שתף קטע נבחר

תעלומה בסילוואן: מי מכר דירות למתנחלים?

התושבים הערבים בשכונה המזרח ירושלמית מנסים להבין מי עורר סערה ומכר 11 דירות ליהודים. תושב בשכונה: "מדברים על איש דת שאחראי לבלגן, ואנחנו מחפשים אותו". איש הדת מכחיש: "לא יודע מאיפה הביאו את הסיפור". בשטח המתח גובר. "אחרי שהשתלטו על הבתים, ירצחו אותנו"

מי עומד מאחורי מכירת הבתים שהציתה את השכונה במזרח ירושלים? יממה לאחר כניסתן של כמה משפחות יהודיות לבתים בשכונת סילוואן, ניסו אתמול (ד') התושבים הערבים בשכונה לנסות ולהבין מי הסכים לוותר על הנכסים. 11 הדירות, שאותן רכשה החברה האמריקנית "קנדל פיננסס" בסיוע עמותות ימין, נמצאות בתוך שישה מתחמי מגורים. אחרי המהומות אתמול שבמהלכן יידו צעירים ערבים אבנים לעבר שוטרים, הביעו היום התושבים הוותיקים זעם נגד הממשלה ואמרו: "היום השתלטו על בתינו, מחר ירצחו אותנו".

 

חברת שמירה פרטית מאבטחת את הבתים שאליהם נכנסו היהודים. התושבים החדשים בשכונה העדיפו לשמור היום על שתיקה ולא להתייחס לשאלה מי אפשר להם לרכוש את הדירות. לטענת כמה תושבים ערבים בשכונה, איש דת מוסלמי מאזור המשולש הוא זה שביצע את המכירה. בשיחה עם ynet הכחיש איש הדת את המיוחס לו ואמר: "הכול שקרים, אני אדם מכובד".

 

אחמד קראין, תושב סילוואן, אמר: "אנחנו עדיין לא יודעים אם מדובר ברכישת בתים או בגניבה. לקחו לנו את הבתים בכוח ואנחנו מחכים לדעת מי עשה את כל התהליך המסריח. שמענו על איש הדת מהמשולש, אבל בשלב הזה אי אפשר להאשים אותו. צריך לבצע בדיקה עמוקה כדי שהכול יתבהר".

 

בהתייחסו לכניסת היהודים לשכונה אמר קראין כי "תמיד אנחנו שומעים על זה שמדברים על משא ומתן לשלום, אבל מדינת ישראל הורסת ומחסלת את תהליך השלום. הם קברו את הסכם אוסלו, וככל הנראה הממשלה לא רוצה אותנו במזרח ירושלים. הם לא יודעים לאן הם מושכים אותנו, ואף פעם לא יהיה שקט אם המצב יישאר כמו שהוא".

 

עבדאללה אבו-רמילי, אף הוא תושב השכונה, סיפר כי שוחח עם כל בעלי הדירות שנמכרו והם טענו בפניו שלא ביצעו שום עסקה עם יהודים. לדבריו, "שמעתי מהרבה אנשים שהם מדברים על איש דת שאחראי לבלגן, ואנחנו מחפשים אותו. אנחנו לא רוצים לשפוט אותו, אבל הוא צריך להסביר מה הקשר שלו למכירת הדירות".

 

"יותר מ-50 מתנחלים התנפלו עלינו"

ארבע מתוך 11 הדירות שייכות למשפחת אבו-ענאן. בני המשפחה ציינו כי בכוונתם להישאר בכניסה לבתים גם אם הדבר כרוך בכך שיהרגו אותם. פואד ג'לאג'ל, קרוב משפחה, סיפר כי "באמצע הלילה התנפלו עלינו כאן יותר מ-50 מתנחלים עם שומרים ואז התחיל הבלגן. אחד מהם טען שמכרו להם את הבתים ולא הראו לנו שום ניירות שמוכיחים את זה".

 

ג'לאג'ל הוסיף כי "יום אחרי התברר כי יש אדם מאזור המשולש שעשה כנראה משחק מסריח עד שהצליח לעזור לגופים אחרים להשתלט על הבתים. ניסינו ליצור איתו קשר, אבל הוא מבטיח לנו שהוא יחזור לדבר איתנו ולא חוזר. בעלי הבתים עצמם לא מכרו אותם, הם נפלו קורבן לרמאים. אחרי שהשתלטו על הבתים, ירצחו אותנו ויזרקו אותנו כמו חיות".

 

פתחי כיאט, קרוב משפחה שבבעלותה היו שלוש דירות שנמכרו ליהודים,

 אמר: "אין לנו יד במכירת הבתים, אנחנו עדיין לא מבינים איך זה קרה, כולנו בהלם. גם אנחנו היינו רוצים לדעת מאיפה התחיל כל העניין הזה".

 

איש הדת המוסלמי הכחיש כאמור את הטענות נגדו. לדבריו, "לא הייתי שותף במכירת בתים למתנחלים בסילוואן. אני לא יודע מאיפה הביאו את הסיפור הזה, הכול שקרים. ככל הנראה מי שמכר את הבתים רצה להפיל אותי כדי להתנער מאחריות. אני תמיד עושה דברים לטובת החברה, אף פעם לא חשבתי למכור בתים ליהודים. יש לי קשרים טובים עם הרבה אנשים במגזר הערבי, והכסף הוא לא כל דבר בשבילי".


פורסם לראשונה 01/10/2014 23:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר מאיר
בלגן בסילוואן
צילום: עופר מאיר
מומלצים