שתף קטע נבחר

באישון ליל: עוד יהודים התיישבו בסילוואן

כשלושה שבועות לאחר שיהודים רכשו 11 דירות בשכונה הערבית ועוררו ביקורת בעולם, עברו לשם הלילה תשע משפחות נוספות. לא נרשמו אירועים חריגים. תושבים ערבים: "אם נשתוק סילוואן תהפוך לשכונה ליהודים"

תשע משפחות יהודיות עברו הלילה להתגורר באזור הנקרא כפר התימנים שבמזרח שכונת סילוואן. הבתים נרכשו במהלך השנה האחרונה על ידי חברות מחוץ לארץ. מאחורי המהלך עומד הוועד לחידוש היישוב היהודי בכפר השילוח. גם אנשים מארגון עטרת כהנים סייעו למשפחות במעבר. זו הפעם השנייה בתוך פחות מחודש שמשפחות יהודיות עוברות להתגורר בשכונה הערבית, צעד שעורר זעם בקרב תושבים ערבים וביקורת על ישראל בעולם.

 

הכניסה התרחשה לפנות בוקר לשני מתחמים – בית פרומקין ובית עובדיה השוכנים במרחק של מאות מטרים זה מזה. במשטרה ציינו כי לא נרשמו אירועים חריגים במהלך הלילה. בעקבות המעבר כמות המשפחות היהודיות באזור כפר התימנים הכפילה את עצמה.

 

"לאחד הבתים קוראים בית פרומקין על שם סבא רבא של כרמי גילון שבנה יישוב ליהודים שבאו מתימן בעלייה שלפני העלייה הראשונה", סיפר גורם שמעורה בעניין המעבר. "התימנים נטשו את הכפר בגלל פרעות ולאחר מכן מכרו את בתיהם ובית הכנסת נשאר בשלמותו. היום במהלך הלילה הייתה סגירת מעגל".

סילוואן, ארכיון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
סילוואן, ארכיון(צילום: גיל יוחנן)
 

תושבים ערבים בשכונה סיפרו כי מתנחלים חמושים השתלטו לפנות בוקר על עשר דירות לא מאוכלסות בתוך שני בניינים. "המתנחלים וממשלת ישראל מנסים להשתלט על שכונות בסילוואן", אמר אחד התושבים. "צריכים להיזהר מהצעדים האלה".

 

מחמד קראעין, תושב אחר, הוסיף כי "המצב חמור מאוד. אם נשתוק סילוואן תהפוך לשכונה ליהודים. חייבים לעצור את מכירת הדירות. לצערי הרב מתברר לנו שתושבים ממזרח ירושלים שותפים בכל תהליך המכירה ופתאום הם נעלמים. אנשים כאלו אין להם מקום כאן".

 

תושב אחר אמר: "תפסיקו להגיד שיהודים השתלטו על בניינים. אין כאן שום השתלטות. כולנו יודעים שהם קנו את הבתים בצורה חוקית מתושבי מזרח ירושלים. צריכים לחפש על האנשים שמוכרים להם ומעבירים להם את המפתחות כדי להעניש אותם". בשכונה מעריכים כי תושבי השכונה מכרו את בתיהם לתושב אחר ממזרח ירושלים שמכר את הבניינים ליהודים.

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין מתח אתמול ביקורת על ההתיישבות היהודית בסילוואן. "זכותנו להתעקש על בנייה בכל רחבי ירושלים אך חובתנו לוודא, שהחלטה כזו נעשית על ידי ממשלת ישראל, עיריית ירושלים והגורמים הנוגעים בדבר תוך שקילת מכלול השיקולים", אמר נשיא המדינה. "אסור שירושלים תהיה בת ערובה של גורם זה או אחר. ירושלים לא יכולה להיות עיר שהבנייה בה נעשית בהיחבא, או שהתגנבות לדירות נעשית בה באישון לילה".

 

בעקבות כניסת היהודים לבתים בסילוואן בחודש שעבר נרשמו עימותים בין פלסטינים לכוחות הביטחון. גם ארצות הברית מתחה אז ביקורת על המהלך. "אלה בדיוק סוג הצעדים שפוגעים לדעתנו באמון הנדרש באופן בסיסי לדיאלוג בין ישראל לפלסטינים", אמר דובר מחלקת המדינה, פיליפ קראולי.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ששהה אז בארה"ב אמר בתגובה בראיון לרשת NBC: "אני חושב שהם צריכים להכיר קודם את העובדות. את יודעת? קודם כול, אלו לא התנחלויות. אלו שכונות בירושלים. יש לנו שכונות ערביות ושכונות יהודיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מושקוביץ
שכונת סילוואן
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים