שתף קטע נבחר

בת 17 שכנעה שופטת: אשאר עם האב החורג

גבר הגיש תביעה למשמורת על בתו הביולוגית, לאחר שגרושתו הלכה לעולמה. אבל הנערה התעקשה: רוצה להמשיך לגור עם אחיותיי למחצה

בהחלטה חריגה שניתנה לאחרונה דחה בית המשפט לענייני למשפחה תביעת משמורת שהגיש אב ביולוגי לאחר שאם בתו נפטרה. מה שהכריע את הכף היה רצונה של בת ה-17 להישאר בבית אביה החורג יחד עם אחיותיה למחצה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

הוריה הביולוגים של הנערה היו גרושים. היא נותרה במשמורת אמה והתראתה עם האב בהתאם להסדרי ראייה שנקבעו בהסכם הגירושים: פעם אחת באמצע השבוע ומדי סוף שבוע שני. ב-2004 הקימה האם משפחה עם בן זוג חדש, ולשניים נולדו שתי בנות.

 

האם מתה ב-2009 ממחלה קשה. כשנה לאחר מכן ביקש האב הביולוגי מבית המשפט לענייני משפחה במחוז תל אביב להעביר את הנערה לגור איתו ועם המשפחה שהקים בעצמו. אלא שהאב החורג התנגד לעקירתה והפרדתה מאחיותיה, והגיש גם הוא תביעת משמורת.

 

לעמדת האב החורג, הוצאת הנערה מביתה העיקרי, בעודה במצב רגיש עקב מות אמה, ימוטט אותה ויגרום לה נזק שכן היא קשורה מאד לאחיותיה הקטנות.

 

לאחר שבית המשפט נועץ עם גורמים מקצועיים הוא הפנה את האבות לטיפול והדרכה, על מנת ליצור ביניהם שיתוף פעולה, אולם ניסיונות אלה לא צלחו וכל אחד נותר עיקש בעמדתו. המצב הקצין כאשר האב הביולוגי הפסיק לשלם את המזונות עבור הנערה.

 

קשר מיוחד עם האחיות

על רקע זה נאלצה השופטת אסתר ז'יטניצקי רקובר להכריע בתביעה, וכמצוות אמנת האו"ם בדבר טובת הילד, היא נפגשה עם הנערה ושמעה את עמדתה. השופטת תיארה את הנערה כבוגרת הרבה מעבר לגילה, וציינה שהיא הביעה רצון נחוש וחד-משמעי להישאר בבית אביה החורג. לכן החליטה השופטת ז'יטינסקי רקובר להיענות לה.

 

נקבע שהמקרה יוצא הדופן שהגיע לפתחה מצדיק את הסטייה מהכלל: "במקרה זה גדלה הנערה יחד עם אחיותיה למן יומן הראשון ושימשה כאחותן הבכורה. שלושתן יחד עברו את התקופה הקשה של מחלת האם ופטירתה. חוויה קשה משותפת זו יצרה ביניהן קשר מיוחד, המחבר אותן יחד".

 

השופטת הוסיפה שהנערה, בהיותה האחות הבוגרת, מתייחסת לאחיותיה כאילו הייתה אמן, והתפקיד "נותן לה כוחות לעבור את התקופה הקשה שלאחר פטירת האם".

 

תביעת המשמורת של האב החורג התקבלה ותביעת האב הביולוגי נדחתה. השופטת הדגישה ששני האבות רוצים רק בטובתה של הנערה, והביעה תקווה שהשניים יפעלו בשיתוף פעולה שיאפשר לה להרגיש חלק משתי המשפחות גם יחד.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד שמעון פרץ
  • ב"כ הנתבע: עו"ד רפאל שדמי
  • עו"ד ידין גלעדי ממשרד פרלמן-גלעדי עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים