שתף קטע נבחר

לפיד ולבני מקימים חזית משותפת בכנסת

הבוקר מפרסם "ידיעות אחרונות" כי השרים ציפי לבני ויאיר לפיד יפעלו בגוש של 25 מנדטים בעד קידום התהליך המדיני. בענייני דת ומדינה ירתמו גם את ליברמן. לבני: "לפיד ואני נקים גוש משותף נגד הדני-דנוניזם ונגד הלאומנות"

שרת המשפטים ציפי לבני חושפת בראיון ל"ידיעות אחרונות" שהיא מתכוונת להקים חזית מדינית משותפת עם סיעת יש עתיד של יאיר לפיד לקידום תהליך השלום. "בתקופה האחרונה היו לי שיחות עם יאיר לפיד", אומרת יו"ר התנועה, "אני אומר כאן דברים גם על דעתו. במושב הכנסת שמתחיל בשבוע הבא נייצר חזית אחת בממשלה ובכנסת בנושא המדיני, גוש אחד, 25 מנדטים. יחד בעד הסדר מדיני, יחד נגד הדני-דנוניזם ונגד הלאומנות".

 

לבני אמרה ש"גם בענייני דת ומדינה נשלב כוחות". לפיד אישר את דבריה: "אנחנו בשיתוף פעולה מאוד הדוק בשני הנושאים. בנושאי דת אנחנו שותפים גם עם ליברמן". בשיחות בין השניים אמר לפיד ללבני כי אינו מסכים עם כל עמדותיה בעניין המדיני, אך הדגיש: "אנחנו חייבים להיות מאוחדים ומתואמים יותר".

לבני ולפיד. "שיתוף פעולה מאוד הדוק" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לבני ולפיד. "שיתוף פעולה מאוד הדוק"(צילום: מוטי קמחי)
 

על-פי הסיכום יפעלו שתי המפלגות כאילו היו סיעה אחת בכל הנוגע לתחום המדיני - סיעה של 25 ח"כים (19 מיש עתיד ושישה מהתנועה) בתוך קואליציה של 68 ח"כים. ללבני חשבון עם הבית היהודי ועם המנהיג שלה נפתלי בנט, "בכל מה שנוגע לדת ומדינה, הבית היהודי יותר קיצוני מהחרדים", אמרה.

 

שיתוף הפעולה בין לפיד ללבני נולד בין היתר עקב לחץ שהפעילו ח"כים משתי המפלגות על לבני ולפיד בדרישה להניע מהלך מדיני משמעותי. יו"ר סיעת יש עתיד ח"כ עפר שלח והח"כים עמיר פרץ ועמרם מצנע מהתנועה רמזו שיפעלו לפרישה מהממשלה אם סיעותיהם לא יצליחו להוביל לחידוש המשא ומתן המדיני במהלך מושב החורף.

 

על פי הערכות בליכוד, ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להקדים את הפריימריז לראשות מפלגתו ל-25 בנובמבר. "בהתחשב בעובדה שהמועמדים מוכרים היטב לחברי התנועה, הדבר הנכון ביותר הוא להכריע בהקדם בעניין מנהיג התנועה ולא להכניס את המפלגה למאבק פנימי ארוך ומיותר", אמרו מקורביו. גורמים פוליטיים המזוהים עם נתניהו פנו באחרונה ליו"ר המרכז, ח"כ דני דנון, וביקשו לבדוק את האפשרות ליישום המהלך.

 

כוונותיו של נתניהו הובילו להערכה קואליציונית ולפיה הוא מתכנן קיום בחירות כלליות לכנסת בחודש מאי. עד אז, הוסיפו בקואליציה, יהדק ראש הממשלה את הבריתות וההבנות עם הסיעות החרדיות ועם מפלגת הבית היהודי במטרה להבטיח לעצמו את המנדט להרכיב את הממשלה הבאה. 

 

נתניהו ערך מתחילת השבוע שיחות אישיות עם ראשי סיעות הקואליציה, והם זומנו לפגישה משותפת עם ראש הממשלה הערב. בלשכת נתניהו אמרו כי מדובר בפגישת עבודה סטנדרטית לקראת פתיחת המושב הבא של הכנסת.

 

הראיון המלא עם השרה ציפי לבני יתפרסם ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות" ביום שישי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
מקימה חזית עם לפיד. ציפי לבני
צילום: אמיל סלמן
מומלצים