שתף קטע נבחר

אב שכול פרסם את שיחת הניחומים מנתניהו: "נכנסנו כי אחרת חמאס היה מרים 1,000 איש"

בצעד חסר תקדים החליט אביו של עוז מנדלוביץ' שנהרג בצוק איתן להעלות לרשת הקלטה של שיחה ארוכה ומרגשת שקיים עם ראש הממשלה. "השכול הוא כמו תג נכות לחיים, הכאב יפחת", אמר נתניהו והסביר גם את המניעים למהלך הקרקעי

"לפני פחות מ-40 שנה ראיתי את הוריי עומדים במקום שבו אתם עומדים עכשיו. אני רציתי לומר לך, לא כראש ממשלה אלא כבן למשפחת השכול: עוצמת הכאב שלא נותן מנוח, לא נותן לישון - העוצמה הזאת תלך ותפחת". כך פתח ראש הממשלה בנימין נתניהו את שיחתו עם עופר מנדלוביץ', אב שכול שאיבד את בנו במבצע צוק איתן. בצעד חריג, החליט האב לפרסם את תיעוד השיחה בפייסבוק וביוטיוב.

  

בנו של עופר, עוז, לוחם גולני מהיישוב עצמון שליד משגב, נהרג בקרבות בשכונת סג'עייה. האב השכול סיפר בעמוד הפייסבוק שלו: "לפני שבוע התקשר אלי ראש הממשלה במסגרת סבב הטלפונים שהוא מקיים עם המשפחות השכולות גם אם חלפו 50 ימים לאסוננו. מאז נפילתו של עוזי, בחרתי להקליט כל שיחה שאני מקבל בהנחה שיתקשרו חבריו לנשק ויספרו אודות עוזי, כל זאת לשם תיעוד וזיכרון. ללא קשר לעמדתי הפוליטית, הנני בוחר להציג בפניכם את השיחה שחשפה בפני את הצד המאוד אישי ואבהי של ביבי".

 

עוז מנדלוביץ' ז"ל ()
עוז מנדלוביץ' ז"ל
 

את השיחה, שנמשכה יותר מ-20 דקות, פתח נתניהו בהבעת תנחומים מניסיונו האישי כבן למשפחה שכולה: "מה שאני אומר לך זה מהידע, ההכרה האישית ולא ממעגל חיצון אלא מלב הכאב", הדגיש ראש הממשלה, שהבטיח כי עם הזמן כאב האובדן יפחת: "הוא לא יהיה בכוח המייסר הזה, הנורא שיש לכאב עכשיו, כי במהלך הזמן מחודש לחודש משנה לשנה - הפצע מתאחה. נשאר גלד. זה לא יהיה בייסורי התופת".

 

"החיים כמו נהר איתן סוחפים אותנו קדימה ונותנים לנו אופקים חדשים אפילו שמחות חדשות", הוא המשיך. "כל שמחה, גם היום אחרי עשרות שנים, מהולה בעצב ובזיכרון. במקרה שלי של אחי יוני, במקרה שלך - של בנך עוז. יהיו לך חיים". נתניהו הזכיר עוד כי עוז וחבריו - כמו אחיו יוני וחברים שנהרגו לצדו ורבים אחרים - הם חלק ממסכת הגיבורים שקמו לעם ישראל ב-100 השנים האחרונות, שהקימו את המדינה ושבלעדיהם לא הייתה לנו מדינה.

 

האב עופר אמר מצדו לנתניהו: "אני בעיקר חש געגוע והרגשת פספוס שחוויתי אותו מעט מדי שנים. אני מרגיש שאיבר מגופי נשר. אני גאה על כך שהוא לחם בחוד של גולני והיה במשימה מאוד חשובה לעם ישראל, ושהצוות שלו חשף פיר שהוביל למנהרה מאוד משמעותית לנחל עוז. עוז וחבריו בגופם הצילו את תושבי נחל עוז ויישובים נוספים". על הדברים האלו השיב נתניהו: "אין ספק בזה בכלל. זה נותן משמעות גדולה לחיים שלו ולמותו".

קרובים וחברים בהלווייתו של עוז (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
קרובים וחברים בהלווייתו של עוז(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

מנדלוביץ' המשיך: "הדבר שהכי מפחיד אותי זה לשכוח את קולו. כל יום אני שומע קטעים שבהם אני יכול לשמוע אותו כי אני חושש לשכוח את קולו. יחד עם כל הכאב, צפיתי מהצד במעורבות שלך, של השלישייה - שר הביטחון והרמטכ"ל - ואני כמ"פ בגולני חייב לומר שבאמת הרגשתי שאני סומך ואני מקווה שיש דברים שאנו לא יודעים ושהנפילה של עוז ושל עוד 66 הביאה שייעשה צעד לכיוון חיובי - אולי בצד הדיפלומטי, שזה לא יתפקשש ושלא נגיע לעוד מערכה. שנעשה צעד גדול קדימה ואז אני ארגיש עוד יותר נוח, כי אני אדע שעוז נפל אבל נעשה צעד משמעותי קדימה לעם ישראל".

 

נתניהו ענה: "נעשה כל דבר שאפשר. אני רוצה שתדע שמה שאתה מתאר לגבי נחל עוז זו אמת לאמיתה. שיהיו לנו כלים מגוונים כמו שאתה אומר למנוע ההישנות, אם כי אתה יודע שאנו במאבק כבר כמעט 100 שנים".


 

"כל בחור כמו עוז כמו הבן שלי"

נתניהו גם הסביר לאב השכול כי ההחלטה להיכנס לעזה התקבלה אחרי יציאת 13 המחבלים ממנהרה ליד קיבוץ סופה. "זה היה ההיגיון של הכניסה", אמר. ”ההיגיון לא היה סתם לחצות קו, אין בזה שום הגיון. ההיגיון היה לטפל בדבר המפלצתי שהם בנו. אגב, אם לא היינו עושים את זה,

זה לא רק נחל עוז - אפשר היה שם להרים בבת אחת 1,000 איש, גם להרוג, גם לחטוף, והיכולת הזאת נשללה על-ידי עוז וחבריו".

 

ראש הממשלה אמר עוד: "העובדה שאנו פה היא בגלל עוז. אנחנו פה בגלל עוז, שלא יהיה שום ספק בזה. עבורי כל חייל כזה, כל בחור כמו עוז, עבורי הוא כמו היה הבן שלי". "אני יודע את זה וחש את זה", השיב מנדלוביץ', "ואני יודע שהכול נעשה בזהירות ולא בהתלהמות". האב גם סיפר לנתניהו כיצד בראשית המבצע שוחח עם בנו ושמע בקולו חששות, ולכן החליט להגיע דרומה ולחפש אותו בשטחי הכינוס. כשמצא אותו, נתן לו חיבוק חם והצטלם איתו בפעם האחרונה.

 

בתגובה, סיפר נתניהו למנדלוביץ' על חוויה דומה: במלחמת ששת הימים, לדבריו, גם לו היה חשש עמוק לגורלו של אחיו יוני והוא הלך לחפש אותו. ולימים, כאשר יוני נפל, חש נתניהו כיצד נגדעו איברים מגופו. "השכול הוא כמו תג נכות לחיים", הוא אמר לאב השכול, "חיים עם נכות ואפילו מוצאים מקורות של כוח. אני מאחל לך שתמצא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט
בנימין נתניהו
צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט
עוז מנדלוביץ' ז"ל
מומלצים