שתף קטע נבחר

ביקורת על הצעת התקציב: "הדורות הבאים ישלמו"

הצעת תקציב המדינה גוררת ביקורת נוקבת באופוזיציה וגם בקואליציה. יו"ר ועדת הכספים: "ההצעה לא מכסה את הפער בין ההוצאות להכנסות, אוביל מקצה שיפורים". העבודה: "שר האוצר חושב שהציבור עיזה עיוורת". מנגד, לפיד אמר: "זה תקציב שמביא בשורות חברתיות"

"התקציב של לפיד הופך את ישראל לצבא שיש לו מדינה". במערכת הפוליטית לא מתרגשים במיוחד מההצהרות שמפזר משרד האוצר בדבר אי העלאת מסים והבאת בשורות חברתיות למשקי הבית בישראל. על רקע הצעת תקציב המדינה לשנת 2015 שהוגשה היום (ד') למשרדי הממשלה, מתחו באופוזיציה ואף בקואליציה ביקורת על ההצעה שכוללת בין היתר קיצוצים בהיקף של 3.7 מיליארד שקלים.

 

להצעת התקציב המלאה - לחצו כאן

 

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), תקף את הצעת התקציב ואמר כי "המשק בהאטה, והציפייה שהייתה לי מחוק ההסדרים היא שהוא יציג בתוכו רפורמות ומנועים מחוללי צמיחה שיוכלו להצעיד את המשק לצמיחה מחודשת".

 

סלומינסקי אמר עוד: "לצערי, חוק ההסדרים כפי שהוא אינו מסוגל לכסות את הפער הגדול שנמצא בתקציב בין ההוצאות להכנסות. אני אוביל מקצה שיפורים בחוק ההסדרים כדי לשפרו לטובת אזרחי המדינה וכלכלתה, ואני שמח שהצלחתי למנוע הרבה מאוד גזרות משמעותיות שכוונו לפגוע בעולמה החינוכי והדתי של הציונות הדתית וכן גזרות שכוונו לפגוע בהתיישבות".

 

באופוזיציה השמיעו כצפוי ביקורת חריפה יותר. יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, תקפה את ההחלטה להוסיף מיליארדי שקלים לתקציב הביטחון ואמרה: "התקציב של לפיד מגדיל את ההוצאה ואת הגירעון רק כדי לפטם את מערכת הביטחון. בחסות תקציב הביטחון העצום, לפיד מחסל כל סיכוי לפיתוח חברתי והשקעה באזרחים, וגובה מחיר בלתי-נסבל שהדורות הבאים ימשיכו לשלם".

 

גלאון הוסיפה כי התקציב משקף תמונה עגומה שלא עולה ממנה שום חזון או בשורה. לדבריה, "מה שהיה הוא שיהיה - לפיד ממשיך להיות קבלן הביצוע של האג'נדה הכלכלית הדורסנית של נתניהו, וחוץ מהבטחות ריקות הוא לא מחדש כלום ולא משנה כלום. ההוצאה האזרחית תמשיך להתכווץ, האי-שוויון ימשיך לגדול והמשפחות הצעירות ימשיכו לקרוס תחת הנטל הכלכלי".

 

במפלגת העבודה הבטיחו קרב התשה בהצבעות לאישור התקציב בכנסת. בהודעה שפרסמה המפלגה נאמר כי "לפיד הבטיח שמעמד הביניים לא יהיה הפרה החולבת, ובמקום זה אנו מגלים שהוא חושב שהציבור הוא עיזה עיוורת".

 

עוד אמרו במפלגת העבודה כי "ה'תקציב החברתי' נחשף כעוד שליפה חסרת שחר. התקציב הזה כולל עוד ועוד גזרות אנטי-חברתיות פוגעניות. כפי שבשנה שעברה התחלנו עם מס על סיגרים ויאכטות וסיימנו בגזרות שדרדרו אלפי משפחות אל מתחת לקו העוני, כך גם התקציב הזה התחיל עם מסיבת עיתונאים בנוסח 'לפנק, לפנק, לפנק' ויסתיים עם גזרות קשות שימררו את חיי הציבור".

 

"הצעירים פשוט יברחו מהארץ" 

ח"כ איציק שמולי מהעבודה התייחס בדברי הביקורת שלו להחלטה לייקר את האגרות להנפקת דרכונים. לדבריו, "הצעד הכי חם מבחינתו של לפיד הוא ההחלטה לייקר את האגרה הזאת כי אחרי שהצעירים יבינו מה הוא מתכוון לעולל להם במסגרת דאגתו למעמד הביניים, הם פשוט יברחו מהארץ".

 

שמולי ציין עוד כי "כבר חודשים לפיד מברבר את עצמו לדעת על דאגתו לצעירים שנותנים ומשרתים והנה ברגע האמת הוא מייקר את הצהרונים, דוחה את יישום יום לימודים ארוך ומקצץ בתקציב

משרד השיכון בתוכניות דיור. התחייבויותיו של לפיד להציב סדר עדיפויות חדש מתבררות כעת כהונאה אחת גדולה ואנחנו ניאבק כדי להעיף את גזרות הצעירים מהתקציב".

 

ח"כ אראל מרגלית, אף הוא ממפלגת העבודה, אמר: "שר האוצר מפיץ את בשורת התקציב בעיתוי אומלל שבו מתפרסם נתון נוסף על המשך השתוללות מחירי הדיור. לפיד ייזכר כאיש שבתקופתו מחירי הדירות המשיכו לנסוק, מעמד הביניים כרע תחת הנטל - ושר האוצר ממשיך לחיות בעולם דמיוני, מדרדר את המשק למיתון ואנשים מאבדים את פרנסתם. האיש שהביא לעולם את בשורת ה'גירעון התוצאתי' הוא מועמד ודאי לפרס נובל לכלכלה דמיונית". ח"כ איתן כבל אמר: "שר האוצר אולי מדבר על פוליטיקה חדשה, אבל משתמש בתרגילים הכי ישנים ועבשים בספר".

 

מנגד, שר האוצר יאיר לפיד אמר היום: "זה תקציב שמביא איתו בשורות חברתיות. זה תקציב שאפשר לנו לא להעלות מסים על אזרחי ישראל, כי מגיע לאזרחים שלא יעלו להם שוב את המסים. זה תקציב שמוסיף יותר לבריאות, לחינוך, לרווחה, לביטחון הפנים - הרבה מעבר לגידול הטבעי. הוא מאפשר למדינת ישראל להילחם ביוקר המחיה, ביוקר הדיור, ביוקר המזון והוא למען השכבות החלשות ובשביל מעמד הביניים הישראלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן ספירא
ביקורת נוקבת. שר האוצר לפיד
צילום: אילן ספירא
מומלצים