שתף קטע נבחר

תקציב חברתי? "להתייחס יותר ברצינות למלחמה בעוני"

בוועדה למלחמה בעוני, שמונתה ע"י שר הרווחה, לא התרשמו מההצהרה של לפיד על הגדלת התקציב למשרדים החברתיים: "טעות מוסרית של האוצר. צריך מיליארדים וקוברים את המסקנות שלנו". בכיר ברווחה: "זה לעג לרש"

שר האוצר יאיר לפיד התגאה  אתמול (א') כי תקציב 2015 יהיה חברתי ויגדיל את הסכומים שיוקצו למשרדים כגון הרווחה, החינוך והבריאות, אבל במערך הרווחה יש מי שנשמעים אופטימיים הרבה פחות. יו"ר הוועדה למלחמה בעוני, אלי אלאלוף, שגיבש את הדו"ח שהיה אמור להוביל את תוכנית הדגל למיגור המצוקה, אומר בשיחה עם ynet כי תקציב 2015 לא עומד בציפיות שלו. "כשהתחלנו את עבודת הוועדה הייתי אופטימי אבל עכשיו הפכתי למציאותי יותר בכל הקשור לציפיות מהממשלה", הוא אומר. "אבל בכל אופן, אני לא מתכוון לוותר".

 

במסגרת הצגת התקציב נמנע השר לפיד מלהתחייב לגבי גובה התקצוב ליישום מסקנות הוועדה, שעלותן הוערכה בכ-8-6 מיליארד שקל. הוא רק ציין שתקציב 2015 יכלול "תחילת יישום הדרגתי" של המסקנות. במשרד הרווחה חוששים שהסכום שיוקצה לעניין יעמוד על "כמה מאות מיליוני שקלים בלבד". בכיר בשירותי הרווחה אמר: "זה לעג לרש. הולכים למסמס את יישום מסקנות הוועדה".

 


המלצות ועדת אלאלוף - והמחיר

המלצות ועדת אלאלוף - והמחיר

ההמלצה

תקציב תפעול לשנה (במיליוני ש')
הגדלת קצבאות הבטחת הכנסה 2,000-1,200
הגדלת קצבאות זקנה 800-600
הרחבת מענק עבודה למשפחות עם ילדים, שבהן שני בני הזוג עובדים, וכן למשפחות עם הורה בודד 1,400-700
העלאת קצבת השלמה בזקנה בכ-200 ש' ליחיד ובכ-400 ש' לזוג 600-500
הגדלת הסיוע בשכר דירה והצמדתו לשכר דירה ריאלי באופן הדרגתי. התאמת הסיוע במקרים מיוחדים 1,000-700
שכונה שווה – הקמת תכנית לאומית חדשה המתמקדת בשכונות מצוקה, שתשלב שיקום פיזי עם השקעה חברתית ותכלול בנייה חדשה 300 לפיילוט (10 שכונות ב-4-3 שנים)
העלאת היצע הדיור ב-650 עד 850 יחידות דיור לשנה למשך עשור 200-100
הגדלת תקציב האחזקה לרמה של 1,500 ש' לדירה לשנה

50

הגדלת הסיוע ברכישה לקבוצות אוכלוסייה שונות – הרחבת תכנית "זכות ההמרה", המאפשרת לזכאי סיוע בדיור הציבורי לבחור במסלול רכישת דירה ולקבל השתתפות בהחזרי משכנתה

100

הגדלת התקציב הגמיש הפרטני לשימוש עו"ס המשפחה, למימוש תכנית התערבות 500-200
עו"ס המשפחה כאחראי לטיפול בחיים בעוני – התאמת המשאבים כך שעו"ס משפחה יטפל בכ-60-50 משפחות החיות בעוני 400-200
תקציב עבור תכניות התערבות ממוקדות 200
הקמת כ-110 מרכזים מקומיים, שיפעלו למיצוי הזכויות של הפרט ויטפלו בכל נושאי הבירוקרטיה 70 שוטף + 30 להקמה
הוספת 29 מרכזי יום אינטגרטיביים לגיל הרך, הכוללים את טיפות החלב, וניהולם על ידי אגפים לגיל הרך ברשויות 5 שוטף + 15 להקמה
המלצות בריאות 500

 

על פי לפיד, תקציב 2015 יכלול תוספת של 6 מיליארד שקל לתקציב הביטחון (4.3 מיליארד שקל מתוכה יוגדרו תוספת חד-פעמית. זו הפעם השנייה מאז כינונה של הממשלה הנוכחית שתקרת ההוצאה נפרצת). במקביל אמורה הממשלה להגדיל את תקציב משרד הבריאות ב-2.8 מיליארד שקל, את תקציב החינוך ב-1.8 מיליארד שקל ואת תקציב המשרד לביטחון פנים בכמיליארד שקל. כמו כן, יגדל הסיוע של המדינה לניצולי שואה בכמיליארד שקל.

 

אלאלוף: "ראיתי כמה זמן הקדישו לדיון בסעיפי התקציב על הוצאות המלחמה בעזה, אבל לא ראיתי שמישהו עסק בצורה דומה בתקציבים שיועברו למלחמה בעוני. הבנו שלא נקבל את כל מה שביקשנו כי הייתה מלחמה והיישום של התוכנית יהיה הדרגתי, אבל הממשלה צריכה להבין שביטחון הוא קודם כול ביטחון חברתי".

 

עם זאת אלאלוף מדגיש שלא איבד תקווה. הוא עדיין סבור שהממשלה תקיים בשבועות הקרובים דיון בנושא העוני, ובעקבותיו בכל זאת יוקצו תקציבים משמעותיים לטובת ההמלצות.

 

הוועדה למלחמה בעוני, שמונתה על ידי שר הרווחה מאיר כהן, הגישה את מסקנותיה ביוני. בדו"ח שלה נכתב כי מטרת יישום המסקנות היא הורדת שיעור העוני בישראל בכמחצית בתוך כעשור, בדומה לשיעור במדינות ה-OECD. השר כהן התחייב שהמסקנות יובאו לדיון בממשלה בתוך כחודשיים, אולם כאמור עד כה לא התקיים דיון כזה. במשרד הרווחה טוענים שהדיון נדחה בגלל מבצע צוק איתן.

 

לפי דו"ח העוני האחרון של המוסד לביטוח לאומי, ב-2012 חיו בישראל יותר מ-1.7 מיליון עניים. מומחים מעריכים כי הדו"ח שיוגש בסוף השנה הנוכחית יצביע על עלייה בשיעורי העוני והפערים החברתיים, משום שהוא צפוי לשקף גם את קיצוץ קצבאות הילדים שעליו החליטה הממשלה בשנה שעברה.

שר הרווחה מאיר כהן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר הרווחה מאיר כהן(צילום: מוטי קמחי)
 

חברים אחרים בוועדה היו זהירים פחות מאלאלוף בניסוחיהם. "למעשה קוברים את מסקנות הוועדה. משרד האוצר עשה טעות מוסרית בבחירות בתקציב כפי שהן הוצגו היום", אמר ציון גבאי, חבר הוועדה ומנכ"ל הקרן לידידות. "ההבטחות לכסף לביטחון תזונתי ולניצולי שואה הן מיחזור של התחייבויות קודמות.

הממשלה הייתה חייבת לשים מיליארדים בהעלאת קצבאות לקשישים, למשפחות נזקקות ולדיור ציבורי, אחרת לא נראה שינוי בממדי העוני. עוני אינו גזירת גורל אלא בחירה ממשלתית של סדרי עדיפויות. המשמעות של תקציב כזה היא שהממשלה מפנה עורף לאוכלוסיות הללו".

 

שר הרווחה מאיר כהן דוחה את הטענות האלו: "כבר השנה נתחיל במאבק בעוני, וזאת בשורה חשובה למדינת ישראל ולאזרחיה. תוספת תקציבית של מאות מיליונים שילכו ישירות להעצמת משפחות עניות. זהו המשך מגמה של העצמת הרווחה והחברה, ויעידו על כך המספרים והגידול בתקציבי הרווחה ביותר משלושה מיליארד וחצי שקל בשנתיים האחרונות.

 

"במשך שנים הפך העוני לבעיית העמותות והמגזר השלישי, וזכה להתעלמות מהמדינה. אנחנו מתקנים את המצב ומשנים סדרי עדיפויות. מיליארד שקל לניצולי השואה, חצי מיליארד שקל לחוק האוטיזם, יותר ממיליארד שקל לטיפול בעוני ועוד. זאת בשורה חשובה ביותר שאמשיך לחזק יחד עם שר האוצר. המטרה לתקציב הבא היא קביעת יעד חברתי של הממשלה בתקציב".

פורסם לראשונה 28/09/2014 23:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים