שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הניצחון בכיס: מוראלס בדרך לכהונה שלישית

  עם כלכלה בצמיחה, מספר עניים בירידה ויריבים חלשים, מגדל הקוקה לשעבר דוהר לכהונה נוספת בתפקיד נשיא בוליביה. "עם אבו אנחנו מצליחים לא רע"

  אזרחי בוליביה הולכים היום (יום א') לקלפיות לבחור את נשיאם הבא, אך כל הסקרים מראים כי הנשיא הבא יהיה הנשיא הנוכחי, אבו מוראלס, בפעם השלישית ברציפות. מוראלס בן ה-54, מגדל קוקה לשעבר, הרחיב באמצעות המותג שלו - "סוציאליזם ילידי" - את התערבות המדינה בכלכלה המקומית, והעביר כספים מרווחי ייצוא הגז הטבעי לטובת עניי ארצו ובכך הבטיח לעצמו תמיכה ציבורית גדולה.

   

  עוד חדשות בעולם :

  נובל פקיסטני: גאווה ופחד בעיר של מללה

  גברתי הגנרלית: זו מפקדת הלוחמים בדאעש

  גם צרפתים מהגרים: "אי אפשר להצליח"

   

  בכמה שלטי חוצות שנתלו ברחובות הערים בבוליביה נכתב "עם אבו אנחנו מצליחים לא רע". רבים מאזרחי המדינה מסכימים עם המסר הזה וסקרי דעת הקהל, כאמור, מחזקים את הקביעה כי בבחירות הנוכחיות לא נשקפת כל סכנה לכיסאו של מוראלס, והוא צפוי לנצח כבר בסיבוב הראשון.

   

  צפוי לנצח כבר בסיבוב הראשון. מוראלס עם תומכים בפראקטי (צילום: AP) (צילום: AP)
  צפוי לנצח כבר בסיבוב הראשון. מוראלס עם תומכים בפראקטי(צילום: AP)

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  אוכל פפאיה בצ'ימורה, קוצ'במבה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  אוכל פפאיה בצ'ימורה, קוצ'במבה(צילום: רויטרס)

  ולא מוותר על התחביב האהוב, משחק כדורגל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  ולא מוותר על התחביב האהוב, משחק כדורגל(צילום: רויטרס)
  מאז עלה לשלטון הביא מוראלס לבוליביה צמיחה כלכלית בשיעור חמישה אחוזים בממוצע מדי שנה. המנהיג הילידי הראשון במדינה הלאים תעשיות, בהן גז ונפט, ותיעל את הרווחים לטובת תוכניות רווחה, תשתיות ובתי ספר.

   

  הלאים משאבי טבע ונתן לעניים

  "הממשלה הלאימה משאבי טבע למען העם ונתנה אותם לעניים", אמרה ג'אנט גונזלס, בת 38 מהבירה לה פז. "לכן אנחנו רוצים את אבו, משום שבעבר איש מעולם לא נתן לנו דבר".

   

  חוקת בוליביה, שתוקנה בשנת 2009, מתירה לנשיאים לכהן במשך שתי כהונות רצופות. אף שמוראלס מסיים שתי כהונות, הוא עדיין יכול לרוץ בשלישית אחרי שבית המשפט העליון פסק בשנה שעברה שאין להחשיב את הקדנציה הראשונה שלו בשנים 2009-2006. יריביו של הנשיא הבוליביאני תקפו את הפסיקה.

   

  הבטיח להילחם בפשיעה המאורגנת. המועמד לנשיאות חורחה קירוגה מהמפלגה הנוצרית-דמוקרטית (צילום: AP) (צילום: AP)
  הבטיח להילחם בפשיעה המאורגנת. המועמד לנשיאות חורחה קירוגה מהמפלגה הנוצרית-דמוקרטית(צילום: AP)

  אף שיצא באופן קבוע נגד הקפיטליזם, זכה מוראלס לשבחים מוול סטריט בזכות הצמיחה הכלכלית הגדולה והעודף הפיסקלי. אם ייבחר בשלישית הוא יהפוך לאיש שכיהן הכי הרבה זמן בתפקיד נשיא בוליביה. סקר שנערך בשבוע שעבר על ידי מכון Ipsos הראה שמוראלס זוכה לתמיכה של 59 אחוזים מהמצביעים.

   

  מנסים את מזלם

  יריביו העיקריים של הנשיא במרוץ לנשיאות הם טייקון המלט סמואל דוריה מדינה, שהפסיד למוראלס בשתי מערכות הבחירות האחרונות, וחורחה קירוגה שהיה נשיא המדינה למשך זמן קצר ב-2002-2001.

   

  דוריה מדינה הבטיח לבצע "ניקיון" במערכת המשפט המוטית לטענתו, וקירוגה הבטיח להילחם בפשיעה המאורגנת שפושה ביצרנית הקוקאין השלישית בגודלה בעולם. אלא שכל אחד מהם מפגר בסקרים אחרי מוראלס ביותר מ-40 אחוזים.

   

  הפסיד למוראלס בשתי מערכות הבחירות האחרונות. טייקון המלט סמואל דוריה מדינה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  הפסיד למוראלס בשתי מערכות הבחירות האחרונות. טייקון המלט סמואל דוריה מדינה(צילום: רויטרס)
  "עד עתה הוא עשה עבודה טובה", אמר ג'ונו פלורס הצעיר שמצביע לראשונה בבחירות. "אבל שינוי איננו דבר רע, לא רע לנסות נשיאים אחרים, ממשלות אחרות", הוא אמר.

   

  מוראלס זקוק ל-50 אחוזים מהקולות הכשרים כדי להימנע מסיבוב שני או ל-40 אחוזים מהקולות וכשהוא מוביל בפער של לפחות עשרה אחוזים מהמועמד הקרוב ביותר אליו.

   

  פחות עניים במדינה. מבט על לה פז מרכבל (צילום: AP) (צילום: AP)
  פחות עניים במדינה. מבט על לה פז מרכבל(צילום: AP)

  אם בשנת 2006 עמד מספר הבוליביאנים שחיים בעוני קיצוני על כ-30 אחוזים, מספר זה ירד במהלך שלטונו של מוראס לאזור 20 האחוזים. כמו כן, הרווחים מגז ונפט מהווים 35 אחוזים מהתוצר המקומי הגולמי ואילו לפני שמונה שנים היוו עשרה אחוזים בלבד.

   

  ההצבעה בבוליביה היא בגדר חובה עבור שישה מיליון בעלי זכות הבחירה. לצד הבחירות לנשיאות נערכות גם בחירות לקונגרס שנשלט על ידי מפלגת "תנועה לעבר סוציאליזם" של מוראלס. תוצאות הבחירות צפויות להתפרסם היום בערב (שעון מקומי).

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים