שתף קטע נבחר

של מי הקלפים? אסטרולוגית נתבעה והפסידה

דווקא את זה היא לא צפתה: אסטרולוגית קנתה קלפים מאמנית, אבל חרף התחייבותה, היא השתמשה בהם בלי לתת לקרדיט. זה יעלה לה 55 אלף שקל

אמנית שציירה קלפים ייחודיים עבור אסטרולוגית, גילתה שזו משתמשת בהם בכל מדיה אפשרית ללא קרדיט ומבלי לאזכר את שמה או את דרכי ההתקשרות עמה. היא הגישה תביעה נגד האסטרולוגית, שחויבה לפצות אותה ב-55 אלף שקל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

גננת בגן ילדים, שהיא גם אמנית וציירת, התקשרה עם אחת האימהות בגן, העוסקת באסטרולוגיה, בחוזה שבמסגרתו התחייבה לצייר עבורה 40 קלפי אסטרולוגיה תמורת 5,000 שקל. בהסכם, שנחתם בספטמבר 2011, נקבע בין השאר שזכויות היוצרים על הקלפים יישארו של האמנית והם יישא את שמה, חתימתה, כתובת אתר האינטרנט שלה ודרך ההתקשרות עמה.

 

האמנית הספיקה לייצר עבור האסטרולוגית 37 קלפים בטרם חלתה, ושלושת הקלפים הנותרים הושלמו על ידי אמנית אחרת. לאחר מכן החלה האסטרולוגית להשתמש בהם, ובין היתר פרסמה אותם באתרי אינטרנט, בעיתונות, בבלוגים, בפייסבוק וביו-טיוב.

 

אלא שבכל הפרסומים הושמטו שמה של האמנית ופרטי ההתקשרות עמה, לפעמים תוך שהאסטרולוגית מציגה עצמה כיוצרת הקלפים. יתרה מזו, האסטרולוגית אף אפשרה לקולגה שלה מאוסטרליה להציג את הקלפים באתרה, מבלי לבקש רשות מהאמנית או לאזכר את שמה.

 

ביוני 2012 שלחה האמנית התראה ובה דרשה מהאסטרולוגית להפסיק להפר את ההסכם ולפגוע בזכויות היוצרים שלה. האסטרולוגית השיבה לה בלשון משתלחת, ובתגובה הגישה נגדה האמנית תביעה לבית המשפט המחוזי בחיפה, ובה דרשה פיצוי של 200 אלף שקל וצו האוסר על הנתבעת להמשיך בהפרות.

 

הנתבעת התגוננה בין היתר בטענה שהייתה יוצרת משותפת בקלפים. לדבריה, למעט על הקלפים עצמם היא לא הייתה מחויבת לתת לתובעת קרדיט מלא בכל פרסום. לגבי ידידתה מאוסטרליה היא טענה שלא ידעה שהשתמשה בקלפים.

 

לא שותפה ליצירה

השופטת ריבי למלשטריך-לטר קבעה שהנתבעת לא הייתה שותפה ליצירת הקלפים אף שייתכן שנתנה לתובעת הנחיות כלליות ל"אווירה" והמסר שעליהם לשדר. החתימה של התובעת על כל קלף וקלף מאששת זאת וכך גם ההסכם. נקבע שהשמטת שמה של התובעת ודרכי ההתקשרות עמה מהפרסומים באתרים השונים ובעיתון, תוך שהנתבעת מציגה עצמה כיוצרת הקלפים, הפרה את זכותה המוסרית כמו גם את ההסכם.

 

השופטת למלשטריך-לטר הבהירה לנתבעת שעצם אזכור שמה של התובעת באתרה אינו מספיק, והטענה שהתחייבה לציין את הפרטים רק על הקלפים לא התקבלה. הנתבעת לא הייתה רשאית להשתמש בקלפים מבלי לתת לתובעת קרדיט, ולא משנה באיזה פורום.

 

כמו כן נקבע שאסור היה לאסטרולוגית לאפשר לחברתה האוסטרלית להשתמש בקלפים, וקשה להאמין שלא ידעה על כך. שימוש זה מהווה עוד הפרה של זכויות התובעת, הפעם אלה הכלכליות – שכן בכך נמנע ממנה תשלום על השימוש ביצירתה ופרסום שיכול היה להניב לה רווחים.

 

השופטת קבעה שהתובעת לא תקבל את הפיצוי שתבעה אך בהתחשב בהתנהלותה חסרת תום הלב של האסטרולוגית, היא תזכה לפיצוי משמעותי: הנתבעת חויבה לפצות את התובעת ב-55 אלף שקל. בנוסף, נאסר עליה לבצע כל פעולה הנוגדת את ההסכם או מפר את זכויות התובעת ביצירתה. הנתבעת גם חויבה בשכר טרחת עורך דין של 15 אלף שקל.

 

מתיק זה עולה החשיבות הרבה שבעריכת הסכם התקשרות נכון, המעגן את זכויות היוצרים ביצירה. פסיקת השופטת הסתמכה רבות על ההסכם שהשכילה התובעת לחתום עליו, ושעיגן את זכויות היוצרים שלה באופן מסודר.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד מירה וולף, עו"ד עמית וולף
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד יותם וירז'נסקי, עו"ד יונתן דרורי
  • עו"ד דורון תמיר, ממשרד שטרית-תמיר , עוסק בקניין רוחני לרבות רישום פטנטים וזכויות יוצרים
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים