שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חייו של בן 5 שנפגע מקליע בסוריה ניצלו בישראל

  הילד טייל עם אביו ברחוב כאשר החל ירי סביבם. במהלך ריצה לעבר המחסה הוא נגע בפניו, ואביו פינה אותו לבית חולים שדה של צה"ל, שנמצא על הגבול. הוא הועבר לרמב"ם, נותח - וחייו ניצלו

  בן 5 מסוריה נפגע מקליע, אביו הבריח אותו דרך הגבול לטיפול בישראל: לפני כשבוע הלך מ', ילד בן חמש המתגורר בדרום סוריה, עם אביו ברחוב. באזור החל ירי ובעוד השניים רצים לתפוס מחסה, נפגע הילד מקליע בפניו. הקליע נכנס מהלחי הימנית ונעצר בצוואר.

   

  האב מיהר עם הילד לגדר הגבול על ישראל, שם הקים צה"ל בית חולים שדה. לאחר בדיקה פונה הילד לבית החולים רמב"ם בחיפה. עם הגיעו לרמב"ם בוצעו לילד בדיקות דימות, שהעלו כי הקליע ירד לכיוון צווארו, עבר את הלוע והלשון ונתקע במיקום מסוכן במיוחד: צמוד לעורקי וורידי הצוואר, ובמרחק של חצי ס"מ מעורק התרדמה (קורוטיס), המוביל דם למוח, ובצמוד לווריד הג'וגולרי בצוואר.

  צילום הרנטגן של הילד, עם הקליע בצווארו. נתקע במיקום מסוכן (באדיבות בית החולים רמב"ם) (באדיבות בית החולים רמב
  צילום הרנטגן של הילד, עם הקליע בצווארו. נתקע במיקום מסוכן(באדיבות בית החולים רמב"ם)

   

  "במצב כזה הקליע יכול היה לגרום לפגיעה באספקת הדם למוח או בעצבי עמוד השדרה, ולהוביל לנזק מוחי, לנכות קשה או למותו של הילד", מתאר ד"ר סאלח נסייר, מתמחה במחלקת כירורגית פה ולסת ואחד הרופאים שניתחו את מ', את מצבו של הילד. "הסברנו לאב שלבנו יש הרבה מזל, כיוון שהקליע נעצר לפני שפגע בעורק חשוב. הסברנו לו גם שמדובר בניתוח מסוכן ומאתגר, אבל הקליע חייב לצאת".

   

  את הניתוח, שארך כשעתיים וחצי, ביצע צוות רב תחומי עליו נמנו ד"ר טוני כארם, רופא בכיר בכירורגית כלי דם, ד"ר עמרי אמודי, רופא בכיר בכירורגית פה ולסת, וד"ר נסייר. "גם במהלך הניתוח היה חשש גדול", אומר ד"ר נסייר. "לא היה ברור אם הקליע סותם חור באחד מכלי הדם, והיה חשש שברגע שנוציא אותו יחל דימום מסוכן, אך לשמחתנו זה לא קרה".

   

  מחוץ לחדר הניתוח המתין האב המודאג, ששמח לקבל את החדשות הטובות. "הוא חיבק אותנו והודה לנו מקרב לב על שהצלנו את חייו של בנו. לילד היה מזל גדול מאוד. עוד כמה מילימטרים למטה והוא היה מת במקום. עכשיו הוא מתאושש מהניתוח, ובעוד כמה ימים יוכל להשתחרר לביתו".

  הקליע. היה קרוב לגרימת מוות (באדיבות בית החולים רמב"ם) (באדיבות בית החולים רמב
  הקליע. היה קרוב לגרימת מוות(באדיבות בית החולים רמב"ם)

   

  בשבוע האחרון אושפזו בצפון עוד שלושה ילדים שנפצעו בקרבות, ביניהם ילד בן שבע שנפצע באורח קשה מאוד מרסיס בראשו. הוא הובא בתחילה למרכז הרפואי 'זיו' בצפת, עם עוד שני ילדים במצב קשה ובינוני. בהמשך הוא הועבר למרכז הרפואי גליל בנהריה, בו ישנה מחלקה ניורוכירורגית. הרופאים פועלים שם כעת לייצב את מצבו, והוא צפוי לעבור ניתוח בתקופה הקרובה.

   

  בבית החולים אמרו כי יותר מ-80 ילדים הובאו אליהם מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה, ורבים מהם נפגעו בראשם.

      

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות בית החולים רמב"ם
  הקליע. עוד שלושה ילדים סורים אושפזו השבוע בישראל
  באדיבות בית החולים רמב"ם
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים