שתף קטע נבחר

רצח בבת ים, מעצר בקוסטה ריקה: הקטטה, היריות, הבריחה והפיצוח

זה התחיל מריב שטותי במועדון מול מצלמות, ונגמר בירי בצעיר שלא קשור לפשע. רק כמעט שנתיים אחרי המפגש הקטלני בטיילת, אחד החשודים עשה טעות שהובילה את המשטרה למקום מחבואו. מאחורי הקלעים של החקירה שכונתה "שבו בנים לעונשם"

יותר משנה הוא חי בקוסטה ריקה. בית באזור נחשב בבירה סן חוזה, רכב יוקרתי, בילויים ומעורבות בחיי הקהילה. בסך הכול בן 22, נראה שרועי אשתר מבת ים מצא את החיים הטובים. עד לרגע שפגשו בו שוטרי ההגירה המקומיים. וזה לא היה במקרה. הם עקבו אחריו כמה ימים, ולא בגלל כניסה לא חוקית למדינה. בגלל פרק אפל בעברו. פרק קצר וקטלני, כאן בבית: רצח, שנולד על פי כתב האישום בגלל ריב קטן בזמן בילוי.

 

לכל הכתבות של מאה על 100

 

בזמן שאנשי משטרת ההגירה בקוסטה ריקה התבייתו על הצעיר הישראלי, בארץ ישב מפקד מרחב איילון, ניצב-משנה נתן בוזנה, בלשכתו, ממתין בקוצר רוח לסימן מנציג משטרת ישראל באינטרפול. כמה שעות לחוצות חלפו עד שהגיעה ההודעה: אשתר בידינו. באותו הרגע הפך המבצע שבמשטרה כינו "שבו בנים לעונשם"  לגלוי. תוך כמה דקות נעצר בבת ים בן ברדה (24), והגיעה לסיומה חקירה סמויה של למעלה משנה וחצי - עד למה שנראה כפענוח רצח מיכאל מנשרוב, בן 21, בטיילת בבת ים.

 

בסביבות חצות בליל 4 בנובמבר 2012, צלצלו אזרחים למוקד 100 ודיווחו ששמעו צרור יריות בטיילת בבת ים. כשהגיעו לזירה, לא מצאו השוטרים כלום. גם קורבן לא היה. כמה דקות לאחר מכן התקבל דיווח על בן 21 שהגיע במצב אנוש לבית החולים וולפסון בחולון, וכעבור זמן קצר מת מפצעיו.

 

צוות החוקרים בראשות פקד עדי ברקוביץ' מצוות החקירה המיוחד (צח"מ) באיילון, קודם כל חיפש זירה. רק מאוחר יותר, לפנות בוקר, אותרו כתמי דם, קליעים ותרמילים ברחוב. עדויות שהתקבלו בהמשך תיארו קטנוע סאן יאנג בצבע שחור ועליו שני רוכבים שהגיע לרחוב בן גוריון. השניים, כך נטען, התקרבו למקום שבו עמד מיכאל מנשרוב, הסתובבו ועברו לצד השני של הכביש - ואז ממרחק של כ-10  מטרים שלף אחד מהם אקדח וירה כמה יריות לעבר מנשרוב. אחד הקליעים פגע בעורפו.

 

הקורבן תפס עם היד את הצוואר על מנת לעצור את הדם, נשאר על רגליו והצליח לעצור טרמפ ברכב חולף. מנשרוב עצמו לא ידע כנראה עד כמה הפגיעה אנושה. בדרך לבית החולים איבד דם רב, מה שגרם בסופו של דבר למותו.

 

הקטנוע נמצא נטוש

החוקרים לא הכירו את מנשרוב. "הוא לא היה עבריין, ולא היה מידע שמישהו מנסה לפגוע בו", אמרו במשטרה. רק כאשר החלו להיפגש עם חבריו ומכריו, הבינו עד כמה שטותי המניע לרצח יכול להיות. התברר שיומיים קודם לירי, היה מנשרוב מעורב בקטטה במועדון "ביסטרו בר" שעל הטיילת בבת ים. החוקרים מיהרו אל המקום ואספו את מצלמות האבטחה. הראיות חיכו להם שם.

 

מתוך התיעוד של הקטטה במועדון ()
מתוך התיעוד של הקטטה במועדון
בתיעוד מאותו הערב, 10 בנובמבר, נראה לרגע המקום כזירת היאבקות חופשית. עימות אלים התפתח בין שתי חבורות צעירים, על שטות. "אחד בטעות דחף את השני, מכאן התחיל ויכוח ואז המכות". מנשרוב וחבריו נראים מתקוטטים עם החבורה השנייה. מבחינת החוקרים זה הוגדר ככיוון החקירה הבלעדי.

 

בהמשך התעמקו החוקרים בסרטון וזיהו את אחד המעורבים כרועי אשתר, אז בן 20, מבת ים. כשניסו לאתר אותו, התברר שהוא "נעלם". כיוון החקירה הפך לחשד של ממש לכך שאשתר מעורב באירוע הירי. נמצא כי על שמו רשום קטנוע סאן יאנג, אבל גם הקטנוע נעלם. עשרה ימים מהרצח, התקבל דיווח על מציאת הקטנוע נטוש בחניון בתל אביב. מבדיקת מעבדה הבינו החוקרים שזהו אותו הקטנוע שתיארו עדי הראייה.

 

בצח"מ החליטו לפעול בשני מישורים: ניסיון איתור של אשתר, ובמקביל המשך איסוף ראיות. החוקרים הגיעו לזהות משתתף נוסף באותה הקטטה ב"ביסטרו בר", בן דודו של אשתר, בן ברדה (אז בן 22) מראשון לציון. בנוסף - איכוני הטלפון של השניים מעידים שהיו יחד בערב הרצח. מחקרי תקשורת שהוזמנו גילו פרט מעניין: לאחר הריב האלים ב-4 בנובמבר, יצאו שיחות טלפון ממכשירו של  אשתר לזה של מנשרוב. השיחה האחרונה הייתה בליל הרצח, כחצי שעה לפני שמנשרוב נורה.

 

לא לחשוף

אבל כל הנתונים הללו היו רק תיאוריה הגיונית על הנייר, והחוקרים המשיכו לשבור את הראש – לאן נעלם אחד משני החשודים ברצח? בדיקות במסופי היציאה מהארץ לא הניבו דבר, אולם במשטרה היו בטוחים שאשתר כבר לא בישראל. אז החל מעקב סמוי שכלל האזנות סתר לקרוביו וחבריו.

סן חוזה. יותר משנה אשתר חי שם בזהות בדויה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
סן חוזה. יותר משנה אשתר חי שם בזהות בדויה(צילום: shutterstock)

שנה וחצי של חקירה לא הובילה לפיצוח, ואת הטעות שתחשוף את מקום מחבואו עשה אשתר רק לפני כמה חודשים. באפריל הכריעו אותו כנראה הגעגועים - הוא פתח דף פייסבוק שדרכו תקשר עם מקורביו. החוקרים לא היו צריכים יותר מזה. בתוך זמן קצר הם גילו את מקום הימצאו: קוסטה ריקה, מדינה שאין לה הסכם הסגרה עם ישראל.

 

להבדיל מחשודים אחרים שנמלטים ממדינתם, אשתר חי חיי נוחות: בית בשכונה טובה, מכונית יקרה ולא מעט בילויים. זו גם הסיבה שהחוקרים הבינלאומיים לא התקשו לאתר אותו בסן חוזה. ועדיין, נותרה הבעיה הגדולה: איך מביאים לישראל חשוד ברצח בלי יכולת להסגירו? וזו לא הייתה הבעיה היחידה - במשטרה לא רצו לחשוף את החשדות נגד אשתר, כדי לא לגרום למעורבים אחרים לנסות לטשטש ראיות.

