שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לראשונה בעולם: ילדה בן לאחר שהושתל בה רחם

  תושבת שוודיה שנולדה ללא איבר הרבייה, עברה השתלת רחם, שנתרם לה על-ידי חברתה הטובה בת ה-61. ההריון לא עבר באופן תקין ולעיתים נדמה היה שהיא תפיל את העובר. בשבוע ה-32 הוחלט שהגיע הזמן ללידה וכעת חובקים בני הזוג בן זכר. אם יחליטו לא להביא לעולם ילד נוסף, יוסר הרחם מהאישה

  היסטוריה נרשמה בתחום השתלות הרחם: תושבת שוודיה ילדה לאחרונה בן בכור, לאחר שעברה השתלת רחם, שאותו תרמה לה אחת מחברותיה. על הלידה דיווח כתב העת הרפואי Lancet.

   

  האם הטרייה, בת 36, נולדה ללא רחם. היא ובעלה ביצעו הפריית מבחנה בה נוצרו 11 עוברים שהוקפאו. היא עברה כאמור השתלת רחם על ידי רופאי אוניברסיטת גותנברג. את הרחם תרמה לה חברת המשפחה בת 61, לאחר שעברה את גיל הבלות שבע שנים קודם לכן.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  בהמשך טופלה המושתלת בתרופות למניעת דחיית השתל. שנה לאחר ההשתלה, החליטו הרופאים כי גופה מוכן להשתלת אחד העוברים שהוקפאו.

   

   

  במהלך ההריון פיתחה האישה מצב מסכן חיים הקרוי פרה אקלמפסיה. העובר החל לסבול מהפרעות קצב לב בשבוע ה-32 להריון, והרופאים החליטו כי הגיע הזמן לילד אותה. הבן הבכור נולד בניתוח קיסרי והועבר להמשך טיפול בפגיה.

   

  לאחר שהגיע לשבוע ה-36 לחייו, שוחרר הבן יחד עם הוריו המאושרים, במצב טוב. הרופאים מסרו כי גם לאם שלום.

   

  בני הזוג ביקשו להישאר בעילום שם. בראיון אנונימי, אמר האב: "עברנו מסע קשה במהלך השנים, ועכשיו יש לנו בן מדהים. הוא לא שונה מכל ילד אחר, אבל יהיה לו סיפור טוב לספר".

  "עכשיו יש לנו בן מדהים". התינוק שנולד לאחר השתלת רחם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  "עכשיו יש לנו בן מדהים". התינוק שנולד לאחר השתלת רחם(צילום: AFP)
   

  בעבר נערכו נסיונות נוספים להשתלות רחם כדי להביאו לכדי הריון. באחד המקרים, האיבר נדחה והוצא מגופה של המושתלת כעבור שלושה חודשים. מקרה אחר הסתיים בהפלה.

   

  ראש צוות המשתילים, פרופ' מאטס ברנסטורם, תיאר את רגשות הצוות הרפואי בזמן הלידה: "זה היה רגע מאושר. לא האמנו שנגיע לרגע הזה. ההצלחה שלנו מבוססת על 10 שנות מחר אינטנסיבי על בעלי חיים ואימונים רבים שפתחו את האפשרות לנשים רבות ברחבי העולם הסובלות מאי פוריות רחם. זה נותן תקווה לנשים שחשבו שלעולם לא יביאו לעולם ילד".

   

  כעת מטפלים ד"ר ברנסטורם וצוותו בשמונה נשים נוספות הסובלות מבעיה של היעדר רחם. בקרוב יחליט הזוג המאושר האם הם חפצים בהריון שני. אם יחליטו שהם מסתפקים בבנם הבכור, יוסר הרחם מגופה של האישה, כך שלא תזדקק עוד ליטול תרופות למניעת דחיית השתל.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  התינוק נולד בשבוע ה-32
  צילום: AFP
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים