שתף קטע נבחר

משוחררת הוכרה כנכת צה"ל בגלל כאב כרוני

בעקבות פציעה בשירותה הסדיר אובחנה צעירה כלוקה בתסמונת CRPS, שהגבילה אותה גם בחייה האזרחיים. מאבקה במשרד הביטחון נשא פרי

שש שנים אחרי שלקתה בתסמונת הכאב הכרוני (CRPS) במסגרת שירותה הצבאי הסדיר, ורק בעקבות מאבק שלה בבירוקרטיה, נאלץ משרד הביטחון להכיר בצעירה כנכת צה"ל. ההחלטה התקבלה אחרי חוות דעת של מומחה רפואי שטען שהתסמונת התפתחה כתוצאה מחבלה בקרסול שמאל, שנגרמה תוך כדי ועקב השירות שלה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

כיום היא בת 26 וסטודנטית לרפואה באוניברסיטה. היא התגייסה לצה"ל באפריל 2006 עם פרופיל 97, ובמסגרת שירותה ביחידה קרבית עברה אימונים פיזיים מאומצים. כשלושה חודשים לאחר גיוסה היא מעדה במדרגות הבסיס שבו שירתה ונגרמה לה חבלה בקרסול. היא פונתה לבדיקה אצל חובש וטופלה באמצעות מנוחה.

 

 

לטענתה, בשלושת החודשים שלאחר מכן לא התאפשר לה לראות רופא, והיא נאלצה להמשיך באימונים הפיזיים הקשים עם קרסול נפוח. רק בהמשך, כשגברו הכאבים, היא הועברה לתפקיד שאינו דורש מאמץ פיזי והפרופיל שלה עודכן ל-64.

 

ביוני 2007 פנתה החיילת לרופא צבאי עקב הכאבים החזקים בקרסוליים שהגיעו עד כדי קשיים בהליכה. היא הועברה לבית חולים רמב"ם, שם אובחנה כסובלת מתסמונת CRPS. היא טופלה בבית החולים ולבסוף הוחלט לשחררה מהצבא.

 

תסמונת הכאב האזורי המורכב (Complex Regional Pain Syndrome) מאופיינת בכאב ביד או ברגל, בדרך כלל לאחר חבלה, שפוגע בתפקוד האיבר ובאיכות החיים של החולה במידה ניכרת.

 

מאז שחרורה מהצבא המשיכה הצעירה לסבול מכאבים עזים וממגבלות. היא פנתה בעבר לקצין התגמולים בבקשה להכרת זכות נכה אולם נדחתה. לפני כמה חודשים היא פנתה באמצעות עו"ד ענת גינזבורג, העוסקת בייצוג חיילי ונכי צה"ל מול אגף השיקום, בבקשה לדון מחדש בעניינה.

 

עו"ד גינזבורג צירפה לבקשה חוות דעת מומחה אורתופדי שקבע כי מדובר בתסמונת האמורה, וכי היא נגרמה תוך ועקב תנאי שירותה של הצעירה. לדבריו, שיעור נכותה עומד על 30%. מומחה מטעם משרד הביטחון שאליו נשלחה הצעירה קיבל את חוות הדעת, והיא הוכרה כנכת צה"ל. בקרוב תיבדק על ידי ועדה רפואית לקביעת שיעור נכותה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני סלומון
ארכיון
צילום: דני סלומון
צילום: ברק אהרון
עו"ד ענת גינזבורג
צילום: ברק אהרון
מומלצים