שתף קטע נבחר

חמאס הסכים: ממשלת הפיוס תשלוט בעזה

חצי שנה אחרי הפיוס ההיסטורי בין הפלגים הפלסטינים היריבים ועל רקע ההסכמה להארכת הפסקת האש, הסכימו בחמאס לאפשר לממשלת הטכנוקרטים לשלוט מעתה ברצועה. הרשות הפלסטינית תנהל את המעברים

פריצת דרך בשיחות הפיוס בין פתח לחמאס: אחרי חודשים של מבוי סתום במשא ומתן הפנים-פלסטיני, ועל רקע חידוש השיחות העקיפות בין ישראל לחמאס, הסכימו בחמאס לאפשר לממשלת הטכנוקרטים שהוקמה הקיץ לשלוט מעתה באופן מיידי גם על רצועת עזה. נציגי הצדדים אמרו לטלוויזיה הפלסטינית כי הגיעו להסכמה "בכל הנושאים".

 

אבו מאזן האשים בחודשים האחרונים את חמאס בניהול "ממשלה מקבילה" בעזה ששולטת בפועל ברצועה, על אף ההסכם ההיסטורי שנחתם באפריל. "הושגה פריצת דרך בכמה נושאים", אמר לפני כן חבר במשלחת חמאס לקהיר, ואחד מנציגי פתח לשיחות אישר אף הוא את ההתקדמות.

מוסא אבו מרזוק מחמאס ועזאם אל אחמד מפתח, היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מוסא אבו מרזוק מחמאס ועזאם אל אחמד מפתח, היום(צילום: AFP)

שיחות הפיוס בקהיר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שיחות הפיוס בקהיר(צילום: EPA)

השיחות בין הצדדים החלו אתמול, לאחר שהמשלחת הפלסטינית המשותפת הגיעה להסכמה עם ישראל על הארכת הפסקת האש ועל קיומן של שיחות עקיפות בסוף החודש הבא, כהמשך להפסקת האש שאליה הגיעו הצדדים בסיום מבצע "צוק איתן". הצדדים הפלסטינים היריבים הודיעו על הקמת ממשלת האחדות ביוני, אבל המערכה בעזה שארכה 50 יום טרפה את הקלפים. ההתנגשויות הפנים-פלסטיניות החלו למעשה עוד לפני כן.

 

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן איים בפירוק השותפות והאשים את חמאס בניהול "ממשלה מקבילה" דה פאקטו בעזה, ואילו בחמאס האשימו את אבו מאזן בכך שהוא מונע תשלום משכורות ל-45 אלף עובדי חמאס בעזה. גורמים רשמיים אמרו לסוכנות הידיעות הצרפתית כי הצדדים הסכימו שהרשות הפלסטינית תנהל את המעברים בעזה כדי לאפשר העברת חומרים וציוד הומניטרי לרצועה, עוד לפני כינוס המדינות התורמות באוקטובר.

 

עוד לפני פריצת הדרך בשיחות הפנים-פלסטיניות הסכימו ישראל וחמאס על הארכת הפסקת האש. תחילה המשלחת הפלסטינית לשיחות העקיפות עם ישראל ביטלה את הגעתה לשיחות עם המשלחת הישראלית בעקבות חיסולם של מרואן קוואסמה ועמאר אבו עיישה, חוטפי ורוצחי שלושת הנערים. זמן קצר לאחר מכן הודיע בכיר חמאס מחמוד א-זהאר כי המשלחת הפלסטינית תשוב לשולחן הדיונים למרות החיסולים, ושם הושג הסיכום על שיחות עקיפות נוספות בעוד חודש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מעבר רפיח. עובר לשליטת הרשות
צילום: AFP
מומלצים