שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: אורן אהרוני
  גוטמן: "האינטליגנציה של כדורגלנים היא הגבוהה ביותר מכל ענפי הספורט"
  על השחקנים ("כל אחד מהם משאיר את האגו שלו בבית"), על השינויים ("יש לנו שילוב של צעירים ומנוסים כמו נאתכו, זהבי, דמארי, בן חיים וגילי רמוט, שמביאים רעננות ואנרגיה"), ועל עצמו ("היום אני יותר שקט, רגוע, מתעסק רק בעבודה שלי"). רגע לפני היציאה לקפריסין, למשחק הראשון במוקדמות יורו 2016, מאמן הנבחרת אלי גוטמן בראיון
  "תגידו את האמת, לא נמאס לכם מהשאלות הבנאליות האלה? שוב לחפש כותרת על הצהרה או משהו כזה? הפעם אני קולט שהשחקנים שלי צנועים, ממוקדים ולא יוצאים בהצהרות, לכן אלך עם השחקנים. כולנו ביחד נחרוג הפעם ממנהגנו ונכוון גבוה רק בחדר ההלבשה".

   

  רגע לפני שימריא בצהריים (ג') עם נבחרת ישראל לקפריסין, המאמן אלי גוטמן העניק ראיון ל"ידיעות אחרונות" ו-ynet ספורט ומדבר על קמפיין מוקדמות יורו 2016 שייפתח ביום שישי בניקוסיה.

   

  אלי גוטמן. "יש לי עוד חלום, שומר אותו ביני לבין שחקניי" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
  אלי גוטמן. "יש לי עוד חלום, שומר אותו ביני לבין שחקניי"(צילום: אורן אהרוני)

   

  הפורמט החדש של אליפות אירופה בעוד שנתיים בצרפת, מאפשר לנבחרת לסיים גם במקום השלישי ועדיין להיות בתמונת העלייה מהפלייאוף. גוטמן מודע לכך, אבל בניגוד לקמפיין שעבר, הפעם הוא משתדל לשמור על פרופיל נמוך ולהשאיר את הדיבורים על השאיפות בחדר ההלבשה של בית הנבחרות.

   

  "מתחילת הקריירה שלי תמיד חלמתי", הוא אומר. "אם לא הייתי חולם, לא הייתי מגיע לליגת האלופות, לא הייתי מקדם שחקנים. ברור שלכל אחד מאיתנו בנבחרת יש עוד חלום, רק שהפעם אני בוחר לשמור אותו ביני לבין השחקנים שלי".

   

  צפו באימון הנבחרת    (צילום ועריכה: אורן אהרוני)

  צפו באימון הנבחרת    (צילום ועריכה: אורן אהרוני)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בכל זאת, מאיפה מגיע האמון הזה? מנין האופטימיות?

  "אנחנו מאמינים בכוח הקבוצה שלנו. אני שומע את השחקנים שלי ואני שואב מהם את הביטחון. כל אחד מהם משאיר את האגו שלו בבית וכולם מתלכדים כקבוצה".

   

  מה מייחד את הנבחרת בקמפיין הזה?

  "יש לנו שילוב של שחקנים צעירים ומנוסים כמו ביברס נאתכו, ערן זהבי, עומר דמארי, טל בן חיים וגילי רמוט, שמביאים רעננות ואנרגיה והם מספיק מנוסים לעמוד במעמדים האלו. יש לנו את האיזון הזה, והוא הכי חשוב".

   

  הפקת לקחים אחרי הקמפיין האחרון? מקצועיים, התנהלותיים?

  "שיניתי בתפיסת עולמי. בפן המקצועי, היום אחרי חילוץ כדור אני מבקש פס עומק כדי להוציא כמה שיותר שחקני יריב מהמשחק וליצור התקפת מעבר, בניגוד לעבר שביקשתי בעיקר להניע כדור, גם אם לאחור או לרוחב. אני יותר שקט, רגוע, מתעסק רק בעבודה שלי, נותן לשחקנים שלי את כל הביטחון העצמי, מוריד מהם את הלחץ, לוקח הכל עליי".

