שתף קטע נבחר

מחירי הדירות החדשות עלו השנה ב-13%

בהשוואה לרבעון הראשון של השנה עלה המחיר הממוצע של דירה חדשה ב-2.5%, כך על פי נתוני משרד השיכון שפורסמו היום. ירידה קלה נרשמה במחיר הדירות מיד שנייה, בעקבות ירידה בהיקף העסקאות בתל-אביב

נתוני משרד השיכון מצביעים על עלייה במחירי הדירות החדשות ברבעון השני של 2014. בהשוואה לרבעון הראשון של השנה עלה המחיר הממוצע של דירה חדשה ב-2.5%. בהשוואה לרבעון המקביל ב-2013 עלו המחירים ב-13%, אולם במשרד השיכון מציינים כי נתון זה אינו מצביע על מגמה מובהקת בשוק הדיור שכן המחירים ברבעון השני של 2013 היו נמוכים במיוחד מהמגמה.

 

 

כתבות נוספות בערוץ נדל"ן :

למ"ס: ירידה של כ-31% בקניית דירות חדשות

סקר הלמ"ס: באיזו עיר הכי טוב לחיות?

עוד בנייה בבאר שבע: 763 דירות חדשות

 

העלייה במחירי הדירות החדשות מיוחסת להמתנה של זוגות צעירים הרוכשים את דירתם הראשונה לכניסתן לתוקף של הטבות מע"מ 0% ומחירי מטרה. הטבות אלו צפויות לחול על דירות זולות וקטנות יחסית (3-4 חדרים), ובעקבות פרסום כוונת הממשלה להעניקן מעדיפים זוגות צעירים לעכב את רכישת דירתם הראשונה עד לכניסתן לתוקף.

 

"ציפיות רוכשים פוטנציאליים להפעלת תכניות הממשלה לפטור ממע"מ ומחיר מטרה תרמו לירידה במשקל העסקות בדירות זולות ובאזורי הפריפריה וכן ירידה במשקל רוכשי דירה ראשונה", מציינים במשרד השיכון. "זאת, משום שהסבירות שעסקות אלו יכללו בהטבות הממשלה גבוה ביחס לעסקות אחרות".

 

כתוצאה מכך, עלה חלקן של עסקאות לרכישת דירות גדולות ויקרות באזורי הביקוש על ידי משקיעים, שהעלו את המחיר הממוצע של דירה חדשה.

 

עיקר העלייה: בדירות חדשות

העלייה במחיר הממוצע של דירה חדשה הורגשה בעיקר במחירן של דירות בנות 4 חדרים, שמחירן עלה ב-16% בהשוואה לרבעון השני של 2013. מחירה הממוצע של דירת 5 חדרים עלה ב-8%.

 

מנגד, ירד מחירה הממוצע של דירה מיד שנייה ב-0.5%. הירידה הורגשה בעיקר במחירן של דירות גדולות, בנות 5 חדרים ויותר, שמחירן הממוצע ירד ב-1%. מחירה הממוצע של דירה בת 3 חדרים מיד שנייה עלה ב-1.5% ומחירה הממוצע של דירה בת 4 חדרים עלה ב-2%.

 

במשרד השיכון מציינים כי הגורם המרכזי לירידה הקלה במחירה הממוצע של דירה מיד שנייה הוא ירידה בהיקף העסקאות במחוז תל-אביב, שבו מחירן של דירות כאלה הוא הגבוה ביותר בארץ. 12% מהעסקאות לרכישת דירה מיד שנייה ברבעון השני של השנה בוצעו במחוז תל-אביב, לעומת 18% ברבעון השני של 2013.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים