שתף קטע נבחר

הרצוג: תקציב הרסני, הישגי לפיד - בלוף

יו"ר האופוזיציה תקף את ההבנות המסתמנות על תקציב המדינה: "לא יהיה אזרח אחד במדינת ישראל שמצבו ישתפר, הקיצוץ יפגע במעמד הביניים ובחלשים". דרעי: "מכירת חיסול, מכניסים את היד לכיס האזרחים ללא בושה". נתניהו: "דירוג האשראי מחייב מאמץ גדול, הוא עוד לפנינו"

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, תקף היום (א') את ההסכמות המסתמנות לקראת תקציב המדינה לשנת 2015. "ההסכמות של נתניהו ולפיד הן עדות לכך שהתקציב הבא יהיה תקציב הרסני מבחינה חברתית. לא יהיה אזרח אחד במדינת ישראל שמצבו ישתפר בעקבות ההסכמות האלה", הוא טען.

 

עוד בחדשות:

בדרך לבי"ס: בן 6 נפצע קשה בתאונה בר"ג  

רצח ברחוב בחולון: צעיר נורה למוות

 

לדברי הרצוג, "ההישגים שלפיד מציג הם בלוף משום שבזמן שהוא מתפאר בהגנה על מעמד הביניים הוא קיצץ בחינוך, ברווחה ובבריאות, קיצוץ שיפגע פגיעה ישירה במעמד הביניים ובשכבות המוחלשות". 

 

יו"ר האופוזיציה הוסיף: "התקציב הוא אשרור לכישלון הכפול של הממשלה, הכישלון המדיני והכישלון הכלכלי. הממשלה הזאת לא מציעה חזון או תקווה לאזרחי ישראל באף אחד מהתחומים האלה. זו ממשלת קיפאון שמתעקשת ליפול לכל בור מדיני או כלכלי שנקרה בדרכה. תקציב 2015 צריך להיות אקורד הסיום של הממשלה הזאת".

  

לפניו, גם יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, האשים את "חבורת ביבי לפיד בנט ליברמן ולבני, ששוב מכניסה את היד לכיס האזרחים ללא בושה", וכינה את הפשרה המתגבשת "שערורייה".

 

לדברי דרעי, "הדיל של ביבי-לפיד למכירת חיסול מהמעט שנשאר ממעמד הבניים הנמוך ומהשכבות החלשות - על ידי קיצוץ רוחבי בשירותי הממשלה, בה בשעה שזורקים קרוב לשלושה מיליארד שקל בשביל אפס אחוז מע"מ ובשביל האגו של לפיד - הוא שערורייה".

 

יו"ר ש"ס הבטיח שתנועתו "רואה בראש הממשלה כאחראי באופן ישיר לחיסול המדיניות החברתית והרווחה בישראל ותפעל ככל יכולתה לסילוקה של הממשלה מהשלטון".

 

לפיד: תקציב חברתי

אתמול אמר שר האוצר יאיר לפיד שהוא וראש הממשלה "קרובים להסכמות" על התקציב. השניים אמורים להיפגש היום ולדון בנושא. לפיד הסביר כי מדובר בתקציב חברתי הכולל את תוכניתו לפטור ממע"מ על דירה ראשונה. "אשרור דירוג האשראי של ישראל בידי S&P הוא הבעת אמון בכלכלה הישראלית", אמר לפיד בהתייחסות להודעת חברת דירוג האשראי הבינלאומית, "הבעת אמון בצעדים שאנחנו נוקטים עכשיו ובצעדים שנקטנו בתקציב הקודם.

 

"הם היו קשים, הם היו לא פשוטים, אבל הם הובילו לזה שיכולנו לעמוד במבצע הצבאי הארוך ביותר זה 30 שנה ובאותה העת להגיש תקציב חברתי שבו לא צריך להעלות מסים ושכולל את מע"מ 0 וצעדים נוספים בחינוך, בבריאות, ברווחה ובדיור. כך שיש לנו לאן להמשיך מכאן".

 

המחלוקת על תקציב 2015 מתרכזת סביב דרישת משרד הביטחון להגדיל את תקציבו ב-11 מיליארד שקל ולהעמידו על בסיס של 62 מיליארד שקל. אם אכן הוא יגדל ב-6 מיליארד, מה שיתקבל בעיקר באמצעות הגדל יעד הגירעון ל-3.4 אחוזים מהתוצר, יידרש קיצוץ של 1.3 מיליארד שקל בסעיפים אחרים בתקציב המדינה. זהו קיצוץ בהיקף סביר יחסית שמשרד האוצר מסוגל לבצעו. קיצוץ זה, לצד הגדלת הגירעון, יאפשרו להימנע מהעלאת מסים ולהעביר את חוק מע"מ 0% לדירה ראשונה - שתי הדרישות שהציב שר האוצר כתנאי לכל הסכמה.

נתניהו בישיבת הממשלה, היום (צילום: אמיל סלמן) (צילום: אמיל סלמן)
נתניהו בישיבת הממשלה, היום(צילום: אמיל סלמן)

לפי שעה נראה כי צוותי לשכות ראש הממשלה ושר האוצר בראשות הראל לוקר והלל קוברינסקי הגיעו להבנות בסוגיית אישור תוכנית מע"מ אפס,

 שיעור הגירעון ואי-העלאת מסים. בסביבת שר האוצר אמרו כי טרם סוכמו הפרטים, ובשתי הלשכות האשימו אלו את אלו בהדלפות שנועדו להשפיע על המשא ומתן.

 

היום בפתח ישיבת השרים לא התייחס נתניהו למחלוקות על התקציב, והסתפק גם הוא בברכה על אשרור דירוג האשראי לישראל, "מתוך הנחה שנמשיך במדיניות הכלכלית שהנהגנו בשנים האחרונות. זה מחייב אותנו למאמץ גדול, המאמץ עוד לפנינו".

 

נתניהו הוסיף כי "הממשלה תאשר היום תקצוב של 1.3 מיליארד שקל לפיתוח אזור עוטף עזה, זה התקציב הגדול לאזור הדרום שהממשלה הקצתה מאז ומעולם. ביום שלישי נביא לממשלה תוספת תקציבית של שני מיליארד שקלים, בהם החלטה לבנייה של בית חולים חדש בבאר שבע. אנחנו נעודד עסקים קטנים", הבטיח ראש הממשלה.


פורסם לראשונה 21/09/2014 11:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
נתניהו ולפיד. ייפגשו היום
צילום: EPA
מומלצים