   

  יוסי בניון. הפעם לא זומן לסגל (צילום: ההתאחדות לכדורגל) (צילום: ההתאחדות לכדורגל)
  יוסי בניון. הפעם לא זומן לסגל(צילום: ההתאחדות לכדורגל)

   

  "יש יותר ממנהיג אחד"

  אחרי הפרישה של דודו אוואט וההחלטה לא לזמן את יוסי בניון, גוטמן צריך לקבל את המנהיג הבא שלו מתוך הנבחרת. הבלם טל בן חיים הוא הקפטן, אבל אינו דמות שסוחפת אחריה

  יותר מדי שחקנים בנבחרת. נראה כי ממלא מקומו זהבי הרבה יותר מקובל על חבריו.

   

  גוטמן, מה יהיה עם מנהיגים?

  "חייבים יותר ממנהיג אחד על המגרש והיום אני מרגיש שיש לנו מנהיגות. שחקנים כמו בן חיים הבלם, זהבי, ייני, נאתכו, זה מספיק".

   

  כמעט בלי ששמנו לב, החלק הקדמי שיפתח ביום שישי יהיה חדש לגמרי. אם בקמפיין שעבר עדן בן בסט ותומר חמד היו הכוכבים וגם מאור מליקסון קיבל קרדיט בין ה-11, לפחות בשלב הזה של הקמפיין הם מפנים את מקומם לשחקנים שהיו אז ברוטציה. ורמוט וזהבי היו כמעט כל הקמפיין פצועים, דמארי בקושי שיחק וכמוהו החלוץ בן חיים. הפעם הם מקבלים את מלוא הקרדיט.

   

  עומר דמארי. גוטמן: "עשה קפיצה משמעותית" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
  עומר דמארי. גוטמן: "עשה קפיצה משמעותית"(צילום: ראובן שוורץ)

   

  בוא נעבור על החלק הקדמי. נתחיל עם דמארי, שנראה בכושר שיא.

  "יש לנו מספר לא מבוטל של חלוצים איכותיים, ואני מאושר מכך. דמארי בין המובילים שבהם, הוא עשה קפיצת מדרגה משמעותית ויש בי את התחושה שנראה את זה בנבחרת".

   

  טל בן חיים?

  "יש לו הרבה פעולות של כוח מתפרץ, אבל בכל פעם שהוא מתעסק בדברים שלא קשורים למשחק זו הסחת דעת. כבר אמרתי לו שזה האויב הגדול ביותר שלו".

   

  ורמוט?

  "כשגילי בשיא שלו, למעט הקשרים של נבחרת בלגיה וגארת' בייל בוויילס, קשה למצוא שחקנים ברמתו בנבחרות האחרות בבית הזה. גילי היה פצוע ברוב הקמפיין שעבר, ועכשיו אני מרגיש אותו כמו שהרגשתי אותו בליגת האלופות בהפועל ת"א".

   

  גוטמן עם זהבי. "יודע כמה הוא רוצה להשאיר חותם על הקמפיין הזה" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
  גוטמן עם זהבי. "יודע כמה הוא רוצה להשאיר חותם על הקמפיין הזה"(צילום: אורן אהרוני)

   

  זהבי.

  "זהבי תמיד יישאר אותו הדבר - אם זה במכבי, בנבחרת או מה שהוא היה בהפועל ת"א. אנרגיות, אהבה למשחק, יכולות כיבוש. לצערי גם הוא היה פצוע רוב הקמפיין הקודם. אני יודע עד כמה הוא רוצה להשאיר חותם על הקמפיין הזה".

   

  נמשיך אחורה לקישור. מתי כבר נקבל בנבחרת את ביברס של קאזאן או צסק"א?

  "כולי תקווה שתדברו איתי עליו בתום הקמפיין. מאמן נבחרת מביא שחקנים בהתאם ליכולות בליגה שלהם. להגיד שביברס לא טוב בנבחרת? זו רק עוד אמירה לא מבוססת. הוא משקיע את כולו בנבחרת. מתוך עשרה משחקים בקמפיין האחרון, היינו מרוצים ב-70 אחוז. הוא לא נמדד רק בכיבושים ובישולים".

   

  נראה שסוגיית השוער הטרידה יותר מכל בשבוע האחרון.

  "מבחינתי כל הפסטיבל סביב השוער היה טוב לתקשורת בלבד. שוער תלוי במשחק ההגנה של הקבוצה שלו. משחק ההגנה שלנו מאוד מוגדר. אף פעם לא רציתי ששוער יציל אותי, רק שיעשה את המוטל עליו. אם הציל, מבחינתי זה בונוס".

   

  צפו בראיון עם אופיר מרציאנו    (סטילס: ראובן שוורץ, וידאו: עוז מועלם)

  צפו בראיון עם אופיר מרציאנו    (סטילס: ראובן שוורץ, וידאו: עוז מועלם)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  התלבטת בין שלושה שוערים - אופיר מרציאנו, גיא חיימוב ואריאל הרוש.

  "באופן טבעי אחרי פרישת אוואט הייתי חייב ללכת לכיוון של השוער הבא. בפעמים שדודו נעדר מצאתי לנכון לתת הזדמנות להרוש והוא לא איכזב אותי, אבל אני מאמן פרגמטי. כמאמן נבחרת, אני חייב להיות מדויק ולחוש יכולות של כל אחד מהשחקנים, וכך גם בעמדת השוער".

   

  כלומר?

  "אני מעריך שמרציאנו יעמוד בין הקורות. מאמן השוערים גיורא אנטמן כבר שוחח עימו ומכין אותו".

   

  "אסור לנו להיות נאיביים"

  אחת הבעיות של נבחרות ישראל היא בחוסר האגרסיביות.

  "השחקנים יצטרכו לשחק כקבוצה אבל עם קצב גבוה יותר מאשר בליגה שלנו. אנחנו נבחרת עם טכניקה טובה, שליטה בכדור. נצטרך להביא אינטנסיביות גבוהה, אגרסיביות ומשמעת טקטית".

   

  נבחרת ישראל באימון. גוטמן: "טכניקה לבד לא תספיק" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
  נבחרת ישראל באימון. גוטמן: "טכניקה לבד לא תספיק"(צילום: אורן אהרוני)

   

  אז איך אתה מתכוון להתמודד עם המהירות הקפריסאית, במיוחד של חריסטופי שמשחק בסיון השווייצרית?

  "אסור לנו להיות נאיביים ולתת להם ליצור התקפות מתפרצות, גם במחיר של עבירות".

   

  זה כבר הקמפיין השני שלך כמאמן נבחרת לאומית. על מה אתה שם דגש?

  "נתחיל בכך שהצעירים שיש לנו היום בנבחרת גורמים לי להרבה שביעות רצון ואני צריך ליצור מהם קבוצה. עבודה טקטית על המגרש היא המשמעותית ביותר, ולכן אני מקדיש לכך הרבה במהלך יחידות האימון. צריך שחקנים שמשלבים טכניקה ופיזיות יחד עם אתלטיות. היום שחקן ברמת נבחרת מקריב מחייו האישיים לטובת גופו, כך שטכניקה לבד לא תספיק, השילוב בין האלמנטים יחד עם מנטליות חזקה הוא המתכון".

   

  חזרת לאחרונה מקונגרס פיפ"א בסנט פטרסבורג, שהיה בין היתר מפגש בין כל המאמנים הבכירים בעולם. מה הדבר הראשון שצריך לעשות לקידום הכדורגל הישראלי?

  "להשקיע ברמת המאמנים אשר מאמנים את הילדים. יש לנו בית נבחרות, גישה מקצועית של המועדונים. ברמת הנבחרת המאמנים חייבים לגדל ילדים עם שילוב בין טכניקה, פיזיות, אתלטיקה וחינוך למנטליות חזקה".

   

  נבחרת קפריסין. גוטמן: "אסור לנו להיות נאיביים" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  נבחרת קפריסין. גוטמן: "אסור לנו להיות נאיביים"(צילום: EPA)

   

  איזו נבחרת ישראל אנחנו הולכים לראות בקמפיין הקרוב?

  "ממה שאני שומע מהשחקנים שלי הם רוצים להוכיח עצמם כקבוצה. לא עוד נבחרת שמתלוננת על מר גורלה או מרחמת על עצמה, אלא נבחרת שבנויה על קבוצה מלוכדת וממוקדת, בלי רחמים עצמיים או טענות לקיפוח. אני רוצה נבחרת שתשחק כדורגל יעיל ושוטף. תוצאה היא פונקציה של דרך, ויש לנו בנבחרת דרך מקצועית מאוד ברורה".

   

  ובכל זאת, יש עליכם הפעם לחץ מיוחד. הגדילו את היורו ל-24 נבחרות, וגם המקום השלישי עשוי להספיק. מלבד קמפיין אחד של קשטן, זו משימה שהנבחרת עמדה בה.

  "הכבוד בין השחקנים הוא הבסיס להצלחה. אני אתן לשחקנים את הביטחון כדי שיביאו מקסימום יכולת, ולא אתן לשום אלמנט חיצוני של לחץ להשפיע על יכולתם".

   

  אתה מכיר מצוין את הכדורגל הקפריסאי. למה אתה מצפה ביום שישי?

  "האצטדיון בניקוסיה יהיה מלא אחרי הניצחון שלהם בבוסניה. גם התיקו של אפואל ניקוסיה נגד אייאקס בליגת האלופות והמחירים הנמוכים לקראת המשחק, יכניסו את הנבחרת הקפריסאית לטירוף. יהיו פה השלכות מקצועיות שנצטרך לנסות לנצל לטובתנו".

   

  אלי גוטמן. "יש לי שחקנים אינטליגנטיים" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
  אלי גוטמן. "יש לי שחקנים אינטליגנטיים"(צילום: אורן אהרוני)
   

   

  יש לך כבר הרכב בראש למשחק שלושה ימים לאחר מכן נגד אנדורה?

  "כן. המשחק נגד אנדורה כבר מוכן. אני חייב להתכונן למשחק שייערך שלושה ימים לאחר מכן. אנחנו מכירים אותם, אבל לא נוגעים במשחק הזה

  עד שבת".

   

  איך אתה מעריך את יחסי הכוחות בבית 2?

  "בלגיה מעל כולן. המשחק של קפריסין בבוסניה הוכיח כמה הבית יהיה שקול. תוסיפו את העובדה שוויילס בקושי ניצחה באנדורה ותבינו כמה התחרות קשה בבית על מקומות 2-3".

   

  הנבחרות הקטנות באירופה מצמצמות פערים, ורק אנחנו הולכים אחורה. מתי סוף סוף יגיעו תורנו?

  "הלוואי שבסיום הקמפיין אוכל להגיע שגם נבחרת ישראל צימצמה פערים".

   

  לסיום, יש לגוטמן גם תובנה מעניינת: "יש לי שחקנים אינטליגנטיים בקבוצה. בכלל, האינטליגנציה של כדורגלנים היא הגבוהה ביותר מכל ענפי הספורט. הם לא מניעים את הכדור בעזרת הידיים אלא עם הרגליים, וזו פעולה מסובכת יותר כיוון שהרגליים רחוקות יותר מהמוח".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים