שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

רישיון להרוג: ציידי הציפורים שֶׁבָּזים לחוק

בלבנון ערכו פסטיבל להעלאת המודעות לעופות, ובמקביל פורסם סרטון שתיעד ציידים שמתגאים בטבח לא חוקי של מאות ציפורים. ואיפה הרשויות?

לא ציפור הנפש שלהם: בחודש שעבר נערך בכפר מועאסיר א-שוף בהר הלבנון פסטיבל סביבתי שמתקיים מדי שנה, והשנה תחת הכותרת Happy Bird Day. הפסטיבל, שבו הוצגו כל מיני הציפורים המצויים בטבע הלבנוני, נועד בין היתר להעלות את המודעות של המקומיים לעובדת קיומן של הציפורים ולחשיבות ההגנה עליהן.

 

עוד חדשות בעולם :

סקנדל המין ששינה את הפוליטיקה בארה"ב

לראשונה: הדבקה באבולה מחוץ לאפריקה

המורה שהפכה ללוחמת בדאעש וערקה. צפו

ארה"ב: כבר 30 מדינות מתירות נישואי גייז

 

"פסטיבל העופות נותן הזדמנות להכניס לאנשים לתודעה את חשיבות הציפורים ואת המאמץ להגן עליהן מציד", הסבירה יולא נג'ים מהאגודה "ג'בלנא" שארגנה את הפסטיבל.

 

 

הצגת ציפורים שניצודו אסורה על פי החוק הלבנוני ()
הצגת ציפורים שניצודו אסורה על פי החוק הלבנוני
אלא שלצד הפעילות החיובית למען בעלי הכנף, התפרסם במקביל ברשת סרטון וידאו שתיעד מאות ציפורים שניצודו לצד האנשים ששמו קץ לחייהן. הסרטון זעזע גולשים רבים, והעיתונות הלבנונית העניקה לציידים את הכינוי הלא מחמיא "הדאעשים של הציפורים".

 

מכת מדינה

בעיתון הלבנוני "א-נהאר" נכתב כי לא מדובר במקרה נדיר ושבמשך שנים רבות מעלים ציידים ("טרוריסטים" על פי העיתון) את תמונותיהם לצד השלל שתפסו אחרי שטבחו בציפורים המסכנות. בעיתון גם נמתחה ביקורת על אוזלת היד של הרשויות ו"עצימת העין" מול הטבח הגדול בבעלי הכנף. "חובה להסב את תשומת הלב לנושא על רקע התופעה ההולכת וחוזרת של ציידים שבמשך שנים מציגים את מעשי הטבח שלהם בפומבי ובגאווה מבלי שאוכפים את החוק נגדם".

 

על פי ההערכות בתקשורת הערבית, מדי שנה במהלך תקופת הנדידה עוברות בלבנון כ-60 מיליון ציפורים, בהן ציפורי שיר ועופות דורסים. אף שציד ציפורים מסוימות אסור בחוק, הוא מתנהל ברוב המקרים ללא הפרעה.

 

הרשויות לא אוכפות את החוק נגד הציד הבלתי חוקי ()
הרשויות לא אוכפות את החוק נגד הציד הבלתי חוקי

ראש התנועה לאיכות הסביבה בלבנון, פול אבו ראשד, סיפר כי במדינה יש 400 מינים של ציפורים, בהן כאלה שנודדות וכאלה ששוהות בשטח המדינה. החוק הלבנוני מתיר לצוד רק 14 מינים של ציפורים, אך מגביל את מספר הציפורים שמותר לצוד מכל מין. "אם תופסים צייד עם יותר מחמש ציפורים ממין מסוים, הוא צריך להיענש על פי חוק", אמר איש הסביבה הלבנוני.

 

רוצחים ציפורים ופוגעים באקולוגיה

לדברי אבו ראשד, המקרה שתועד בסרטון הווידאו לא היה חוקי מכמה סיבות: הציד לא נעשה בעת עונת הציד; אחד המינים שנראים בסרטון אסור לציד; הצגת ציפורים שניצודו על כלי רכב אסורה; מספר הציפורים שניצודו מאותו מין עבר בהרבה את המותר על פי החוק. "מדובר בטבח סביבתי", הוא סיכם, והוסיף כי "לא מדובר רק בעבירה על החוק, אלא בפגיעה בסדר הטבעי והאקולוגי. מדובר בעופות שעומדים בפני הכחדה".

 

בעקבות הסערה הציבורית שעורר הסרטון הקשה, החליטו השר לאיכות הסביבה מוחמד אל-משנוק ושר המשפטים אשרף ריפי לשתף פעולה ולהעמיד לדין את הצייד וחמשת חבריו שתועדו בסרטון בגין הפרת חוק הציד הלבנוני.

 

שומרים על הציפורים. פסטיבל סביבתי בלבנון להעלאת המודעות לעופות

 

עשתה את הדרך מישראל ללבנון. תנשמת שניצודה בארץ הארזים ()
עשתה את הדרך מישראל ללבנון. תנשמת שניצודה בארץ הארזים

על הרגל הציפור הייתה דיסקית עם הכיתוב באנגלית "תל אביב-ישראל" ()
על הרגל הציפור הייתה דיסקית עם הכיתוב באנגלית "תל אביב-ישראל"

בעיתון "אל-אחבאר", שמזוהה עם תנועת חיזבאללה, סיכמו את המקרה באופטימיות המהולה בפסימיות: "התביעה שמגיש השר לאיכות הסביבה תרתיע את כל הציידים לכל הפחות מהצגה לראווה ברשתות החברתיות של הציפורים הניצודות. אולם היא לא תרתיע אותם מהמשך הציד הלא חוקי משום שמנגנוני הביטחון וצבא לבנון מעלימים עין". גם בעיתון "אל-אחבאר" מתחו ביקורת על הרשויות משום שאינן אוכפות את החוק נגד אלפי הציידים שנוהרים באלפיהם לאזור בקעת הלבנון, בייחוד בסופי השבוע".

 

מגיעות לישראל חבולות

עונת נדידת הסתיו נמצאת בעיצומה ורבות מהציפורים שחולפות בלבנון עוברות גם בישראל ועוצרות למנוחה כדי להתרענן ולחפש מזון, לפני שימשיכו במסען הארוך לאפריקה. יהונתן מירב, ממרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, סיפר ל-ynet כי "היקפי הציד בלבנון הם מחרידים. בשנתיים האחרונות נעשים שם מאמצים למניעת הציד, אבל ההיקפים שלו עדיין גדולים מאוד. כל ציפור שמצליחה לעבור את לבנון בשלום עשויה להגיע אל ישראל. אנחנו רואים זאת היטב גם בכמויות של העופות הדורסים שנודדים אלינו". לדבריו, חלק מהעופות הדורסים מגיעים לארץ מלבנון עם כנפיים פגועות או פציעות פיזיות כתוצאה מהירי לעברן.

 

"ציפורי השיר שנראו בסרטון הלבנוני ונקשרו יחד לפגוש הרכב", הסביר המומחה הישראלי, "משמשות לרוב למאכל ומיועדות להימכר בשווקים. הציידים הללו מיומנים מאוד, והציפורים הצהובות שתועדו מתות על גבי מכסה המנוע הן ציפורי שיר מסוג זהבן מחלל. הציידים יודעים היכן הן נודדות ויורים בהן בכמויות. גם התורים המצויים, שהאוכלוסייה שלהם התרסקה ב-10-15 השנים האחרונות, סובלים מציד מסיבי".

 

לדברי מירב, עופות דורסים וגם חסידות שנורות על ידי ציידים בלבנון אינם משמשים למאכל, אלא מהווים אמצעי להאדרת הציידים שחלקם נוהגים לפחלץ את העופות הירויים לשימוש כאמצעי נוי בביתם, ובחלק מהמקרים, הירי בעופות מתקיים בעיקר למטרות של ציד ספורטיבי ושיפור מיומנות הירי של ציידים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צייד לבנוני שמציג את "שללו" בניגוד לחוק
מומלצים