשארו לנו שרים טובים, אין עם מי לעבוד. המצב הזה בלתי נסבל".

 

גם בקרב ראשי סניפים מהליכוד התחושות דומות. "נתניהו מבריח מנהיגים", אמר אחד מראשי הסניפים הגדלים בליכוד. "היה מנהיג והוא הוברח, וזאת לא פעם ראשונה. יבוא יום שנתניהו יצטרך להסביר לנו".

סער ונתניהו בימים יפים יותר (צילום: מוקי שוורץ) (צילום: מוקי שוורץ)
סער ונתניהו בימים יפים יותר(צילום: מוקי שוורץ)
 

ובינתיים בשטח: תדהמה וכעס 

הלם – זאת התחושה שנחתה על רבים מבין אלף פעילי הליכוד שהגיעו לכפר המכבייה לכנס התמיכה בשר סער ומצאו את עצמם צופים בו מודיע על פרישתו. כמו לבכירי המפלגה, גם לרבים מהם אין ספק: יחסיו העכורים של סער עם ראש הממשלה היוו גורם מכריע בהחלטה שתפגע משמעותית בליכוד.

 

הסטטוס של גדעון סער. לא נוטש את הדרך ()
הסטטוס של גדעון סער. לא נוטש את הדרך
 

גם שעתיים אחרי שסער הטיל את הפצצה הפוליטית סירבו הפעילים ההמומים לעזוב את המקום. רבים ראו בסער אלטרנטיבה ראויה להנהגה ומי שיוכל להחזיר לליכוד קהלים אבודים שהתפזרו בעקבות ביקורת על יו"ר התנועה נתניהו.

 

מפגן הכוח של סער נראה מרשים בכל קנה מידה. בנוסף לפעילים הרבים, הגיעו לכפר המכבייה גם כמחצית מחברי סיעת הליכוד וראשי ערים רבים מכל רחבי הארץ. לפני ההכרזה שטרפה את הקלפים דיברו פעילים רבים בינם לבין עצמם על כך שסער הוא אולי השר היחיד שיכול ללכד כל כך הרבה חברי מרכז וראשי ערים לכנס של הרמת כוסית.

 

זמן קצר לאחר מכן, לאחר שמי שנבחר פעמיים במקום הראשון בפריימריז של הליכוד הודיע על פרישתו, הפעילים לא הסתירו את אכזבתם וכעסם וחלקם אף הכריז על סופה של תנועת הליכוד, התפוררות שהפעם לא ניתן יהיה לחזור ממנה. האצבע המאשימה כוונה בעיקר כלפי ראש הממשלה נתניהו, שלדעת הפעילים הוא שגרם למשה כחלון לעזוב בעבר וכעת הבריח גם את סער.

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

"אין מה לחפש סיבות מתחת לאדמה", אמר חבר מרכז הליכוד אלי נגר. "רק לא מזמן התקיים פה מבצע צבאי רחב ונתניהו התנהג לשרים שלנו בנבזיות. גם לסער. הוא ראה בשרים שלנו משת"פים. אז היום אנחנו קוראים לו להתפטר לאלתר ומודיעים לו שאנחנו רוצים את גדעון סער כראש הממשלה שלנו".

 

חנוך אלישיב מהוד השרון הוסיף: "אני חבר בליכוד המון שנים. היום הליכוד קיבל סטירת לחי מצלצלת. עזיבתו של סער היא אבידה גדולה מאוד לליכוד". חברים נוספים מסניף הוד השרון הוסיפו: "קודם ביבי הבריח את כחלון ועכשיו את גדעון שהיה השר האהוב ביותר בליכוד".

 

חבר המרכז דוד ראובני האשים גם כן את ראש הממשלה: "כנראה סער הרגיש שהוא מחושק על ידי נתניהו. זו אבדה גדולה לליכוד". לדברי אבי לוי, "הסיכויים של הליכוד להיבחר שוב קטנים היום באופן משמעותי. צריך עכשיו לבדוק טוב-טוב מה גרם ומי גרם לגדעון סער לעשות את זה".

שלט תמיכה ברעייתו של סער, העיתונאית גאולה אבן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שלט תמיכה ברעייתו של סער, העיתונאית גאולה אבן(צילום: מוטי קמחי)

למי שעוד היה ספק באשר ליחסים הקרירים בין נתניהו לסער, הרי שהודעתו הצוננת של ראש הממשלה בתגובה לפרישה הבהירה איזו תהום נפערה בין השניים. מלשכת נתניהו נמסר אתמול כי "ראש הממשלה ויו"ר תנועת הליכוד בנימין נתניהו שוחח הערב עם השר גדעון סער ואמר לו: 'אני מכבד את החלטתך לקחת פסק זמן מהחיים הפוליטיים. אני מודה לך על שנים ארוכות של פעילות ועשייה ציבורית בממשלה, בכנסת ובתנועת הליכוד, ומאחל לך הצלחה בהמשך הדרך'".

 

מחוץ לכנס הפעילים המשיכו להתווכח עוד שעות ארוכות על המניעים. בעוד חלק מהם טענו שסער חייב להתרענן ולתכנן את הפרק הבא של התמודדות על הנהגה, אחרים טענו שעשו לו "ציד מכשפות" וקשרו לנושא גם את השעייתה של רעייתו גאולה אבן מהערוץ הראשון, השעיה שהסתיימה לאחר הודעתו של סער. "אחי, היום התפוררנו לגמרי", אמר חבר מרכז צעיר. "מהשוק הזה אתקשה להתאושש. זאת בושה שלקחו לנו מנהיג".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוקי שוורץ
נפרדים. גדעון סער ובנימין נתניהו
צילום: מוקי שוורץ
מומלצים