שתף קטע נבחר

ערבים, צאו בגלוי נגד דאעש

לדאבוננו, עד היום נציגי המפלגות הערביות וההנהגה המקומית התעלמו מהתופעה המסוכנת וגילו אדישות. הם מועלים בתפקידם הציבורי

הפעילות של דאעש בחברה הערבית בישראל אינה גלויה לעין. הדעה הרווחת היא כי מדובר בתופעה שולית של כמה עשרות צעירים שחצו את הקווים, נסעו לחו''ל והצטרפו לשורות הארגון. האם מישהו שאל את עצמו פעם מה דחף את הצעירים האלה להצטרף לארגון הקיצוני שמכונה דאע'ש? והאם המנהיגים של החברה הערבית בישראל בכלל מתעניינים בתופעה הזאת ומנסים למנוע את התפשטותה?

 

מי שבוחן את הרקע של הצעירים הללו מגלה שהם מתחלקים לכמה קבוצות: חלקם אקדמאים שלמדו או לומדים בחו''ל, חלק מהם מובטלים, וחלק אחר נוסף הוא בעל רקע ואידיאלוגיה דתית קיצונית. נראה כי כולם נדבקו בחיידק ששמו דאע'ש שהדביק צעירים רבים בכל רחבי העולם ובהם אפילו נוצרים שהצטרפו לשורות הארגון אחרי שהתאסלמו.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet

דיסלייק למחאת ברלין / אורן הלמן

מה מפריע לערבים להצליח בפסיכומטרי? / רפיק אברהים

 

הסכנה היא שאם התופעה הזאת תתפשט בקרב החברה הערבית בישראל היא תגרום נזק בלתי הפיך למגזר. גם כך היחסים בין יהודים לערבים לאחר מבצע "צוק איתן" בעזה עכורים. הכלכלה של המגזר הערבי עדיין לא התאוששה מכך שהציבור היהודי הפסיק כמעט לבקר ולקנות בכפרים מתוך כעס על כך שהציבור הערבי תמך במאבקם של תושבי רצועת עזה להשתחרר מהמצור של ישראל. מה שחסר לנו עכשיו שנצטייר כתומכים של ארגון דאעש. נכון שרוב הציבור הערבי בארץ מוסלמי אבל האיסלאם שאנו מאמינים בו הוא איסלאם מתון שתומך בדו-קיום ובהידברות עם כל בני הדתות האחרות.

מעשי הזוועות של דאעש  ()
מעשי הזוועות של דאעש
 

בקרבנו חיים בשלום גם בני הדת הנוצרית שאותם מחשיב דאעש לכופרים. אנחנו משתדלים לחיות בדו-קיום עם היהודים במדינה למרות המחלוקות הפוליטיות בינינו על הצורך להקים מדינה פלסטינית עצמאית לצד מדינת ישראל. רוב רובו של הציבור הערבי בארץ לא מאמין שעריפת ראשיהם של חפים מפשע רק בגלל מוצאם ודתם יכולה לתרום לשלום העולמי. זו ברוטליות שאיננה מייצגת את האיסלאם האמיתי. אנחנו, הערבים בישראל, מוסלמים גאים ומעשים שכאלה מביישים אותנו וגורמים נזק לדת האיסלאם.

 

אנחנו דורשים שוויון זכויות מלא בישראל והשתלבות מלאה בחברה ביחד עם הנוצרים, היהודים, הדרוזים והצ'רקסים ולא רוצים להשמיד את מדינת ישראל ולהקים במקומה חליפות איסלאמית כמו שרוצה דאעש. לדאבוננו, עד היום נציגי המפלגות הערביות וההנהגה המקומית התעלמו מהתופעה המסוכנת וגילו אדישות כלפיה. הם העדיפו לטמון את ראשיהם בחול ובכך מעלו בתפקידם הציבורי. הם העדיפו להמשיך ולהתעסק בשמירה על האנטרסים האישיים שלהם וללכת בין הטיפות כדי שלא להירטב. לא ראינו מצידם שום מנהיגות, חזון וגינוי של התופעה הגורמת נזק לאיסלאם ולחברה הערבית בישראל.

 

זאת ועוד, נראה כי לדמיון המזרחי אין גבולות. חלק ממנהיגים אלה טענו באוזני מקורביהם כי ישראל וארצות הברית הם שהקימו ומימנו את פעילות דאעש. על המנהיגים של החברה הערבית בישראל לצאת מיד ובגלוי נגד התופעה של הצטרפות צעירים ערבים מישראל לשורות דאעש, ולעשות פעילות הסברה עניפה בקרב בני הנוער, בבתי הספר, באונבירסטאות ובקהילות בשיתוף פעולה מלא עם חברי המעוצות המקומיות והעיריות כדי למנוע מבני הנוער לעשות את הטעות הזאת של תמיכה בדאעש והצטרפות לארגון.

 

גם על ראשי החמולות מוטלת האחריות לפעול במסגרת החמולה כדי להסביר לצעירים את מהותו של האיסלאם האמיתי. פעילות כזאת תראה גם למגזר הנוצרי וגם למגזר היהודי כי המוסלמים בארץ הם שוחרי שלום ודו-קיום ומכבדים את בני כל הדתות האחרות מבלי לוותר על עקרונות האיסלאם האמיתי.

 

כל עיכוב והדחקת הנושא מסדר היום של הציבור הערבי בישראל יגרמו לנו לנזק. התופעה הזו עלולה להתרחב ולהתפשט ואנו צריכים למנוע אותה בכל מחיר כדי שלא תפגע בנו ובנוער שלנו.

 

בושרה חלאילה, יועצת ארגונית ותקשורתית

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים