שתף קטע נבחר

סקר הלמ"ס: באיזו עיר הכי טוב לחיות?

כמה זמן לוקח לעובד להגיע לעבודה, היכן אחוז התעסוקה הגבוה ביותר ובאיזו עיר יש הכי הרבה מובטלים? הלמ"ס פרסמה את דו"ח "פני החברה" בישראל, שמציג לא מעט הפתעות: ברחובות ובפ"ת יש הכי הרבה עובדים בתחום ההיי טק, והעיר הממחזרת ביותר היא חולון. ואיפה תוחלת החיים הכי גבוהה?

באיזו עיר מרוויחים הכי הרבה כסף, והאם הכסף הזה מספיק כדי להתקיים ברמת המחירים של אותה עיר; תושביה של איזו עיר עובדים קרוב לבית ובאילו ערים צריך לנסוע זמן רב כדי להגיע למקום העבודה; והיכן מרגישים התושבים בטוחים יותר ללכת בחשכה? הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) פרסמה היום (ד') דו"ח מיוחד על איכות החיים ב-14 הערים הגדולות בישראל - כלומר ערים שגרים בהן יותר מ-100 אלף תושבים. לפניכם חלק מהממצאים.

 

 

בערים תל-אביב וברמת גן נרשמה ההכנסה הממוצעת הגבוהה ביותר לתושב - למעלה מ-11 אלף שקל בחודש. ואולם, אחוז התושבים המרוצים מרמת הכנסתם היה נמוך יחסית בערים אלה (57.3% בתל-אביב ו-52.9% ברמת גן). ייתכן שנתון זה מעיד על כך שיוקר המחיה מהווה נטל כבד יותר בערים אלה.

 

בירושלים נרשמה הכנסה ממוצעת של 8,543 שקלים בחודש בלבד - נתון הנמוך מהממוצע הארצי. עם זאת, שיעור המרוצים מהכנסתם בעיר זו הוא הגבוה בארץ - 66.39%.


 

גם בבני ברק נרשם אחוז גבוה של תושבים המרוצים משכרם (60.2%), למרות שהשכר הממוצע בעיר זו היה הנמוך ביותר - 6,441 שקלים בחודש.

 

ראשון לציון מציגה את התמהיל המאוזן ביותר בין רמות שכר גבוהות לשביעות רצון מהשכר: השכר הממוצע לתושב בעיר עמד על 10,843 שקלים בחודש, ו-63% מהנשאלים ציינו כי הם מרוצים משכרם. באשקלון, לעומת זאת, עמד השכר הממוצע לתושב על 6,733 שקלים בחודש, ורק 52.4% מהתושבים ציינו כי הם מרוצים משכרם. 

 

ירושלים - העיר עם הכי הרבה מובטלים

בירת ישראל היא העיר עם שיעור האבטלה הגבוה ביותר מקרב הערים הגדולות במדינה. אחוז הבלתי מועסקים בירושלים עמד על 7.3% בשנת 2013, לעומת 6.2% בכלל הארץ ופחות מ-5% בחולון, רחובות וראשון לציון.

 

אלו שכן עובדים בירושלים, עושים זאת בעיקר בתוך העיר שמציעה שפע של משרות במשרדי הממשלה, בתיירות ובמוסדות חינוך. 87% מהמועסקים בירושלים גרים בעיר - שיעור גבוה בהרבה מאשר בכל עיר אחרת במדינה.

 

גם בבאר שבע ובחיפה שיעור המועסקים שגם גרים בעיר גבוה מ-70%. בחולון, רמת גן, בת ים וראשון לציון נמוך שיעור המועסקים מ-40%. נתונים אלה מעידים על הניידות הגבוהה של עובדים בגוש דן, יחסית לשאר חלקי הארץ. כתוצאה מכך, זמן ההגעה לעבודה ארוך יותר בערי גוש דן, שאינן מציעות משרות רבות. ברחובות ובבת ים, למשל, נוסעים יותר מחצי שעה בממוצע למקום העבודה, שנמצא לרוב בעיר אחרת.

