שתף קטע נבחר

מקלחת חמה: דוד חשמל, גז, או שמש?

האם משתלם לחמם מים בגז, כיצד להימנע מבזבוז כשנעזרים בדוד חשמלי, מה היתרונות של דוד שמש? לקראת הימים הארוכים האפורים - קבלו המלצות לחימום יעיל של המים בבית

מים חמים בחורף הם כבר מזמן מוצר צריכה בסיסי בישראל. אבל להבדיל מהעונה החמה שבה מתבסס השימוש על דוד שמש, בחורף היא כלל לא מספקת, וכדאי לבדוק אילו אמצעים מומלצים לחימום המים, כמה זמן יידרש לצורך זה, וכמה עולה התקנה של כל אחת מהאפשרויות.

 

עוד בנושא:

דודי שמש: עד כמה הם משתלמים?

דוד חשמלי – מה חשוב לדעת עליו

למחירון טכנאי דודי שמש

 

דוד שמש - מתחמם חינם

איך הוא עובד? "מדובר במשטח עשוי צינורות ברזל סקדיול 40 (מגלוון) או מצינורות נחושת", מסביר דניאל גטהון מדניאל דודי שמש ואינסטלציה."הציפוי עשוי מפח ברזל או מפלסטיק. הקולטים עצמם מונחים על הגג, ומתחממים מקרני השמש. כשיש שמש, החום גורם למים הרותחים לעלות לדוד, ולמים הקרים לרדת עד שהם מתחממים".

 

אם יש לך שמש: דוד על הגג (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אם יש לך שמש: דוד על הגג(צילום: shutterstock)
 

יתרונות: המים מתחממים בחינם, בעזרת קרני השמש.

 

חסרונות: בתקופת החורף נדרשים להפעיל את דוד החשמל בנוסף, שכן קרני השמש אינן מספיקות בימים קרים לחמם את מי הדוד.

 

מחיר: "ההתקנה היא של דוד שמש משולב עם דוד חשמל", מסביר גטהון. "עלות התקנה ממוצעת מתחילה מ-3,000 שקל. המערכת כבר מובנית, ולא ניתן לנתק את גוף החימום מדוד החשמל, כדי שלא ייווצרו נזילות במיכל הדוד".  

 

דוד חשמל - הקפידו על טיימר

איך הוא עובד? "יש מיכל דוד, ובתוכו גוף חימום", מסביר גטהון. "ברגע שמדליקים את כפתור ההפעלה, גוף החימום מתחיל לחמם את המים שנמצאים במאגר".

 

יתרונות: אין צורך להיות תלויים במזג האוויר. גטהון מוסיף: "בימי החורף הקרים ובכל שעה משעות היממה ניתן להפעיל את דוד החשמל וליהנות ממים רותחים. בנוסף, יש אפשרות להתקין מאיץ חום. זהו חמם מהיר, שתוך כעשר דקות מרתיח את המים שמספיקים למקלחת קצרה. בנוסף, ניתן להתקין במערכת טיימר וליהנות בשעות הבוקר המוקדמות ממים רותחים. הטיימר מאפשר גם שליטה בחשבון החשמל. יש נטייה לשכוח את הדוד דלוק במקרה שלא מתקינים טיימר, מה שגורם להתחממות יתר של גוף החימום ולצריכת חשמל מיותרת".

 

דוד חשמלי. שליטה בחשבון בעזרת הטיימר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
דוד חשמלי. שליטה בחשבון בעזרת הטיימר(צילום: shutterstock)
 

חימום בגז. מהיר וחסכוני (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
חימום בגז. מהיר וחסכוני(צילום: shutterstock)

חסרונות: "בחורף לעתים יש קצרים הנגרמים כתוצאה ממגע בין מים לחשמל, עקב נזילות ממיכל המים לגוף החשמלי. בנוסף, לגוף החימום יש בלאי, והוא מחזיק בממוצע כשנה וחצי, תלוי בהיקף השימוש. חיסרון נוסף הוא שבתקופה קרה במיוחד יש להמתין כמה שעות עד לחימום המים. דוד ממוצע המכיל 150 ליטר מים זקוק לפחות לשעתיים של חימום, ומספיק למקלחת באורך ממוצע של כארבע נפשות".

 

מחיר: "עלות הפעלת דוד חשמל היא 2-1.5 שקלים לשעת חימום.

עלות התקנת דוד שמש משולב עם דוד חימום היא 3,000 שקל ומעלה (כולל צנרת וכולל התקנה). ניתן להזמין דוד חשמלי קטן נוסף בנפרד, למשפחות שמעוניינות בכמות קטנה של מים רותחים, ומעוניינים בזמן רתיחה קצר יותר עם גוף חימום קטן יותר.

עלות דוד חשמלי קטן היא 2,000-1,400 שקל. עלות התקנת טיימר היא כ-250 שקל, והטיימר עצמו ניתן לרכישה בנפרד ועולה 150-80 שקל בחנויות".

 

גז: הרתחה מיידית וחסכונית

איך הוא עובד? "המערכת בנויה כך שכשפותחים את ברז המים החמים", מסביר מאיר אמזלג מאנרגיה סול, "מופעל במכשיר עצמו מצת חשמלי. הוא מבעיר להבה שמחממת את הצינור ואת המים שנמצאים בו. בתוך שניות המים רותחים, ולמעשה ממשיכים להיות רותחים כל עוד ברז המים פתוח".

 

יתרונות: "אין זמן המתנה, המים רותחים מיידית", מציין אמזלג. "כל עוד הברז פתוח ישנם מים רותחים, ללא הגבלה וללא זמן המתנה לרתיחה נוספת. במערכת ניתן להתקין טיימר, וכך להימנע מצריכת גז מיותרת. השימוש בטיימר הוא גם יותר בטיחותי.

עלות התקנת הטיימר היא כ-250 שקל, ועלות הטיימר עצמו 80-150 שקל, והוא נמכר בחנויות".

 

חסרונות: עלות ההתקנה ועלות ההחזקה גבוהות יחסית בהשוואה להתקנת דוד חשמל. בנוסף, השימוש בגז מסוכן יותר מהשימוש בחשמל, וחברת הגז מחויבת לבדוק אחת לשנה את תקינות המערכת. לכן חשוב מאוד להקפיד על מתקין מוסמך ועל חברה גדולה ומוכרת.

 

מחיר: "החל מ-4,000 שקל ועד ל-6,000 שקל, בהתאם לחברה ולאיכות המוצר. אין משמעות לכמות הנפשות בבית, כך שאין צורך בהתקנה מיוחדת לבית מרובה נפשות".

 

האם כדאי להתקין בבית מערכת משולבת? גטהון: "יש משפחות שמתקינות גם מערכת דוד שמש וגם מערכת גז. בקיץ נהנים מהשמש בחינם, ובחורף משתמשים במערכת הגז שהיא מיידית ולא מצריכה זמן המתנה".  

 

צריכים תיקון לדוד? רוצים להתקין חדש? טכנאי דודי שמש קרוב לביתך

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישי זיגמן
דוד שמש
צילום: אבישי זיגמן
מומלצים