 

הפתרון נמצא בזכות העובדה שאשתר שהה באופן בלתי חוקי בקוסטה ריקה, בזהות בדויה. האינטרסים התחברו, ובשיתוף מחלקת האינטרפול במטה הארצי, הוחלט כי השלטונות המקומיים יפעלו נגדו. לפני פחות מחודש, ב-27 באוגוסט, נעצר אשתר בסן חוזה והובא לבית המשפט המקומי. אז גם יצאו השוטרים בישראל לעצור את מי שנחשד כשותפו לרצח, בן ברדה. עד לאותו רגע, החוקרים חששו שאם יהפכו את החקירה לגלויה, יאבדו עדי מפתח וגם יאפשרו לאשתר עצמו להתכונן.

 

החשש בקרב החוקרים נותר שהתוכנית לא תושלם ואשתר יצליח לחמוק מגירוש. אבל כעבור שלושה ימים הם נשמו לרווחה – אשתר הועלה על מטוס לספרד, ומשם לישראל. בכל הזמן הזה לווה על-ידי אנשי אינטרפול, אך לא נאזק ונותר בזהות בדויה של חבר (כולל חותמות מזויפות), כדי לא לחשוף את מה שידעו במשטרה על הרצח. רק כאשר נחת בנתב"ג ובא לרדת מהמטוס, הבין הצעיר עד כמה הסתבך. חוקרי המשטרה חיכו לו עם אזיקים והבהירו לו: "אתה עצור בחשד לרצח מיכאל מנשרוב".

 

הסנגורים: הם לא קשורים

אשתר עצמו לא שיתף פעולה בכל ימי החקירה עם המשטרה, ואולם הראיות סביבו הלכו והתהדקו. החוקרים השיגו עדויות נוספות שקשרו אותו לאירוע. בנוסף, שותפו ברדה "נפל" בשיחה עם מדובב בתא המעצר, וקשר את השניים לאירוע.

 

אתמול הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד אשתר וברדה באשמת רצח. הם קבעו עם מנשרוב באותו הלילה להיפגש בטיילת, נטען באישום, ואז ירו בו חמש פעמים באקדח. לא הוזכר באישום כיצד יצא אשתר מהארץ, אולם זה קרה ככל הנראה דרך הים. 

עורכי הדין תמיר סננס, שחר חצרוני ויצחק איצקוביץ' (צילום: עידו ארז, יריב כץ) (צילום: עידו ארז, יריב כץ)
עורכי הדין תמיר סננס, שחר חצרוני ויצחק איצקוביץ'(צילום: עידו ארז, יריב כץ)

"לאחר חודשים של השקעה בתיק, שבהם היו עליות ומורדות אל מול המידע המודיעיני שהיה ברשותנו, נפלה ידיעת זהב שנשאבה ממערכות טכנולוגיות שהאירה בפנס את הכיוון הנדרש לתיק", אמר מפקד מרחב איילון, נצ"מ בוזנה. "אני תקווה שהקלנו ולו במעט על צערה של משפחת מנשרוב בפרוש עלינו השנה החדשה".

 

את שני הנאשמים מייצגים עורכי הדין שחר חצרוני, תמיר סננס ואיציק איצקוביץ', אשר הכחישו בדיון בשם מרשיהם כל קשר למעשה הרצח. עו"ד איצקוביץ' טען כי הדברים שיוחסו לברדה על ידי המדובב הוצאו מהקשרם והדבר יוכח בבית המשפט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך התיעוד מליל הרצח
צילום: גלעד מורג
מפקד המרחב, נצ"מ נתן בוזנה
צילום: גלעד מורג
צילום: חטיבת דובר המשטרה
ראש צוות החקירה, פקד עדי ברקוביץ'
צילום: חטיבת דובר המשטרה
מומלצים