שתף קטע נבחר

המתת חסד לזוג: לא רוצים להיפרד במותנו

פרנסיס בן ה-89 ואן בת ה-86 מבלגיה מתכננים לסיים את חייהם ביום הנישואין ה-64 שלהם, במטרה לחסוך מהשני את תחושת הבדידות במקרה שאחד מהם יילך לעולמו קודם. "אנחנו לא עצובים, אנחנו מאושרים", הם התעקשו, "כשהודיע לנו שנוכל לעזוב את העולם הזה יחדיו, היינו בעננים"

בני זוג קשישים מבלגיה הודיעו על כוונתם להיות הראשונים שעוברים "המתת חסד זוגית", אף שאיש מהם אינו חולה סופנית - מכיוון שהם מפחדים שהמוות יפריד ביניהם. השניים, תושבי בריסל שזוהו רק בשמותיהם הפרטיים - פרנסיס בן ה-89 ואן בת ה-86, הסבירו כי הם מעוניינים לחסוך מהשני את תחושת הבדידות שוודאי תכריע אותו במקרה שאחד מהם יילך לעולמו מסיבות טבעיות.

 

המתת החסד, שתבוצע בבית חולים, נקבעה ל-3 בפברואר, אז יחול יום הנישואין ה-64 שלהם. הם מתכננים לשים שקיות ניילון על ראשם ולקחת מנת יתר של גלולות שינה. "אנחנו רוצים למות ביחד כי שנינו חוששים מהעתיד", ציין פרנסיס, "זה פשוט: אנחנו מפחדים ממה שמצפה לנו, מפחדים מלהיות לבד, ויותר מכך - מהתוצאות של הבדידות הזו".

 

בעיתון "דיילי מייל" צוין כי הם זוכים לתמיכתם של שלושת ילדיהם הבוגרים, אשר אמרו גם כי לא יוכלו לטפל בכוחות עצמם בהורה שיתאלמן. החוק בבלגיה מתיר המתת חסד רק במקרים שבהם האדם צפוי לסבל בלתי יתואר - ולטענת בני המשפחה, תחושת הבדידות שיחושו עונה על ההגדרה. הם אף מצאו איש רפואה שמוכן לפקח על ההמתה הכפולה.

 

השניים אף יוצאים לקניות ביחד כי הם חוששים שאם ייפרדו לרגע, אולי לא יתראו שנית. בני הזוג כבר מקבלים טיפול תרופתי יומיומי בשל בעיות בריאות הקשורות לגילם המתקדם: פרנסיס מטופל בשל מחלת הסרטן שבה לקה לפני 20 שנה ולא יכול לעבור יום מבלי מנת מורפיום, ואילו אן הינה עיוורת חלקית וחירשת כמעט לחלוטין.

 

פרנסיס ואן הסבירו גם כי עוד חוששים שאם יאלצו להתאשפז בבית אבות הדבר יגבה מהם מחיר כלכלי גבוה מדי, וכן שאם לא יתעקשו על המתת חסד כיום - בעתיד לא יהיה להם הכוח הנפשי והפיזי לעשות זאת. פרנסיס הסביר כי השניים העדיפו לעבור המתת חסד מידי איש רפואה כי הם חוששים ליטול את חייהם בעצמם.

 

"זה דורש אומץ לקפוץ מהקומה ה-20, ואני לא מסוגל לעשות זאת אפילו אם הייתי רוצה", הוא אמר. "זה מצריך אומץ לתלות את עצמך או לקפוץ לתעלה. אבל רופא שמזריק לך זריקה ונותן לך להירדם בעדינות? זה לא דורש שום אומץ". פרנסיס הדגיש כי "אנחנו לא עצובים, אנחנו מאושרים. כשהודיע לנו שנוכל לעזוב את העולם הזה יחדיו, היינו בעננים".

 

בנם של בני הזוג, ג'ון פול בן ה-55, הסכים כי "זהו הפתרון הטוב ביותר". לדבריו, "אם אחד מהם ימות, השני יהיה כל כך עצוב ויהיה תלוי לחלוטין בנו. זה יהיה בלתי אפשרי עבורנו לבוא לפה מדי יום ולטפל באמא או באבא".

 

פרנסיס ואן אמנם יהיו בני הזוג הראשונים שיומתו בבלגיה, אולם זו לא הפעם הראשונה שמבוצעת במדינה המתת חסד הכפולה. בדצמבר 2012 הומתו התאומים מארק ואדי ורבסם בני ה-45, שנולדו חירשים והחלו להתעוור בשנים האחרונות עד שבקושי יכלו לראות זה את זה, אחרי שנים שבהן היוו משענת איש לרעהו. בית המשפט התיר לשניים לעבור המתת חסד, שכן האחים לא יכלו לשאת את המחשבה שלא יראו עוד זה את זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
"חוששים ממה שעתיד לבוא". אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
מומלצים