 

 

הלמ"ס בדק גם באיזו עיר עובדים התושבים בענף ההיי-טק (לאו דווקא בעיר מגוריהם). ברחובות ובפתח תקווה נמצא האחוז הגבוה ביותר של מועסקים בתחום ההיי-טק (20.8% ו-18.3%, בהתאמה), לעומת כ-1% בלבד בבת ים ובאשקלון.

 

חלקם של תושבי הערים המועסקים בתחום ההיי-טק גבוה יחסית בערים: רחובות, פתח תקווה, תל אביב-יפו, רמת גן וחיפה (כ-12.5% בממוצע). לעומת זאת, בערים בני ברק, ירושלים, אשקלון ובת ים, פחות מ-5% מהתושבים מועסקים בתחום ההיי-טק.

 

בחולון מרגישים בטוחים

פערים משמעותיים נמצאו ברמת הביטחון האישי שחשים התושבים בערים שונות. באופן כללי, 73% מתושבי הערים הגדולות בישראל חשים בטוחים ללכת ברחובות העיר בשעות החשכה. כך, למשל, בערים חולון, רמת גן וראשון לציון ציינו 78% מכלל הנשאלים כי הם חשים בטוחים. מנגד, בנתניה רק 63% מהנשאלים חשו בטוחים, ובבת ים רק 56%.

 

פערים בתחושת הביטחון נרשמו גם בין גברים לנשים ובין צעירים למבוגרים. 84% מהגברים ציינו כי הם חשים בטוחים ו-63% מהנשים. 75% מבני 20-64 חשים ביטחון אישי, ו-65% מבני 65 ומעלה.

 

זאת ועוד, בערים הגדולות בישראל קיים פער של 3.3 שנים בתוחלת החיים בין העיר שבה תוחלת החיים הגבוהה ביותר - רמת גן (83.9 שנים) לבין העיר שבה תוחלת החיים הנמוכה ביותר - בת ים (80.6). בבאר שבע ובאשקלון תוחלת חיים דומה לזו שבבת ים (80.7 ו-80.8, בהתאמה).

 

 

בתחום ההשכלה הגבוהה, נמצא כי השיעור הגבוה ביותר של סטודנטים לתארים מתקדמים (תואר שני ושלישי) היה בקרב הסטודנטים מתל אביב-יפו (39%) והשיעור הנמוך ביותר - בקרב הסטודנטים מבני ברק (16%) ומאשדוד (15%).

 

 

מבין הערים הגדולות בישראל, האחוז הגבוה ביותר של מיחזור פסולת באמצעות מתקני איסוף ייעודיים הוא בעיר חולון (10.3%) והנמוך ביותר - בפתח תקווה (3.6%). הכמות הגדולה ביותר של פסולת המועברת באופן ישיר למיחזור על ידי הרשות המקומית היא בעיר תל אביב-יפו. בשנת 2012, הועברו למיחזור בתל אביב-יפו 37,372 טון פסולת, מרביתה פסולת נייר וקרטון.

 

 

ב-2012 הובילה ראשון לציון בשיעור המרוצים מהניקיון באזור מגוריהם (72%) ואחריה חולון (66%). ב-5 השנים האחרונות, שתי ערים אלו מובילות בשיעור המרוצים מהניקיון באזור המגורים, בהשוואה ליתר הערים הגדולות. שיעורים נמוכים יחסית של מרוצים מהניקיון באזור המגורים נמצא בערים: בני ברק (45%), ירושלים ובאר שבע (43%), פתח תקווה (41%) ובת ים (39%).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: lowshot.com
רמת גן. ההכנסה הממוצעת הגבוהה ביותר לתושב
צילום: lowshot.com
צילום: באדיבות Lowshot
ירושלים. שיעור המרוצים מההכנסה הגבוהה ביותר
צילום: באדיבות Lowshot
מומלצים