שתף קטע נבחר

נדחה הערר - אושרה הקמת מתקני גז

שני מתקני קליטה וטיפול בגז טבעי יוקמו בים - כך קבעה הממשלה לאחר שדחתה ערעור השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ. המדינה שמרה לעצמה את האפשרות להקים במידת הצורך מתקנים נוספים ביבשה

ממשלת ישראל דחתה היום (ד') את הערר שהגיש השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, נגד תכנית המתאר להקמת מתקנים לקליטה וטיפול בגז טבעי. בעקבות דחיית הערר, נכנסת התכנית לתוקפה. התכנית כוללת אישור להקמתם של שני מתקנים לטיפול בגז על היבשה, האחד בעמק חפר והשני ברמות מנשה.

 

כתבות נוספות במדור כלכלה ירוקה  

 

השר להגנת הסביבה תקף את ההחלטה ואמר כי "עשרות אלפי ישראלים תלויים מעתה בפרשנויות שונות ובאינטרסים שונים ומשונים שיקבעו האם יוקם לידם מתחם לטיפול בגז טבעי, במקום בים שם אפשר למנוע כל סיכון לציבור. על אף דחיית הערר שהגשתי שקובע כי הטיפול המקסימלי בגז יהיה בים ולא ביבשה, אמשיך להיאבק בכלים העומדים לרשות משרדי כדי להגן על התושבים והסביבה באזור מפני תקלות וזיהומים ממתקני הגז".

 

מה כוללת התכנית?

מדובר בתכנית מתאר להקמת שני מערכים של מתקני קליטה, צנרת וטיפול בג טבעי. קצהו האחד של כל מערך יהיה ממוקם בלב ים, היכן שממוקמים מאגרי הגז הטבעי של מדינת ישראל, וקצהו השני בלב הארץ.

 

המערך הראשון יכלול רצועה של תשתיות ימיות במרחב בין חוף דור בצפון לחוף אור עקיבא בדרום, צנרת הולכה קרקעית בין חוף דור לתחנת הכוח חגית שבוואדי מילק (מול מחלף עין תות שמחבר בין כביש 6 לכביש יקנעם-זיכרון יעקב). צמוד לתחנת הכוח חגית מגדירה התכנית שטח להקמתה של תחנה לקליטת גז טבעי וטיפול בו (הטיפול כולל ניקוי מחומרים לא נחוצים והפחתת לחץ).

 

המערך השני יכלול תשתיות ימיות בשטח שבין חוף בית ינאי בצפון לחוף צפון נתניה בדרום, מערכת הולכה מחוף מכמורת ועד למתקן טיהור השפכים "מרץ", שממוקם בין קיבוץ המעפיל לקיבוץ עין החורש בעמק חפר. על השטח שעליו יושב כיום מתקן הטיהור, שעבודתו תסתיים בקרוב, מאפשרת התכנית לבנות מתקן קליטה וטיפול נוסף.

מאגר לוויתן (צילום: אלבטרוס צילומי אוויר) (צילום: אלבטרוס צילומי אוויר)
מאגר לוויתן(צילום: אלבטרוס צילומי אוויר)

התכנית להקמת מתקני טיפול בגז טבעי נמצאת בהליכי אישור מאז 2009, אז התברר שבשל תגליות הגז הטבעי מול חופי ישראל יש צורך בתשתיות נוספות להולכת גז טבעי, מעבר למתקן הקליטה שנמצא ליד נמל אשדוד. בשנת 2010 כשל הניסיון להביא להקמת מתקן טיפול בפרדס של קיבוץ מעין צבי, ליד חוף דור, לאחר שהמועצה המחוזית חיפה דחתה את התכנית בעקבות התנגדות התושבים.

 

בעקבות משבר הגז של 2012 החליט ראש הממשלה להעביר את הטיפול באישור התכנית למנכ"ל משרדו, הראל לוקר, שמקדם אותה מאז. בחודשים האחרונים המשיך לוקר לקדם את התכנית ולנטרל התנגדויות שצצו. בין היתר הוחלט לתקן את ההחלטה, כך שעיקר הטיפול בגז יתבצע במתקנים שבלב ים, ורק כשיתעורר הצורך להקים מתקנים ביבשה.

 

עם זאת, השטחים שמקצה התכנית להקמת מתקני יבשה ייועדו לתכלית זו ולא ניתן יהיה לבנות עליהם מבנים לשימוש אחר. ביוני האחרון אישרה המועצה הארצית לתכנן ובנייה את תכנית המתאר ובהמשך זכתה התכנית לאישור הממשלה בשבתה כוועדת השרים לענייני פנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלבטרוס צילומי אוויר
מאגר תמר
צילום: אלבטרוס צילומי אוויר
צילום: גיל יוחנן
השר להגנת הסביבה עמיר פרץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים