שתף קטע נבחר

לפיד בוחן אפשרות להיות יו"ר האופוזיציה. נתניהו עוקץ אותו: "קל לפזר הבטחות"

משבר רה"מ ושר האוצר מגיע לנקודת רתיחה: השר פרי שוחח עם ח"כים ערבים ובדק איתם אפשרות שלפיד ישמש כיו"ר האופוזיציה, אם משבר התקציב לא ייפתר. נתניהו: הכי קל לפזר הבטחות, הרבה יותר קשה לנהל מדיניות אחראית

מחריף העימות בין ראש הממשלה לשר האוצר: לאחר שלא הגיעו להסכמות ביניהם על התקציב, וכמה שעות אחרי פגישה בינו לבין ח"כים חרדים, עקץ ראש הממשלה בנימין נתניהו את שר האוצר שלו יאיר לפיד. בישיבת המטכ"ל שנערכה במועצה האזורית אשכול לא הזכיר נתניהו את לפיד, אך היה ברור למי מכוונים דבריו. "הכי קל זה לפזר הבטחות לכל אחד, הרבה יותר קשה לנהל מדיניות אחראית", אמר היום (ב') נתניהו.

 

התגובה של יש עתיד - הן על דברי נתניהו והן על פגישתו עם החרדים - לא איחרה להגיע. השר יעקב פרי שוחח עם חברי כנסת ערבים ובדק איתם אם יסכימו שלפיד ישמש כיו"ר האופוזיציה במקומו של ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, אם וכאשר. ביש עתיד אמרו על אותה פגישה כי "אנחנו רוצים להתכונן לכל אפשרות במקרה שהתקציב לא יעבור והמשבר לא ייפתר".

 

בישיבת המטכ"ל בעוטף עזה ציין נתניהו כי "הממשלה אישרה תוכנית סיוע בהיקף חסר תקדים לדרום. כדי לבנות את ארצנו אנחנו צריכים כלכלה חזקה וביטחון. הכי קל זה לפזר הבטחות לכל אחד, הרבה יותר קשה לנהל מדיניות אחראית. במשך שנים ניהלנו מדיניות תקציבית אחראית והתוצאות נראות לעין. כלכלת ישראל קיבלה ציונים גבוהים מהשווקים הבינלאומיים".

ישיבת המטכ"ל, היום (צילום: קובי גדעון) (צילום: קובי גדעון)
ישיבת המטכ"ל, היום(צילום: קובי גדעון)

ראש הממשלה התייחס גם לתקציב הביטחון, אחד ממוקדי העימות בינו לבין לפיד, ואמר: "האיומים הביטחוניים מחייבים הגדלה ניכרת של תקציב הביטחון. אני אחראי לשמור הן על הביטחון והן על הכלכלה, ואלה השיקולים שהנחו אותי בתקציבי המדינה שהעברתי עד עכשיו".

 

הבוקר נפגש נתניהו במעונו בירושלים - בפעם השנייה תוך שבועיים - עם נציגי החרדים, הח"כים משה גפני ויעקב ליצמן מסיעת יהדות התורה. הפגישה נקבעה לבקשתו של נתניהו, שזימן אותם אתמול בלילה בבהילות. אף שהצדדים מסרבים לפרט מה היה תוכן הפגישה, גורמים פוליטיים העריכו כי עצם העובדה שראש הממשלה מזמן אותם אליו שוב בתדירות כזאת נועדה לקרב אותם אליו ולרכך את היחסים למקרה שיידרש לעשות שינויים בקואליציה במהלך מושב החורף.

 

אתמול נפגשו נתניהו ולפיד בנוגע למחלוקות בנושא תקציב המדינה, אבל לא הגיעו להסכמות. בתום הפגישה נשלחו הצוותים של לשכת ראש הממשלה, צוות של משרד האוצר וצוות ממשרד הביטחון להמשיך להכין את הפגישה הבאה בין נתניהו ללפיד. בכיר במפלגת יש עתיד אמר ל-ynet שתקציבי החינוך, הבריאות והרווחה יגדלו בתקציב 2015.

 

אותו בכיר במפלגתו של שר האוצר ציין שהמגעים בין נתניהו ללפיד אמורים להימשך כמה ימים, והעריך כי השניים ינסו למצוא פתרון יצירתי שיענה על דרישות מערכת הביטחון באופן הדרגתי. לדבריו, "הם ימצאו דרך לתת תוספת לביטחון כך שגם נתניהו יוכל לומר שהצליח וגם לפיד יאמר שלא העלה מסים והעביר את מע"מ 0". 


פורסם לראשונה 22/09/2014 15:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון
נתניהו וגנץ, בישיבת המטכ"ל באשכול
צילום: קובי גדעון
מומלצים