שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בעקבות ההפרטה: סכסוך עבודה ב-11 חברות ממשלתיות

  ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה ב-11 חברות ממשלתיות בעקבות ההחלטה להנפיק מניות בהיקף של 15 מיליארד שקל. הסכסוכים חלים על יותר מ-43 אלף עובדים. המשמעות: בתוך שבועיים יוכלו העובדים בחברות אלו לפתוח בשביתה. בתוך כך, ההסתדרות הודיעה על סכסוך עבודה גם ברשות שדות התעופה

  ההסתדרות הכריזה הערב (ג') על סכסוכי עבודה ב-11 חברות ממשלתיות, בעקבות האישור שהעניק אתמול הקבינט החברתי-כלכלי להצעת ההחלטה להנפיק מניות של חברות ממשלתיות בהיקף של 15 מיליארד שקל. ההסתדרות הודיעה גם על סכסוך עבודה ברשות שדות התעופה, בשל החלטת משרד האוצר להטיל תמלוגים על רווחי הרשות, בהיקף של חצי מיליארד שקל.

   

  כתבות נוספות בערוץ קריירה

   

  הסכסוכים חלים על יותר מ-43 אלף עובדים, בתעשייה האווירית, רפאל, חברת החשמל, רכבת ישראל, מקורות וחברות נוספות. ההכרזה על סכסוך עבודה תאפשר להסתדרות להשבית תוך 14 יום 11 חברות מהגדולות במשק.

   

  מההסתדרות נמסר כי ההחלטה על הפרטת החברות נושאת השלכות קריטיות על מעמד העובדים וכי היא התקבלה באופן חד-צדדי וללא קיום משא ומתן מול נציגויות העובדים. 

   

  "בהסתדרות מוחים על ניסיון המדינה לכפות על העובדים שינויים דרמתיים תוך שבירת הכללים ורמיסת הנורמות הנהוגות ביחסי עבודה קיבוציים", נמסר מארגון העובדים. "להנפקת החברות הממשלתיות עלולה לגרור שינויים מרחיקי לכת בכל הנוגע לזכויות העובדים ותנאי העסקתם, תוך פגיעה במעמדם, בשכרם ובביטחונם התעסוקתי".

   

  יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, מסר כי "ההסתדרות היא שותפה חיונית למהלכים שנועדו לייעל את החברות הציבוריות. אנו נבחן כל הנפקה לגופה תוך בדיקת השאלה האם היא טובה לציבור והאם היא מגינה על זכויות עובדים".

   

  ההחלטה שעוררה את התנגדות ההסתדרות התקבלה שלשום על ידי הקבינט החברתי-כלכלי, והיא נוגעת לאישור תכנית רב שנתית שהגה מנהל רשות החברות הממשלתיות במשרד האוצר, אורי יוגב. על פי התכנית, תנפיק מדינת ישראל מניות מיעוט של חברות ממשלתיות ותמכור אותן בבורסה לציבור הרחב.

   

  הנפקת מניות המיעוט תותיר את השליטה בחברות הללו בידי המדינה, אך תאפשר לגייס סכום של כ-15 מיליארד שקל שישמש לצמצום החוב החיצוני של הממשלה ותגביר את הפיקוח החיצוני על החברות הממשלתיות. שלשום אישר הקבינט, לאחר דיון סוער, שכבר בשנה הבאה יונפקו מניות בשווי של כ-4 מיליארד שקל.

   

  השרים אישרו כי בשנת 2015 תתחיל הפרטת התעשייה הצבאית והנפקת מניות של נמל אשדוד, יונפקו 49% ממניות החברה לשירותי איכות הסביבה והחברות העירוניות של תל-אביב יועברו לבעלות מלאה של העירייה. בנוסף, יונפקו 7.5% ממניות חברת החשמל בבורסה ויוקצו מניות מיעוט בחברת נתיבי הגז.

   

  בשלב השני, בשנת 2016, צפויה להתחיל ההנפקה של מניות נמל חיפה ויונפקו 49% ממניות דואר ישראל. כמו כן, יונפקו מניות מיעוט של מקורות ושל התעשייה האווירית. בשלב השלישי, בשנת 2017, יונפקו מניות מיעוט של רפא"ל ושל רכבת ישראל ויונפקו עוד 7.5% ממניות חברת החשמל.

   

  סכסוך עבודה גם ברשות שדות התעופה

  ההסתדרות הודיעה הערב גם על סכסוך עבודה ברשות שדות התעופה, בתגובה להחלטת האוצר להטיל תמלוגים על רווחי הרשות, בהיקף של חצי מיליארד שקל.

   

  בהצעת התקציב לשנת 2015 נכלל סעיף שקובע כי החל מהשנה הבאה, ולמשך 3 שנים, יוטלו תמלוגים על הכנסות רשות שדות התעופה בשיעור של 12.5% מההכנסות שאינן מאגרות. הכוונה בעיקר להכנסות מהשכרת שטחי מסחר בשדות התעופה.

   

  על פי הערכות האוצר, הצטברו עד כה ברשות הכנסות בהיקף של 2.4 מיליארד שקל, והכנסותיה צפויות לגדול בכ-600 מיליון שקל מידי שנה. במסגרת תקציב המדינה מציעים באוצר להטיל תמלוגים על הכנסות אלו ולקבוע כי הרשות תעביר את כל התשלומים בגין התמלוגים בצפויים ב-3 השנים הקרובות בתשלום חד פעמי בשנת 2015, שגובהו כחצי מיליארד שקל.

   

  בהסתדרות מתנגדים, כאמור, להצעת האוצר ובעיקר לעובדה כי הצעה זו גובשה מבלי שהתקיימה הידברות מוקדמת עמה. יצוין, כי התנגדות ההסתדרות באה למרות שלא מדובר בצעדים בעלי השלכות ישירות על תנאי ההעסקה ברשות.

   

  משמעות ההכרזה על סכסוך עבודה ברשות שדות התעופה היא שאם לא תבוטל ההחלטה בשבועיים הקרובים, או לחלופין, אם לא יגובש הסדר בין האוצר לרשות שדות התעופה, יוכלו עובדי הרשות לפנות לבית הדין לענייני עבודה ולבקש את אישורו לפתוח בעיצומים. במסגרת עיצומים אלו צפויים שיבושים בנמל התעופה ועיכובים בזמני המראות ונחיתות או בקבלת מטען.

    

  הדיונים על תקציב המדינה החלו היום, עם פתיחתה של ישיבת ממשלה מכרעת בנושא. זמן קצר לאחר פתיחת הישיבה הכריזה ההסתדרות על סכסוכי עבודה ב-11 חברות ממשלתיות, בתגובה לפרק בתקציב שעוסק בהנפקת מניות מיעוט בחברות אלו, כאמצעי לגיוס 4 מיליארד שקל לקופת המדינה ב-2015 ועוד 11 מיליארד שקל בשנים 2016-17.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים