שתף קטע נבחר

אכזבה לתושבים: עוד קומות למגדל בנווה צדק

כשנה וחצי אחרי שניצחו במאבק נגד הקמת מגדל בנווה צדק, תושבי השכונה הציורית בדרום ת"א ייאלצו להתמודד עם ניצחון חלקי של היזמים לגבי מגדל נוסף במסגרת אותה התוכנית. זאת לאחר שהוועדה המחוזית דחתה את התנגדותם להוספת 11 קומות במגדל "וויט סיטי" - והתירה תוספת של 8 קומות. בינתיים 90% מהדירות במגדל נמכרו, מחציתן למשקיעים מחו"ל

ממשיכה הסאגה של פרויקט "וויט סיטי " בשכונת נווה צדק בתל-אביב: כשנה וחצי לאחר הניצחון של תושבי השכונה ההיסטורית, נראה כי כעת תורם של היזמים. הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל-אביב החליטה באחרונה לדחות באופן חלקי את התנגדות התושבים לתוכנית להוספת 11 קומות למגדל מגורים ברחוב יצחק אלחנן. מדובר במגדל שקיבל תוקף ל-30 קומות ונמצא בימים אלה בהליכי בנייה מתקדמים. כעת התירה הוועדה ליזמים להוסיף לו 8 קומות, כך שהוא יכלול בסופו של דבר 38 קומות בסך הכל.

 

 

במתכונתה המקורית, אמורה הייתה התוכנית לכלול שלוש תוכניות: תוכנית א' כללה הקמת מגדל בגובה 30 קומות ועוד שני בניינים בגובה 5 קומות בשדרות יצחק אלחנן; תוכנית ב' כללה הקמת מגדל בגובה 36 קומות לצרכי מגורים ומסחר בשטח אחר, בקרבת כלבו שלום; ותוכנית ג' כללה פינוי בית הספר "בנות יעקב" הסמוך לרשות עיריית תל-אביב-יפו, ובתמורה קבלת תוספת זכויות בנייה לעוד 11 קומות במגדל ביצחק אלחנן.

 

כנגד תוכניות ב' ו-ג' הגישו לפני כשנתיים תושבי השכונה ועמותת "תושבים למען נווה צדק" עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים. העותרים טענו אז כי תוכנית ג' מהווה "עסקה בלתי חוקית" בין העירייה והוועדה המקומית לתכנון ובנייה לבין היזמים - חברות צמח המרמן, יורוקום נדל"ן ומשפחת ברונר. זאת משום שבתמורה לאחוזי בנייה נוספים שיוענקו ליזמים ללא מכרז, הטילה עליהם העירייה למצוא מקורות מימון עבור פעולות אשר העירייה עצמה אמונה עליהן.

 

בפסק דין תקדימי שהתקבל בינואר 2013, קבע בית המשפט כי תכליתה של תוכנית ג' אכן ב"עסקה" פסולה, שכן עניינה הענקת זכויות בנייה ליזם כנגד ביצוע עבודות ציבוריות. עם זאת, בית המשפט לא ביטל את התוכנית עצמה אלא את החלטת הוועדה המחוזית לאשר את התוכנית. כמו כן, ביטל בית המשפט את תוכנית ב' להקמת מגדל בן 36 קומות.

 

הדמיית פרויקט וויט סיטי. במקום 41 קומות - 38 קומות (הדמיה: ARTCO) (הדמיה: ARTCO)
הדמיית פרויקט וויט סיטי. במקום 41 קומות - 38 קומות(הדמיה: ARTCO)

 

התנגדויות או לא - 90% מהדירות כבר נמכרו

יצוין כי עוד בשנת 2011 הגישו התושבים לבית המשפט המחוזי בתל-אביב התנגדות לתוכניות הבנייה ברחוב יצחק אלחנן; ובית המשפט החליט שלא לבטל את התוכניות, אך למנוע באופן זמני את הוצאת היתרי הבנייה. התושבים טענו אז כי תוכנית יצחק אלחנן מהווה "דוגמא בוטה למצב השורר בתל-אביב-יפו, בו העירייה וראש העיר מתעלמים מצרכי התושבים לטובת הזרמת כסף מהיר".

 

כעת, כאמור, התקבלה החלטה לאשר תוספת של 8 קומות למגדל המגורים ביצחק אלחנן, אולם מאחר שמדובר בהחלטה של הוועדה המחוזית - התושבים יוכלו להגיש עתירה נוספת לבית המשפט לעניינים מנהליים.

 

כך או כך, התנגדות התושבים כנראה לא השפיעה על משקיעי נדל"ן. יזמיות הפרויקט מסרו היום ל-ynet כי הן לומדות את ההחלטה וכי כ-90% מהדירות בפרויקט כבר נמכרו. הרוכשים בפרויקט הם עצמאים ואנשי עסקים, כמחציתם ישראלים והמחצית השנייה תושבי חוץ מרוסיה, שוויץ, צרפת, ארה"ב ובריטניה. 

 

את יזמי התוכנית ייצגו עוה"ד אלי וילצ'יק ורוית צימנט ממשרד כהן, וילצ'יק, קמחי ושות' וכן עוה"ד אבי פורטן וקירה לרנר, ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'. את תושבי נווה צדק ייצגו עוה"ד יחיאל שמיר ויפתח הלינג.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
שכונת נווה צדק. המגדל יקום בכל זאת
צילום: ירון ברנר
מומלצים