שתף קטע נבחר

בוגרי בני עקיבא נגד בנט: "דורך על הבית"

מאבק על נכס בשווי מיליונים בבת ים, שכולל בית כנסת וסניף של התנועה, הוליד טענות קשות נגד יו"ר הבית היהודי: "הוא שוכח לטובת מי נשלח. בדרך לראשות הממשלה הוא בועט בכל מה שבדרך". המפלגה: אי-אפשר לשנות את ההחלטה למכור

עשרות צעירים, בוגרי סניף בני עקיבא בבת ים ובמרכז הארץ וחברי מרכז מפלגת הבית היהודי, זועמים על היו"ר נפתלי בנט ומאשימים אותו שבריצה לראשות הממשלה, שכח את מצביעי הבית. ברקע: מכירת נכס המזוהה זה עשרות שנים עם המגזר הדתי-לאומי. "בנט סוגר בתי כנסת כדי לסגור את חובות המפלגה ושוכח את המטרה שלשמה נבחר", אמר אחד הפעילים.

 

המאבק שהוליד את הזעקה החריגה נמשך יותר משנה. מתחם בבת ים המשמש בית כנסת פעיל וסניף בני עקיבא, שבו חדר הנצחה לבוגרים הנופלים, נמכר לקבלן תושב העיר - בין היתר על מנת לכסות חובות של הבית היהודי, שקיבלה שליש מסכום המכירה של הקרקע. במערכת הבחירות האחרונה לכנסת ביקר בנט בסניף, והבטיח לבוגרים לפעול לביטול ההסכם ולהחזיר להם את השטח כדי שיוכלו להמשיך ולהפעיל את המתחם הוותיק.

 

מאז הבחירות חלפה כשנה וחצי, וכעת טוענים עשרות צעירים מהמגזר הדתי לאומי כי בנט מתעלם מההבטחות ואף מקשה את המשא ומתן להשבת השטח. רבים מהם כבר לא מתגוררים בבת ים, אך זועמים על מכירת הנכס המזוהה עם תנועתם זה עשרות שנים.

בנט בסניף, רגע לפני הבחירות. "הבטיח לפעול לביטול המכירה" (באדיבות בני עקיבא) (באדיבות בני עקיבא)
בנט בסניף, רגע לפני הבחירות. "הבטיח לפעול לביטול המכירה"(באדיבות בני עקיבא)

לטענת הפעילים במאבק, אף על פי שהעסקה בוצעה, הצדדים - לרבות הקבלן - מוכנים לבטל את ההסכם. אולם מי שמונע זאת ומסרב להחזיר את הכסף שקיבל לקופת המפלגה על השטח הוא לא אחר מאשר בנט, דווקא מי שאמור לייצג אותם.

 

"התנהלות הבית היהודי מוכיחה בורות במקרה הטוב או זדון במקרה הרע", אומר אמיר אוחנה, ממובילי המאבק. "הם טוענים שיעלה מיליוני שקלים להציל את בית הכנסת, אבל זה פשוט לא נכון. הדבר סותר מכתבים חתומים שיש בידינו מכל הגורמים המעורבים, שמוכנים לבטל את העסקה אם בנט ידרוש זאת. אפילו הקבלן שרכש את הקרקע נדהם לגלות שיש במקום בית כנסת פעיל, ולכן הוא הסכים לוותר על הפיצוי הכספי שמגיע לו".

 

בבית היהודי טענו כי ביטול העסקה יגבה מיליונים מקופת המפלגה. אוחנה, הבקי בפרטים, גורס אחרת: "מפלגת הבית היהודי דרשה את המכירה, והיא שצריכה לדרוש את ביטולה. הטענות השקריות על 'מיליונים', בעוד הבית היהודי לא נדרשה לשלם אפילו שקל אחד, הן ספין שנועד להוריד מהם את האחריות ולהמשיך לדרוך על הציונות הדתית בדרך לממשלה הבאה".

"הפעם הציבור שנפגע יבוא איתו חשבון". בכינוס בסניף (באדיבות בני עקיבא) (באדיבות בני עקיבא)
"הפעם הציבור שנפגע יבוא איתו חשבון". בכינוס בסניף(באדיבות בני עקיבא)
 

עו"ד שאול שארף, בעצמו בוגר סניף בני עקיבא בבת ים, מייצג את החניכים במאבק. "האכזבה מהשר בנט היא בכמה מישורים", הוא אומר. "במישור המשפטי אין מניעה כלל - לרשותו כל הסמכויות והמשאבים לפתרון הבעיה. במישור הפוליטי, מבחינתנו, הוא הכתובת לבעיות מסוג זה. למי נפנה כשאיום ההרס מרחף מעל בית הכנסת שלנו - לזהבה גלאון?

 

"במישור החברתי האכזבה רבה אף יותר", מוסיף עו"ד שארף. "השר בנט משמש כיום כמנהיג הציבור הדתי לאומי, ובני עקיבא,

 שאנו חניכיה ובוגריה, היא תנועת הדגל של הציבור הזה. הציפייה ממנהיג היא לשמור ולחזק את ביתו הרוחני והחברתי של הציבור שאותו הוא מוביל - ולא להביא לחורבן ביתו בשל חוב כספי, בפרט כשבמקרה הנוכחי מתווה הפשרה שהוצע לא יפגע בכיסו או בכיס המפלגה. אני מאמין שהשר בנט יתעשת, יחשב מסלול מחדש, וימצא בכישרונו את הדרך למנוע את הריסת בית הכנסת וסניף בני עקיבא בת ים".

 

"בנט מנותק", אמר פעיל נוסף. "הוא שוכח לטובת מה הוא נשלח. בדרך לראשות הממשלה הוא פשוט בועט בכל מה שבדרך, והציבור שבחר בו בפעם הקודמת הפעם יבוא איתו חשבון".

 

מהבית היהודי נמסר: "ההחלטה על העברת סניף בת ים התקבלה בכנסת הקודמת, ולצערנו אין ביכולתנו לשלם מיליונים לשינויה. נשמח לסייע במציאת מקום חלופי לסניף בת ים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
נפתלי בנט
צילום: עידו ארז
עו"ד שאול שארף
מומלצים