שתף קטע נבחר

קודם קריירה, אח"כ תואר: כך תפסיקו למלצר

צעירים רבים מגלים כי ללא ניסיון תעסוקתי וידע מעשי, תואר ראשון לא ממש יעזור להם להשיג עבודה בתחומם. הפתרון: צבירת יתרון בעולם העבודה עוד קודם ללימודים האקדמים. דעה

לימור, צעירה מהמרכז, חלמה להיות מהנדסת תוכנה. אולם בעוד שרוב חבריה  נרשמו ללימודים אקדמיים של תואר בן 3 או 4 שנים ורק אז החלו לחפש עבודה - היא נרשמה דווקא לקורס מנהלי רשתות, שבסיומו החלה לעבוד בחברת מחשבים. את לימודי התואר דחתה בשנה, כדי לצבור יתרון מעשי בעולם העבודה.

 

 

היום לימור בת 28, בוגרת תואר ראשון ועובדת כמנהלת פרויקטים באותה חברה. לטענתה, ההחלטה שלא להירשם ללימודי הנדסת תוכנה לפני שיש לה איזשהו ניסיון תעסוקתי, הייתה אחת המוצלחות בחייה. "התחלתי את הקריירה שלי לפני שהתחלתי את התואר", היא אומרת.

 

ממלצרים עם תואר

בעבר הלא כל כך רחוק אמרו לנו שיש זמן ושאפשר לשרוף את כל שנות העשרים שלנו על חיפוש עצמי ממושך ולא יעיל. אז אמרו. היום, הקולות שעולים מהשטח אומרים בדיוק את ההיפך, וגם יועצים תעסוקתיים יגידו, שהדרך הנכונה לקריירה היא להתחיל בקריירה.

 

מה הכוונה? שמהרגע שבו יודעים באיזה ענף תעסוקתי רוצים להשתלב, אפשר לבחון האם תחום זה מחייב בלימודים אקדמיים ארוכים, או שאפשר להתחיל את הדרך בתחום בעזרת קורס קצר יחסית. זה לא אומר שצריך לוותר על לימודים לתואר, כי הם אלו שבסופו של דבר יעזרו לכם להתקדם בתחום, אבל זה כן אומר, שחשוב להצטייד בכישורים המקצועיים שעולם האקדמיה לא מעניק היום.

 

בסקר שערכנו ב-AllJobs בקרב מעסיקים הופתענו לגלות, כי רובם מעדיפים בעובדים בעלי הכשרה או ניסיון רלוונטי, על פני תואר אקדמי. ואכן, לפני כעשור, לימודי תואר ראשון אכן העניקו יתרון משמעותי על יתר המועמדים. פעם, הבוגרים הצעירים וחסרי הניסיון ידעו, ששוק התעסוקה יאפשר להם להיכנס לארגונים גדולים ואפילו לחברות היי-טק נחשקות במגוון תפקידים התחלתיים. חברות רבות אף בנו עבור הבוגרים הטריים הללו מסלולי הכשרה וקידום.

 

אולם כיום, הבוגרים החדשים - שמקווים כי עם קבלת התעודה הנחשקת יסתיים "פרק המלצרות" בחייהם - מוצאים את עצמם מתמודדים על מקומות עבודה מול אלפי בוגרים נוספים, שגם להם אין ניסיון תעסוקתי וידע מעשי להציע. כך, גם כשהתעודה כבר תלויה על הקיר, הם ממשיכים להגיע למשמרות עבודה בבתי הקפה ורשתות האופנה, כשהם מרגישים מרומים, כועסים ובעיקר מבולבלים.

 

חשיבה פרקטית במקום חיפוש עצמי

בימינו, גם ההשכלה הפכה למוצר שנתון לחסדי כוחות השוק, וכשיש עודף של מוסדות לימוד בפריסה רחבה והיצע בלתי מוגבל של מסלולים – תוצאות עגומות בשטח יהיו רק עניין של זמן. אבל בזמן שאיש אינו לוקח אחריות על ההכשרה של עשרות אלפי בוגרים למקצועות שלא נדרשים בפועל - הסטודנטים כן יכולים לקחת אחריות על גורלם.

 

המציאות הנוכחית מחייבת חשיבה אחרת, יצירתית ומעשית. אם פעם היה מקובל לעבוד בעבודות סטודנטיאליות פשוטות וגמישות, שלא דורשות שום הכשרה קודמת, ולהתחיל את תהליך חיפוש העבודה רק בתום הלימודים - היום זה כבר לא מספיק. למעשה, זהו בדיוק המסלול למעגל הקסמים שישאיר אתכם בבית, כי כולם דורשים ניסיון, אך ללא צבירת ניסיון קשה למצוא עבודה.

 

אין ספק כי לימודים אקדמים עדין חשובים בטווח הבינוני והארוך. אבל אם השיטה של "תואר ולעבודה" נכשלה, אולי צריך להפוך את הדברים - להתחיל לעבוד בתחום מקצועי כלשהו, הקשור לתחום הלימודים העתידי, לצבור ניסיון מעשי - ורק אז להתחיל את הלימודים האקדמיים.

 

כיום יש מגוון רחב של מסלולי הכשרה, שמעניקים ללומדים אותם ידע מקצועי פרקטי ונדרש, כמו אימון כושר, מידענות, עריכת וידאו או קידום אתרים. תעודת הסמכה בתחומים הללו מאפשרת צבירת ניסיון תעסוקתי באופן מיידי. לאחר מכן אפשר להתחיל ללמוד לתואר ראשון תוך כדי עבודה – לא מלצרות, לא אבטחה ולא קיפול בגדים בחנות. כך, בתום הלימודים באקדמיה תוכלו לציין בקורות החיים שלכם: "תואר ראשון וניסיון מקצועי של 3 שנים".

 

הכותבת היא מנהלת AllJobs College  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים