שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ליאור בן 19 שקל 30 קילו - והחלים מאנורקסיה

  ליאור אלון הושפע מדוגמנים שראה בטלוויזיה, החל לעשות ספורט בצורה אובססיבית כדי לרזות - והפסיק לאכול. רק כשהגיע למשקל 30 קילו והתמוטט לאחר אימון, הוא אושפז וחובר לזונדה שהצילה את חייו. היום, לאחר שיקום, הוא יודע: "זאת מחלה נוראית שהורסת אותך, אבל לומדים לחיות עם המגבלה"

  אנחנו רגילים לשמוע על בנות צעירות הסובלות מאנורקסיה ומושפעות מדימוי הגוף המוצג בפרסומות ובטלוויזיה, אבל זוהי תהום חשוכה שכל אחד יכול ליפול אליה. ליאור אלון, בן 19.5 מרעננה, שהגיע למשקל של 30 קילו בלבד ונמצא בסכנת חיים, יכול להעיד על כך.

    

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  עוד על אנורקסיה :

  בדקי את עצמך: האם את "כמעט אנורקסית"?

  'בתי מתה מאנורקסיה, חבל שלא כפיתי טיפול'

  השרים אישרו: אשפוז בכפייה לחולי אנורקסיה

   

  "תמיד עסקתי בספורט", הוא מספר בראיון ל-ynet, "אבל בשלוש השנים האחרונות התחלתי להתאמן בצורה אובססיבית, ומשלוש פעמים בשבוע הגעתי לשבע פעמים. קמתי בחמש בבוקר ורצתי חמישה קילומטר, ואחר כך הלכתי למכון הכושר. הפרסומות בטלוויזיה השפיעו עליי, רציתי ריבועים ולהיראות כמו מודל היופי שהציגו לי.

   

  "עשיתי עוד ועוד ספורט, ומלכתחילה לא סבלתי מעודף משקל. הייתי ספורטאי בריא ושרירי, אבל לאט-לאט ראו שאני מתחיל לרזות. קניתי אופני כושר לחדר שלי, ובכיתה י"א כבר אפשר לומר שזאת הייתה סוג של מחלת נפש, אובססיה בלי מנוחה".

  רצה להיראות כמו בטלוויזיה. ליאור אלון ()
  רצה להיראות כמו בטלוויזיה. ליאור אלון
   

  "הרופאים נתנו לי שבועיים לחיות"

  בשנה זו הגיע אלון למשקל של 30 קילו, ויום אחד כשחזר מאימון - התמוטט על הרצפה בביתו. הוריו הזמינו אמבולנס, ופינו אותו לבית החולים תל השומר, למחלקה להפרעות אכילה, שעליה מעיד אלון כי "שם הצילו לי את החיים".

   

  -עד אז הוריך לא שמו לב לירידה החדה במשקל?

  "הם שמו לב לזה, כמובן, והמריבות עם אמא שלי הגיעו לבכי ואפילו קללות מצדי. היא לא ישנה בלילות, וכל המשפחה קרסה נפשית. שיקרתי להורים שלי לאורך כל הדרך. הם היו קונים לי אוכל, ואני זרקתי אותו מהחלון. זה הגיע לרמה קיצונית שבה הייתי שותה קולה זירו, בלי קלוריות, אבל אחר כך עושה בכל זאת אופניים כדי לשרוף את זה.

   

  "ההורים שלי עירבו פסיכיאטר ופסיכולוג, אבל זה לא עזר כי הייתי מעל גיל 18 ולא יכלו לחייב אותי לטיפול. גם במכון הכושר הודיעו לי שלא אוכל להתאמן שם יותר, ואנשים הציעו לאמא שלי לאשפז אותי בכפייה בצו בית משפט. בתהליך הוצאת הצו כבר קרסתי והועברתי לבית החולים".

   

  בבית החולים חובר אלון לזונדה. "ביקשתי אוכל מוצק והבטחתי שאוכל הכל, אפילו פיצה", הוא מספר, "אבל ברור ששיקרתי. נראיתי מפחיד אז, וזה לקח ממני גם המון חברתית ואנשים התרחקו ממני. אחי הקטן החזיק אותי יד ביד, במקום שאני אעזור לו כאח גדול. בכיתי על המצב, אבל לא הייתה לי שליטה במה שקורה. אם לא הייתי קורס, הייתי מגיע לאשפוז בכפייה - או מת.

   

  "היו לי תנודות חדות בדופק, שברי מאמץ מרוב אימונים ולא יכולתי ללכת על הרגליים. הרופאים נתנו לי שבועיים לחיות עד שאקרוס מדום לב".

  לא יכול היה ללכת על הרגליים. אלון באשפוז ()
  לא יכול היה ללכת על הרגליים. אלון באשפוז

  ביקש אוכל מוצק והבטיח לאכול. אלון באשפוז ()
  ביקש אוכל מוצק והבטיח לאכול. אלון באשפוז
   

  הגיע ל-BMI 9

  שלושה חודשים נמשך האשפוז של אלון, ובתהליך השיקום הפיזי והנפשי השתפר מצבו לאט-לאט. הוא עדיין מוגדר בתת-משקל ודרך ארוכה עוד לפניו, אבל את ה-BMI 9 המבהיל שהגיע אליו, הוא משאיר מאחוריו. "כל המערכות בגוף שלי קרסו", אומר אלון, "אבל הצוות בבית החולים, ובמיוחד ד"ר גור, עזרו לי ללכת, האכילו אותי בכפית, קילחו אותי ונכנסו איתי גם לשירותים. הם היו כמו אבא ואמא בשבילי.

   

  "עברתי גיהינום אחד גדול. היה לי קשה להיות רחוק מהמשפחה, והתמודדתי עם העובדה שהייתי הבן היחיד במחלקה לצד 19 בנות. קיבלתי שם טיפול מצוות שכלל פסיכיאטר, פסיכולוג, דיאטנית וסייעת".

   

  -במבט לאחור, אתה יכול להבין מה גרם לך להגיע למצב הזה?

  "היום אני מבין שהייתי במצב הזה בגלל הפרסומות בטלוויזיה ובגלל לחץ חברתי. היום אני מבין שכל תהליך כזה צריך להיות מפוקח על ידי איש מקצוע, מאמן אישי ודיאטנית".

   

  אלון, שהפסיד את מסיבת הסיום בי"ב וגם את הגיוס לצבא, נלחם להתקבל לשירות לאומי, שם הוא מתנדב בימים אלה. גם עכשיו הוא מתמודד עם מחשבות טורדניות ועם המשקל הנמוך, ונעזר בליווי פסיכיאטרי, פסיכולוגי ודיאטני. "זה הבסיס שבלעדיו אני לא יכול לצאת החוצה ולתפקד", הוא אומר, "אלא אחזור למחלה. זאת התמודדות קשה מאוד, דבר שילווה אותי כל החיים.

   

  "בזכות כוח הרצון שלי אני מתמודד. מישהו אחר כבר היה מקבל דום לב ומת במקום, ואני עוד המשכתי במשקל הזה לעשות ספורט. אין לי מושג איך. הגעתי למצב שבו אין שיקול דעת. כשמגיעים למשקל נמוך כל כך אין שליטה על הגוף. הבנתי שאני מאוד רזה, אבל לא הייתה לי מסוגלות לאכול".

  "הגעתי למצב שבו אין שיקול דעת". אלון לפני ההרזיה ()
  "הגעתי למצב שבו אין שיקול דעת". אלון לפני ההרזיה
   

  יש חיים אחרי המחלה

  המשפחה של אלון מקיפה אותו היום ומוודאת שהוא אוכל. "הם מחזיקים אותי קצר מאוד", הוא מעיד. "היום אני מבין שאני רוצה לחיות ושכל החיים לפניי. אני רוצה להתחיל ללמוד בווינגייט כדי לדעת איך נכון לאכול ולעשות ספורט, כי אני הגעתי לרזון מפחיד מתוך ניסיון להוריד אחוזי שומן ולקצץ בפחמימות. אנשים היו מסתכלים עליי ברחוב ומדברים עליי בלי סוף, וזה מאוד לא נעים.

   

  "צעירים כמוני צריכים להבין שאסור לצמצם באוכל, כי זה דבר שבונה את הגוף ובלעדיו אי אפשר לחיות. כמו מכונית בלי דלק. וגם מהספורט צריך לאפשר מנוחה. אם לא נטפל בגוף, הוא יקרוס, ועדיף למנוע את מצבי הקיצון מראש באמצעות תוכנית מסודרת עם מאמן כושר ודיאטן.

   

  "הכל בטלוויזיה ובעיתונים הוא פוטושופ ואף תמונה היא לא באמת אמיתית, אז לא כדאי להימשך לזה. בלי שיקול דעת אפשר ליפול לתוך התהום, ואני נפלתי עמוק. אף אחד לא חשב שזה יקרה לי, כי אני זה שייעצתי כל הזמן לאנשים איך להתאמן ולאכול נכון, אבל פשוט הידרדרתי. זאת מחלה נוראית שהורסת אותך בלי לשים לב".

   

  בימים הראשונים בבית החולים, לדברי אלון, היה בטוח שהכל יעבור ושתוך כמה שבועות יחזור לחייו הקודמים, אבל היום הוא מבין שמשהו מהמחלה יישאר איתו לתמיד. "היום שבו המוח שלך מבין את זה הוא היום הכי קשה בכל התהליך", הוא אומר. "זה היום הראשון שבו אתה מבין שיש לך מגבלה שאתה צריך לקבל אותה, ללמוד אותה ולהתמודד איתה.

   

  "אבל דווקא ברגעים האלה מקבלים פרופורציות אחרות וחייבים להיאחז בעובדה שאנחנו חיים. אנחנו החולים שילמנו מחיר כבד, אבל החיים ממשיכים ואפשר ללמוד לחיות עם המגבלה, עם הקושי ועם הכאב. זה לוקח זמן, אבל זה קורה.

   

  "אתה לומד לגלות את יכולת ההישרדות שבך, ולהעריך דברים שמעולם לא חשבת שתעריך. החיים קצרים ומלאי הפתעות, אז עדיף להתרכז במה שאוהבים. יש חיים אחרי המחלה, והחיים יפים".
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לומד לגלות את יכולת ההישרדות. ליאור אלון באשפוז
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים